Європа схвалила Конституцію Ющенка

Венеціанська комісії розглянула конституційний проект президента і оцінила його схвально, зазначивши, проте, що є над чим попрацювати.

Микола Оніщук
УНІАН
Микола Оніщук розповів, якими пунктами свого законопроекту може пожертвувати Ющенко
Венеціанська комісія, чию думку Верховна рада враховує при розгляді кожного проекту конституційних змін, 12 червня дала позитивну оцінку відповідному законопроекту президента Віктора Ющенка.

Про це повідомив міністр юстиції Микола Оніщук.

Відзначивши, що документ в цілому направлений на стабілізацію української політичної системи, європейські експерти не стали загострювати увагу на положеннях, в яких закладено подальше протистояння глави держави і представників виконавчої влади.

"За весь час незалежності, по суті, вперше Венеціанська комісія позитивно висловилася відносно подібного законопроекту. Комісія визнала проект Конституції, внесений Віктором Ющенком, таким, що відповідає європейським стандартам. Більш того, в ході обговорення було відмічено, що це кращий з тих проектів Конституції, які надходили на розгляд Венеціанської комісії від України", - заявив міністр.

Він також повідомив, що комісія виказала ряд зауважень як загального, так і приватного характеру. "Йдеться про те, що документ передбачає ухвалення будь-яких змін в Конституцію на референдумі. Комісія ж не вважає це єдино правильним рішенням, вважаючи, що воно може створити певні складнощі. Наприклад, деякі зміни в Конституцію не мають загального значення, що вимагає їх твердження на референдумі. Думаю, ця позиція може бути врахована президентом", - розповів Оніщук.

Він вважає, що, виходячи з вже зроблених президентом заяв, Віктор Ющенко може відмовитися від положення про довічне право екс-президентів входити в сенат. Також можна переглянути ряд інших положень, таких як право президента відміняти акти уряду з питань зовнішньої політики, безпеки і оборони. Можливо, зазначає Оніщук, слід виключити з системи призначення суддів політичні інститути і передати цю функцію Вищій раді юстиції. Експерти також вважають, що в законопроекті слід формалізувати підстави, які б забезпечували велику стабільність для функціонування всіх гілок влади.

"Я маю на увазі те положення президентського законопроекту, яке передбачає право глави держави розпускати нижню палату парламенту по політичних мотивах. Комісія хотіла б, щоб в законопроекті були уточнені підстави, зокрема політичні, які можуть послужити для ухвалення такого рішення", - пояснив міністр.

На питання, як комісія оцінила пропозицію дозволити депутатам суміщати свою діяльність з роботою в уряді і закріпити за колишніми президентами довічне право засідати у верхній палаті парламенту, Оніщук відповів, що тема "суміщення" не обговорювалася, оскільки це у ряді європейських юрисдикцій є прийнятним.

"Ці теми не аналізувалися як важливі, і це не ті положення, на які слід звертати увагу. Так, обговорюючи пропозицію про введення верхньої палати парламенту (сенат), комісія відзначила, що немає жорстких критеріїв, за якими можна було б оцінити доцільність або недоцільність розділення парламенту на дві палати. Комісія вважає, що це може бути значущим, хоча і не затверджує цього. Введення другої палати може бути продуктивним, хоча може і декілька ускладнити законодавчий процес і загальну систему організації діяльності парламенту", - сказав він.

Крім того, політик зауважив, що комісії відомо про неофіційний проект Конституції Юлії Тимошенко та Віктора Януковича, але цей документ в комісію не надходив, тож його розгляду не було. Проте в неформальних бесідах ряд члени комісії продемонстрували свою обізнаність про цю конституційну ініціативу.

Нагадаємо, напочатку червня у ЗМІ з'явився розроблений представниками БЮТ і Партії регіонів проект Конституції - політичними силами, які вели переговори про створення коаліції, однак після виступу Віктора Януковича,в якому він повідомив про його підтримку виборів президента народом, а не Верховною  радою, як то передбачалося у створеному з БЮт проекті Конституції, Юлія Тимошенко заявила про провал переговорів з ПР.

Як повідомлялося, 31 березня президент Віктор Ющенко вніс до Верховної ради законопроект щодо внесення змін до Конституції. Документ передбачає низку реформ у політичній системі України.

Зокрема, це створення в Україні двопалатного парламенту, частина якого обиратиметься із представників регіонів країни. Ця ініціатива вже викликала невдоволення в політичних опонентів президента.

6 квітня президент надіслав документ на розгляд Венеціанської комісії.

Читайте також:

Ющенко хотів би повернути всю владу президенту

Тимошенко: збереження нинішньої Конституції – нищівна поразка

ПР планує разом з БЮТ і надалі переписувати Конституцію

БЮТ написав власну Конституцію

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: