ПР і БЮТ подають в суд позов, щоб позбавити Ющенка влади

БЮТ і Партія регіонів обговорюють можливість перегляду рішення Верховного суду від 2004 року, згідно з яким був оголошений третій тур президентських виборів.

Прихильники Тимошенко мають намір змістити Ющенка з посади президента і провести дострокові вибори голови держави, пише сьогодні газета "КоммерсантЪ-Україна". Реалізація цього плану залежить від фактів, які суд може розцінити як обставини, що "відкрилися у справі".

Помаранчева революція
УНІАН
Заступник голови Верховної ради Микола Томенко вчора заявив, що в Україні почалася дострокова президентська виборча кампанія. До такого висновку він прийшов, проаналізувавши виступи президента Віктора Ющенка, прем'єр-міністра Юлії Тимошенко і лідера Партії регіонів Віктора Януковича за останні декілька днів. Як відомо, Янукович оголосив про необхідність одночасного проведення дострокових парламентських і президентських виборів, Тимошенко – про перехід в опозицію до президента, а Ющенко звинуватив прем'єра у спробах узурпації влади.

"Позиція Юлії Тимошенко і Віктора Януковича як головних кандидатів на посаду президента зрозуміла, вони готові до дострокової президентської кампанії, яка, швидше за все, відбудеться навесні", - процитувала Томенко прес-служба БЮТ.

За словами газети "Комерсант", в БЮТ зараз розробляється декілька сценаріїв того, як відправити Віктора Ющенка до відставки і провести дострокові президентські вибори. Перший – за допомогою процедури імпічменту. Минулого тижня прем'єр звернулася до міжнародної неурядової організації Global Witness з проханням провести розслідування можливої причетності керівництва України і Ющенка до спекулятивної девальвації гривні.

"Але, щоб піти цим шляхом (імпічменту), необхідно прийняти закон, який регулював би це питання. У Конституції є тільки одна стаття, присвячена цьому напряму, тому, об'єктивно кажучи, провести імпічмент практично неможливо, - заявив голова комітету з питань правосуддя Сергій Ківалов (Партія регіонів).

Другим варіантом, при якому можуть бути проведені не тільки дострокові президентські, але і парламентські вибори, є конституційна реформа. Відповідний законопроект, розроблений БЮТ і ПР, був підготовлений ще кілька місяців тому, проте сторони так і не змогли домовитися з декількох принципових питань. Так, наприклад, Юлія Тимошенко не погодилася з однією з головних умов Віктора Януковича – обранням президента, який би володів розширеними повноваженнями в парламенті.

"Чисто технічно цей варіант (реформа) робочий. Більш того, він був би достатньо безболісним, оскільки будь-який опір (з боку Віктора Ющенка) був би даремним. Але на сьогоднішній день цей сценарій малоймовірний, тому що, попри те що є більшість, ми не бачимо поки 300 голосів для конституційних змін. І чим ближче 2009 рік, тим менш вірогідний цей варіант," - зазначив народний депутат Валерій Писаренко (БЮТ).

Обидва сценарії малоперспективні ще і тому, що для їхньої реалізації потрібний багато часу і жоден з них не дозволяє провести дострокові президентські вибори в строк, який умовно намітили в БЮТ і Партії регіонів. За інформацією видання, зараз розглядаються альтернативні варіанти. Публічно як в БЮТ, так і в Партії регіонів заявляють про те, що виходом з ситуації, що склалася, може стати добровільне складання Віктором Ющенком своїх повноважень.

"Такий прецедент вже був за часів Леоніда Кравчука, коли він сам написав заяву і були одночасно проведені вибори президента і парламенту", - заявив перший заступник голови фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

Причому в даному випадку позиції ПР і БЮТ повністю співпадають.

"Ми виходимо з того, що через обставини, що склалися, президент сам зобов'язаний піти у відставку. І ми публічно закликатимемо його покаятися і добровільно піти", - заявив народний депутат Святослав Олійник (БЮТ).

Але представники БЮТ і ПР визнають, що не особливо сподіваються на те, що Ющенко добровільно подасть у відставку. Тому, як мінімум в БЮТ, розглядають ще один варіант, що дозволяє провести дострокові президентські вибори вже цією весни. Йдеться про намір БЮТ добитися визнання процедури призначення Віктора Ющенка на посаду президента неправомірною – обговорюється можливість перегляду Верховним судом його ж рішення, яким він ухвалив провести переголосування другого туру виборів – так званий третій тур, на якому президентом був вибраний Ющенко.

Як виявилось, в Партії регіонів теж вважають за можливий такий варіант розвитку подій.

"Терміну позовної давності тут немає. На підставі ст. 55 Конституції, яка передбачає, що будь-які дії можуть бути оскаржені в судах, ті, чиї права були порушені, якщо були виявлені нові обставини, мають право звернутися до суду для перегляду рішення, - сказав голова комітету Верховної ради з питань правосуддя Сергій Ківалов.

При цьому він відзначив, що в рішенні Верховного суду було вказано, що при проведенні другого туру виборів були допущені системні порушення законодавства.

"А, як виявилось, системних порушень не було – нічого з того, що було у визначенні суду, не підтвердилося. Адже це і є обставини, що знову стали відомі", - заявив Ківалов.

"По-перше, я не бачу жодних обставин, які відкрилися. А по-друге, я думаю, що це надзвичайно небезпечна ідея, яка не має права на існування навіть в голові. Одне те, що вона бродить в думках, фактично руйнує систему влади. З таким же успіхом за обставинами, що знов відкрилися, можна переглянути результати парламентських виборів 2007 року", - заявив заступник міністра фінансів Микола Полуденний, який в 2004 році представляв інтереси Віктора Ющенка у Верховному суді.

"Якщо потрібно буде придумати сценарій, ми його швидко придумаємо. Коли ми стверджували, що парламент V скликання буде розпущений, нам ніхто не вірив – всі говорили, що це складно і що це просто утопія. Але в БЮТ утопій немає – якщо перед нами поставлено конкретне завдання, ми його обов'язково реалізуємо. А якщо хтось думає, що провести дострокові вибори неможливо, він помиляється", - заявив народний депутат Віктор Швець.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: