Ющенко поїде до Мєдвєдєва скасовувати "закулісні" газові угоди

На думку президента, через "кулуарні домовленості" між Тимошенко та Путіним страждають економічні та політичні інтереси України.

Президент Віктор Ющенко отримав запрошення відвідати Санкт-Петербург і міжнародний економічний форум. Він сподівається обговорити там на зустрічі з президентом Росії Дмитром Мєдвєдєвим, як вивести стосунки двох країн з безвиході, в яку завела "політика підміни міждержавних відносин кулуарними домовленостями чиновників".

Ющенко має на увазі перш за все затяжний конфлікт в газовій сфері, який за його словами, "породжений бездарною політикою".

"Ми не змогли зробити головного - довести Європі, що Україна і Росія можуть самостійно і ефективно вирішити проблеми, які виникають і є надійними партнерами для третіх країн", - сказав президент України в інтерв'ю "Независимой газете".

Нинішні газові домовленості прем'єрів Путіна і Тимошенко він називає "закулісними": "Їх домовленості, можливо, не були зафіксовані на папері, але, ймовірно, стали певною мірою базою для подальшої побудови стосунків в газовій сфері".

Український лідер пропонує знов обговорити ринкову ціну на російський газ і ринкові принципи формування транзитної політики. "Влітку минулого року прем'єр-міністри України і РФ передбачали синхронний перехід до ринкової ціни на газ і на послуги з транзиту. Але в грудні російська сторона відмовилася від цього принципу".

"У січні було прийняті рішення, які для мене неприйнятні ні з політичної, ні з економічної точки зору: Україна погодилася перейти на ринкові ціни на газ. Це було б правильним при одночасному введенні ринкової ціни на транзит", - пояснює він свою позицію.

"Проте українська сторона на переговорах, керуючись, очевидно, насамперед політичними мотивами, залишила вартість своєї послуги з транзиту на рівні трирічної давності. До чого це привело? До того, що вже в першому кварталі транзит російського газу став збитковим для нас", - стверджує Ющенко.

"Є ще багато нюансів і деталей. Наприклад, українська сторона дала гарантії закупки об'ємів газу на 10 років вперед і не отримала гарантії об'ємів транзиту на тих же 10 років. Що робити з газотранспортною системою, як її модернізувати, на що розраховувати - на 100-120 мільярдів кубометрів транзиту, як було останніми роками, або на 180 мільярдів, а може, на 5 мільярдів? Наслідки цієї невизначеності небезпечні для економічних інтересів не лише України, але і Росії, і Європи", - впевнений президент.

Нагадаємо, Віктор Ющенко вже неодноразово критикував "газову" угоду, підписану Юлією Тимошенко та Володимиром Путіним 19 січня. Тоді ця угода дозволила припинити тритижневу "газову війну" між країнами, від якої, в першу чергу, страждала Європа, проте, на думку президента затвердила дискримінаційні правила відносно України.

Один з негативних наслідків цього договору вже дав про себе знати – через спад виробництва Україна не може спожити затверджені 40 млрд кубометрів газу, через що, згідно з умовами договору, Росія має право вимагати від України значних штрафів. Проте, наразі, російське керівництво запевнило, що штрафувати Україну не буде. Цих домовленостей було, зокрема, досягнуто під час зустрічі Тимошенко і Путіна в кінці квітня..

Читайте також:

"Газпром" бачить лише один вихід з газової кризи

Берлусконі пропонує Євросоюзу сплатити борги України

Голова російської мафії переконав Кремль, що "купив" Ющенка

"Газпром": ситуація з оплатою газу Україною дуже-дуже тяжка

Російські ЗМІ: Україні нічим розрахуватися за газ

Ющенко побоюється узурпації влади і звинувачує Тимошенко в змові з Росією

Путін розповів, чим його не влаштовує Ющенко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: