Європа змінює умови купівлі російського газу

Прийнятий Європарламентом у другому читанні план лібералізації енергоринку Європи у "Газпромі" вважають ледь не катастрофічним.

Європарламент на вчорашньому, 22 квітня, засіданні в Страсбурзі абсолютною більшістю схвалив так званий "Третій енергетичний пакет" – план лібералізації енергетичного ринку Європи. Він повністю узгоджується з Брюссельською декларацією про модернізацію української ГТС, реалізація якої може привести до того, що "Газпрому" доведеться продавати газ на кордоні з Україною.

Тепер, щоб правила набрали чинності, необхідно, щоб їх схвалила Рада міністрів ЄС. За інформацією джерела газети "Комерсант-Україна" в Єврокомісії, вірогідність цього досить велика – в цьому випадку схвалення в третьому читанні вже не знадобиться.

"Третій пакет", запропонований Єврокомісією ще в 2007 році, передбачає, що компанії–продавці газу і електроенергії не повинні володіти транспортними мережами, оскільки це приводить до штучного підвищення цін. Ініціаторами вимог були невеликі компанії-трейдери, які заявляли, що крупні енергоконцерни перешкоджають їх доступу до розподільних мереж. Тоді європейські антимонопольні органи зажадали від німецьких енергокомпаній RWE і E.ON продати свої розподільні мережі. Але Париж і Берлін виступили категорично проти, і решта країн ЄС погодилася на компроміс – мережі і трейдерські структури можуть залишатися у власності однієї структури, але під спостереженням незалежного регулювальника.

Прийнятий вчора документ описує нові правила гри на європейському газовому ринку. Кожною з країн ЄС надається на вибір одна з трьох схем. Перший варіант передбачає примусове розділення власності вертикально інтегрованих холдингів: енергетичні компанії повинні продати свої транспортні мережі незалежному операторові і не зможуть мати в ньому контрольного пакету.

Другий варіант дозволяє видобувним компаніям залишатися власником транспортних мереж. Проте управлінням мережею в цьому випадку повинен займатися спеціально створений "незалежний оператор системи".

Третій варіант також передбачає збереження вертикально інтегрованих корпорацій, але їх діяльність контролюватиме спеціальний "наглядовий орган".

На впровадження цих правил європейським країнам надається 3,5 року.

Окремо в документі прописано, що ці правила повинні застосовуватися не лише до європейських компаній, але і до фірм з третіх країн, які працюють у ЄС.

У "Третьому пакеті" наголошується, що влада кожної з європейських країн може відмовити компанії в праві входження на її внутрішній ринок у двох випадках: якщо компанія не відповідає вимогам розподілу видобутку і транспорту або якщо її поява на ринку може загрожувати енергобезпеці членів ЄС.

Плановану в ЄС лібералізацію в російському "Газпромі" завжди описували ледь не як катастрофу – заступник глави правління компанії Олександр Мєдвєдєв не раз говорив, що вона зруйнує діючу схему постачань.

Очевидно, що першим місцем, де буде на практиці випробувана нова європейська система, стане Україна. Брюссельська декларація про модернізацію української ГТС, підписана прем'єром Юлією Тимошенко і главою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу, повністю відповідає духу і букві "Третього пакету". Якщо ГТС буде передана під управління одному з європейських національних операторів, можливість чого передбачена в угоді, "Газпрому" доведеться продавати весь газ на кордоні Росії з Україною і далі контролювати його рух він вже не зможе.

Читайте також:

Ющенко переконаний, що газові домовленості з Росією треба переглянути

Росія підготувала нову угоду про транзит енергоносіїв

Туркменія постачатиме газ європейцям в обхід Росії

Дочка "Газпрому" отримала дозвіл продавати газ в Україні

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: