Український космонавт розповів, як спав на стіні і говорив з Папою Римським

Український космонавт розповів, як спав на стіні і говорив з Папою Римським

Леонід Каденюк досліджував, як ростуть рослини у космосі

Вся космічна галузь України коштує менше, ніж один футбольний гравець – 14 мільйонів доларів.

П'ятнадцять років тому успішно приземлився шатл "Коламбія" з Леонідом Каденюком на борту. Він не перший українець, хто побачив зорі зблизька, але перший і поки що останній у незалежній Україні.

Політ тривав 15 діб і 16 із половиною годин. Про спільну українсько-американську місію особисто домовлявся з Біллом Клінтоном Леонід Кучма. Тепер Стас Фещенко пригадає, як це було, йдеться у сюжеті ТСН.

Він і досі схожий на космонавта, попри свій 61-річний вік. Спортивний, виважений, комунікабельний. За п'ятнадцять років після приземлення Леонід Каденюк уже тисячі разів відповідав на запитання: а як там у космосі? Якось це спитав сам Папа Римський.

"Він собі сидить: старенький, 81 рік. Ну що я? Я не був готовий. Але сказав: дуже цікаво",  - розповів про зустріч Леонід.

А нам цікаво, як у невагомості спати. Це, мабуть, єдине, що землянам не показували на відео.

"З точки зору фізики там не існує таких понять, як підлога, стіна, стеля. Там можна спати хоч на стелі. Я спав на стіні. Спальний мішок  закріплювався на стіні в шести точках", - розповів космонавт.

Спав міцно, бо працював багато. Українські науковці дали Каденюкові завдання - дослідити, як ростуть рослини в невагомості.

На щастя, у польоті українця була лише одна позаштатна ситуація – утратив керованість маленький супутник.

"Ні, це нам ніяк не загрожувало. Просто ми бачили: він поряд з кораблем. Ось так крутиться, але стабілізувати його в якомусь стані було неможливо", - розповів Леонід Каденюк.

В останньому інтерв'ю Леонід Каденюк поскаржився, що вся космічна галузь України коштує менше, ніж один футбольний гравець. Справді, її річне фінансування – 14 мільйонів доларів. Але в космічній агенції кажуть: заробляють самі – обслуговуванням закордонних контрактів.

"Ми здійснили 128 пусків ракет-носіїв українського виробництва. Ми запустили 248 супутників, космічних апаратів в інтересах двадцяти країн світу", - розповів Едуард Кузнецов, радник державної космічної агенції.

Із наступного року Україна працюватиме вже у своїх інтересах. Ми добудовуємо власний космодром - у Бразилії. І вже 2013-го з українського майданчика українська ракета-носій може вивести на орбіту наш супутник. Але другого живого астронавта чекати поки що – зарано.

15 років тому Леонід Каденюк успішно повернувся на Землю

15 років тому Леонід Каденюк успішно повернувся на Землю

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Наступна публікація