Ющенко нагадав про століття геноциду української мови

Президент у привітанні з Днем української писемності та мови наголосив, що мовна ситуація в країні залишається деформованою.

Президент Віктор Ющенко закликав українців відновити історичну справедливість щодо української мови і сприяти тому, щоб вона увійшла в усі суспільні сфери. Таким чином президент привітав співвітчизників з Днем української писемності та мови.

Як ідеться у зверненні, оприлюдненому прес-службою глави держави, "наша мова належить до тридцяти найпоширеніших мов світу. Наше письменство має тисячолітню традицію – від літопису Нестора й "Слова о полку Ігоревім" до Григорія Сковороди, від Івана Котляревського, Тараса Шевченка й Івана Франка до нашого часу. Українська мова – не просто засіб спілкування. Це – наша історична пам’ять, невичерпна духовна й культурна скарбниця. Це – живий зв’язок між тисячолітнім минулим, сучасністю і майбутнім великого народу".

"В історії українців рідна мова завжди відігравала особливу роль: вона була основним націєтворчим чинником, єднала нас в один народ, хоча наші землі були розтерзані між чужими імперіями. Саме зі слова розпочалося наше національне відродження, яке увінчалося відновленням української державності", - зазначено у повідомленні.

"Імперські сили прекрасно розуміли, що Україна не буде упокорена, доки не вбито українську мову. Тому "лінгвоцид" чинився століттями – у вигляді прямих "валуєвських" та "емських" заборон, таємних постанов ЦК КПРС, масових репресій проти інтелігенції, нав’язування комплексів меншовартості й поступового витіснення української мови з суспільного життя. Ми вистояли й перемогли, бо врятували свою мову й створили велику європейську літературу", - наголосив Ющенко.

Сьогодні українська мова має статус державної, але, зауважив президент, "справа не лише в статусі. Вона відіграє вирішальну роль у процесі національного відродження й консолідації єдиної української політичної нації, у згуртуванні всього світового українства".

Однак, заявив глава держави, "загрозу їй остаточно не усунуто, і це повинен розуміти кожен, кому не байдужа доля України. Сьогоднішня мовна ситуація в країні все ще залишається деформованою".

"Обов’язок нинішнього покоління – відновити історичну справедливість щодо української мови. Вона повинна як повноправний господар природно увійти в усі суспільні сфери. Для цього їй потрібна як державна підтримка, так і солідарність усіх українців".

На переконання Ющенка, "державна українська мова як фактор міжнаціонального спілкування в Україні має створити ту атмосферу толерантності, яка дасть змогу гідно, без утисків і принижень розвиватися усім мовам нашого суспільства, особливо тим, які також постраждали від політики мовної уніфікації".

Президент закликав любити, берегти, захищати і підтримувати українську мову, "бо в ній наша сила, бо в ній – наша особлива, не схожа ні на кого іншого вічна українська сутність".

Читайте також:

Ющенко: газові домовленості зробили Україну російською колонією

Ющенко не хоче оголошувати надзвичайний стан через грип

Мєдвєдєв назвав Ющенка русофобом

Прес-служба Ющенка викреслила Росію зі "списку друзів України"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: