Європа не визнала українців найбільш постраждалою від Голодомору нацією

Водночас, ПАРЄ похвалила Україну за зусилля, направлені на розкриття історичної правди про голод 30-х років минулого сторіччя.

Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) має намір визнати, що сталінський тоталітарний режим став причиною масового голоду (Голодомору) на початку 30-х років минулого сторіччя на території колишнього СРСР. Водночас, у підсумковому документі ПАРЄ наголошує, що Росія й Казахстан постраждали від масового голоду набагато більше, ніж Україна.

"Тоталітарний сталінський режим, що існував у Радянському союзі, привів до страхітливих порушень прав людини, що позбавили мільйони людей їх права на життя. І однією з найбільш трагічних сторінок став масовий голод в регіонах країни, що виробляли зерно, який почався в кінці 1920-х років і досяг свого апогею в 1932-33 роках", - мовиться в проекті резолюції ПАРЄ.

Цей документ парламентарії мають намір прийняти в середу після обговорення доповіді "Дань пам'яті жертв великого голоду (Голодомору) в колишньому СРСР", підготовленої нинішнім головою ПАРЄ Мевлютом Чавушоглу (Туреччина). У проекті резолюції наголошується, що "мільйони ні в чому не повинних людей в Білорусі, Казахстані, Молдові, Росії та Україні, що входили тоді до складу СРСР, позбавили життя в результаті масового голоду, викликаного жорстокими навмисними діями і політикою радянського режиму".

"В Україні, яка постраждала найбільшою мірою, особливо сильно великий голод вдарив по селянству… Ці трагічні події відомі як Голодомор (політично мотивований голод) і визнані українським законом як акт геноциду українців", - наголошується в проекті резолюції.

У документі констатується, що в Казахстані "рахунок жертв масового голоду також йшов на мільйони, причому передбачається, що кількість загиблих по відношенню до всього населення було найбільш високим серед народів колишнього СРСР".

Тут же наголошується, що в Росії голод забрав мільйони життів її жителів як у селах, так і в містах. "За оцінками, в абсолютному вираженні населення Росії зазнало найбільших втрат у результаті радянської сільськогосподарської політики", - мовиться в проекті резолюції ПАРЄ. Тут наголошується, що "десятки тисяч селян також загинули в Білорусі і Молдові".

"Асамблея шанує пам'ять всіх, хто загинув у результаті цієї безпрецедентної людської катастрофи, вважаючи їх жертвами жорстокого злочину радянського режиму проти власного народу", - наголошується в проекті резолюції.

У документі мовиться, що Асамблея "рішуче відкидає будь-які спроби виправдати подібну згубну політику", а також вітає зусилля, направлені на розкриття історичної правди про цю подію".

Асамблея закликає владу всіх країн колишнього СРСР розкрити свої архіви і спростити доступ до них як вітчизняних дослідників, так і експертів європейських держав.

"Асамблея закликає істориків всіх країн колишнього СРСР, що постраждали під час великого голоду, а також істориків інших країн здійснити спільні незалежні дослідження для того, щоб повно, неупереджено і без політизування встановити справжні обставини цієї людської трагедії", - мовиться в проекті резолюції.

У документі вітається рішення української влади заснувати національний день пам'яті жертв великого голоду (Голодомору) в Україні і пропонується урядам інших країн пострадянського простору зробити те саме відносно власних жертв.

Нагадаємо, президент Віктор Янукович вважає несправедливим називати Голодомор 1930-х років геноцидом українського народу. "Визнавати Голодомор як факт геноциду щодо того чи іншого народу, ми вважаємо, буде неправильно, несправедливо. Це була трагедія, спільна трагедія держав, що входили до СРСР", - заявив він.

Як повідомлялося, 28 квітня ПАРЄ розглядатиме проект доповіді щодо Голодомору, підготовлений нинішнім президентом ПАРЄ Мевлютом Чавушоглу.

У цій доповіді планується визнати великий голод на території Росії, Білорусі, Казахстану та України як злочин сталінського режиму, а також визнати заслуги України у вшануванні пам’яті жертв Голодомору. Цей варіант доповіді повністю влаштовує російську сторону, яка вже заявляла, що не виступатиме проти цього документу.

Читайте також:

Янукович не вважає Голодомор геноцидом українців

У Росії чекають, що Янукович на сесії ПАРЄ не визнає Голодомор геноцидом українців

Леніна поставили навколішки перед пам'ятником жертвам Голодомору

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: