Ющенко вимагає в Мєдвєдєва переписати газові контракти

У контракті купівлі-продажу газу закладено принцип "бери або плати", а контракт про транзит не передбачає "транспортуй або плати".

Президент України Віктор Ющенко звертає увагу президента Росії Дмитра Мєдвєдєва на низку проблем, які потребують невідкладного вирішення з метою налагодження взаємовигідної співпраці в газовій сфері.

Про це йдеться у зверненні Ющенка до Мєдвєдєва, текст якого розміщено на офіційному сайті глави держави.

Як зазначив президент України, від 1 січня 2009 року співробітництво у газовій сфері здійснюється відповідно до контрактів купівлі-продажу газу і про його транзит, підписаних за домовленостями прем’єр-міністрів України та Росії 19 січня поточного року, між державними компаніями НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром".

При цьому Ющенко підкреслив, що українська сторона пунктуально здійснює оплату газу, отриманого для споживачів України.

Він також запевнив, що у період нинішнього опалювального сезону 2009-2010 років НАК "Нафтогаз України" належним чином забезпечить транзит російського природного газу європейським споживачам. "Для цього в Україні створено основні технічні, ресурсні та кадрові передумови: технічний стан української газотранспортної системи відповідає проектним параметрам; в українських підземних газових сховищах до початку опалювального сезону зосереджено оптимальні обсяги газу (близько 27 млрд кубометрів), достатні для забезпечення внутрішнього ринку і підтримки транзиту; оператор ГТС повністю укомплектований кваліфікованим інженерно-технічним персоналом", - йдеться у зверненні.

Між тим, наголосив президент, для української сторони виконання своїх зобов’язань є занадто обтяжливим через низку неринкових принципів, закладених у згаданих контрактах.

У цьому контексті Ющенко акцентував увагу Мєдвєдєва на низці питань. Зокрема, за словами глави української держави, за останні три роки базова ціна російського природного газу для української сторони зросла майже втричі і на сьогодні перевищує середньоєвропейську ціну за 1000 кубометрів, а ставка за транзит російського природного газу по території України залишається незмінною і є у 2,5 - 3 рази нижчою в порівнянні з ціною для інших європейських країн - транзитерів.

Крім того, у контракті купівлі-продажу газу закладено принцип "бери або плати", в той час як контракт про транзит не передбачає застосування принципу "транспортуй або плати", підкреслив Ющенко.

Також він констатував, що контракти передбачають можливість застосування до української сторони штрафних санкцій в обсягах, які можуть перевищувати навіть вартість придбаного газу, в той час як не передбачено практично ніяких санкцій до російської сторони за можливе невиконання своїх зобов’язань.

Ющенко також підкреслив, що неринкові підходи при визначенні фінансово-економічних параметрів співробітництва обумовили дефіцит бюджету НАК "Нафтогаз України" в 2009 році понад 4 млрд доларів, зокрема через недоотримання від 2 до 3 млрд доларів за послуги з транзиту російського природного газу європейським споживачам.

"Отже, практичний досвід роботи за зазначеними контрактами протягом 10 місяців свідчить про необхідність невідкладного внесення змін в окремі положення цих документі", - наголосив Ющенко.

За його словами, при збереженні контрактів незмінними вже навесні наступного року українська державна компанія не зможе забезпечувати підготовку до наступного опалювального сезону, а відтак будуть формуватися потенційні загрози щодо надійності поставок газу в Україну та його транзиту до інших держав Європи. Очевидно, відзначив Ющенко, що такий розвиток подій є небажаним як для України, так і для Росії та ЄС.

Тому, на його переконання, для уникнення потенційних проблем у газовому співробітництві у форматі "Росія - Україна – ЄС" необхідно якомога швидше з урахуванням європейської практики, набутого досвіду та домовленостей, досягнутих під час зустрічей президентів України та Російської Федерації 12 лютого 2008 року та прем’єр-міністрів держав, зафіксованих у їх спільному Меморандумі від 2 жовтня 2008 року, разом опрацювати і на взаємоприйнятних умовах внести зміни, які б дали можливість запровадити єдині базові ринкові принципи формування основних параметрів купівлі-продажу газу та його транзиту.

Зокрема, президент України вважає за необхідне:

1) у контракті купівлі-продажу газу вдосконалити формулу розрахунку ціни газу для України, зокрема, встановити економічно обґрунтовані базову ціну та параметри енергоносіїв заміщення; визначити реальний для України граничний обсяг відбору російського природного газу за принципом "бери або плати" (наприклад до 30 млрд кубометрів на рік), враховуючи технічні можливості ГТС щодо поставок і транзиту протягом року;

2) у контракті про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України вдосконалити формулу розрахунку транзитної ставки, зокрема, визначити економічно обґрунтовані базову ставку та інфляційні параметри; встановити мінімум обсягів транзиту газу з оплатою за принципом "качай або плати" (наприклад, 100 млрд кубометрів на рік);

3) в обох контрактах передбачити симетричні умови відповідальності сторін за ризики та передбачити симетричні економічно обґрунтовані штрафні санкції до обох сторін, які б стимулювали без порушень виконувати умови контрактів;

4) доповнити існуючі контракти від 19 січня 2009 року додатком про незастосування у 2009 році штрафних санкцій через недобір українською стороною законтрактованих обсягів російського природного газу.

Зважаючи на зазначене, Ющенко запропонував Мєдвєдєву невідкладно сформувати двосторонню спільну робочу групу, якій доручити якнайшвидше опрацювати і реалізувати наведені пропозиції.

Читайте також:

Ющенко вимагає штрафувати Росію за невиконання газових контрактів

ПР не дасть Тимошенко перед виборами підписати угоду з Путіним

Ющенко впевнений, що Росія повинна 150 років безкоштовно давати Україні газ

Росія пообіцяла Україні модернізувати її газові труби

ВідеоЮщенко вимагає штрафувати Росію

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: