Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Ємець розповів, скільки людей в Україні перехворіє коронавірусом та чи є підстави для паніки

Ємець розповів, скільки людей в Україні перехворіє коронавірусом та чи є підстави для паніки

Міністр охорони здоров’я дав ексклюзивне інтерв’ю ТСН.Тижню.

Коли медикам, що майструють захист з пакетів для сміття, придбають маски та спец одяг,  чи має МОЗ стратегію перемоги над пандемією і чи рахували можливі втрати. Всі ці запитання ТСН.Тиждень поставив міністрові охорони здоров'я Іллі Ємцю.

Ілля Ємець народився у 1956 році в російській Воркуті в багатодітній родині. В 90-х став дитячим кардіохірургом. Отримав ліцензію на медичну практику в Австралії, Канаді та Франції, де працював в найкращих кардіоцентрах. 2003-го року очолив центр дитячої кардіології та кардіохірургії, який з перервами очолював до березня 2020-го. "Зірковий" кардіохірург сьогодні має вирішувати проблему інших галузей. Був міністром охорони здоров'я в уряді Азарова, але був звільнений з офіційною причиною "за відсутність реформи". Сам вважає, що реформування впроваджується.

"Я думав, що я почну з кардіології. Бо кардіологія є першою в структурі смертності. Але, на жаль, на перше місце стала санітарна служба, а на другому місці мені потрібна служба реаніматологів. Самих висококваліфікованих", - каже міністр.

-        У вас є якась стратегія перемоги? Чи це тотальний річний карантин до появи вакцини, чи може у нас буде періодами карантин як в Британії. Яку модель бачите ви.

-        Я прихильник системи Семашка. Ця система працює добре. (Система Миколи Семашка, за якою була збудована радянська медицина, дозволила СРСР впоратися з епідеміями. Вона побудована на постійному розвитку профілактичних заходів – ред.) Навіть американці тоді визнавали, що ця система працює добре. І їхня система працює добре, але дивіться, що робиться в Америці зараз. Це є повний жах.

-        Чи планується розгортання величезних госпіталів, якщо кількість хворих піде на тисячі.

-        Зараз закриті готелі. Зараз власники цих готелів декілька разів на день пропонують мені зробити, що потрібно буде. Ті приміщення, де будуть концентруватися хворі, і, звичайно, прямо там можна виділяти місця для реанімації. То смертність буде значно менша.

-        Ви рахували можливі втрати?

-        Я, коли був на першому засіданні уряду, поцікавився у експертів – санітарних лікарів Гарварду і Мюнхена. Вони сказали – Європа буде мати 40-50% інфікованих за рік. 

-        Цифри – ви рахували втрати?

-        Я можу сказати якусь жахливу цифру, але це внесе в деяких розумах просто паніку.

-        Є чого панікувати?

-        Є чого. Аналогія знову з Європою. В багатих країнах з хорошою охороною здоров’я смертність буде складати не так, як в Китаї, 3-4%, а як в Італії - 7-8%.   

-        Якщо медик, не дай Боже, загине, чи вирішується питання щодо допомоги родинам.

-        Прекрасне запитання. Я думаю, що в голови штабу є розрахунки. Я кажу – надіньте респіратор, цей респіратор захистить лікаря.

-       Коли в медиків буде цей захист?

-        Звичайно, як міністру, який на посаді 24 дні, повісити все на нього дуже просто. Але сказати інше – це не тільки відповідальність міністерства охорони здоров’я.

Саме навколо цих засобів захисту кілька тижнів розвивається корупційний скандал. Міністра звинуватили в тому, що він не підписував документи про початок закупівель респіраторів та захисних костюмів на 67 мільйонів.

-        Коли я подивився, хто ці 67 мільйонів буде поставляти – це Crown Agents***. Це та компанія, яка була при виконуючій обов’язки Супрун, яка за 2017-18 рік не повернула ліків на суму 5,8 мільярди гривень. 

Вчора партія "Голос" зареєструвала проект постанови про відставку Ємця.

"Ілля Ємець повністю провалив підготовку України до боротьби з коронавірусом. Провалив організацію тестування населення. Заблокував 67 мільйонів гривень, за які давно можна було купити тести і захисні костюми для лікарів. За це він має понести не лише політичну відповідальність. Його бездіяльність мають розслідувати правоохоронні органи", - член комітету ВР з питань здоров’я нації Ольга Стефанишина.

Утім сам міністр у відставку не збирається.

-        Не просто не збираюся, але я, після візита президента, маю абсолютну підтримку, щоб впровадити, щоб продовження цієї реформи в нашому варіанті воно народилося.

-        А коли воно запрацює?

-        Коли запрацює? Вірус колись закінчиться. Якщо прийняти через два-три місяці цей закон про продовження реформи, то я думаю, що до кінця року будуть позитивні результати, які всі - і пересічні українці, і найбагатіші - зрозуміють.

Міністр Ємець склав враження людини, яка дуже не хоче сіяти паніку. Очільник МОЗ знає набагато більше, ніж говорить. І це викликає хоча б невелику надію – план є, епідемія мине, і в Україні буде кому реформувати медицину – ту передову барикаду, що вже невдовзі повинна якось захищати всіх нас.

Кореспондент ТСН.Тиждень Станіслав Ясинський

*** У компанії Crown Agents повідомили, що вся продукція за держбюджети 2016, 2017 та 2018 роки на 100% поставлена на ДП «Укрмедпостач». "Аналіз закупівельних цін Crown Agents в Україні за 2017 та 2018 роки підготував європейський офіс Інституту безпечної медичної практики (ECRI) в межах 4-х програм: «Закупівля медикаментів та витратних матеріалів для дитячого діалізу», «Закупівля витратних матеріалів для лікування хворих методом перитонеального діалізу», «Закупівля витратних матеріалів для визначення рівня глюкози в крові, глікованого гемоглобіну», «Закупівля лікарських засобів та медичних виробів для закладів охорони здоров’я для забезпечення лікуванням хворих із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями». Експерти дійшли висновку, що загальна сума заощаджень Crown Agents у 2017 та 2018 роках склала 1 357 074,15 дол. США. Загальне скорочення витрат становить - 9,1% відносно цін 2016 року. Такого прогресу досягнуто завдяки використанню найкращих міжнародних стандартів державних закупівель", - йдеться у пресрелізі.

Залиште свій коментар

Вибір редакції