Ющенко вимагає від "ядерної п'ятірки" нових гарантій безпеки

Президент пропонує провести переговори з лідерами Великої Британії, Китаю, Російської Федерації, США та Франції щодо підтвердження гарантій безпеки без'ядерної України.

Президент Віктор Ющенко запропонував лідерам п’яти ядерних держав провести переговори щодо підтвердження і посилення гарантій безпеки України, передбачених Будапештським меморандумом.

Про це йдеться у заяві президентав, якій він нагадує, що 5 грудня виповнюється 15-а річниця підписання Будапештського меморандуму, що надав гарантії національної безпеки Україні з боку США, Російської Федерації та Великої Британії. Пізніше до них приєдналися Франція та КНР.

Унікальність цього документа полягає в тому, що зафіксовані в ньому гарантії були надані Україні як державі, що добровільно відмовилася від свого ядерного арсеналу.

Ющенко нагадав, що на території України на той час було розгорнуто 1950 одиниць стратегічної ядерної зброї і 2883 одиниці тактичних ядерних боєприпасів. Це був третій у світі ракетно-ядерний потенціал, який за потужністю був більшим, ніж арсенали Великої Британії, Франції та КНР разом узяті.

При цьому глава держави наголосив, що упродовж останніх 15 років Україна не лише є прикладом держави, що добровільно відмовилася від ядерної зброї, ввіривши національну безпеку міжнародній спільноті, вона бере активну практичну участь у справі зміцнення стратегічної стабільності.

“Сьогоднішній світ стрімко змінюється, і ми вимушені визнати, що з часу укладення Будапештського меморандуму він не став безпечнішим. На жаль, далеко не всі держави відмовилися від застосування зброї для забезпечення своїх зовнішньополітичних та зовнішньоекономічних інтересів, ми спостерігаємо небезпечні тенденції у сфері нерозповсюдження зброї масового знищення, де-факто відбулося збільшення кількості ядерних країн”, - зауважив Ющенко.

За його словами, зберігається поділ Європи за блоковим принципом. У той же час Україна залишається найбільшою європейською державою, що не є стороною жодних військово-політичних союзів. Перебуваючи між двома оборонними альянсами – НАТО та Організацією Договору з колективної безпеки, ми дедалі більше відчуваємо себе країною, якій відводиться роль “прикордонної смуги”.

На його думку, ускладнення архітектури безпеки у світі та в Європі вимагає від України здійснення дієвих кроків з метою посилення чинних міжнародних гарантій безпеки. Постає питання про необхідність вироблення в розвиток положень Будапештського меморандуму нового міжнародно-правового інструмента, який міг би дати відповідь на сучасні виклики національній безпеці України.

“Ми свідомі, що цього можливо досягти лише спільно з тими державами, які 15 років тому зобов’язалися гарантувати Україні повноцінну національну безпеку як базову умову подальшого розвитку нашої незалежної держави.

Керуючись цими аргументами, я звернувся до лідерів держав ядерної п’ятірки – Великої Британії, Китаю, Російської Федерації, Сполучених Штатів Америки та Франції з пропозицією провести переговори з метою підтвердження та посилення чинних гарантій безпеки України. Сподіваємося, що це справедливе прагнення держави, яка на власному прикладі довела світові реальність досягнення глобального ядерного роззброєння, буде почуте та підтримане”, - повідомив президент.

Нагадаємо, що 4 грудня президенти РФ і США Дмитро Мєдвєдєв і Барак Обама підтвердили гарантії, дані Україні, Казахстану та Білорусі після відмови останніх від ядерної зброї.

Це зазначається у прийнятій спільній заяві у зв'язку із завершенням терміну дії договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО), на зміну якому поки не прийшов новий документ.

Читайте також: 

Обама та Мєдвєдєв гарантують безпеку України

Росія і США підпишуть новий договір про обмеження озброєння

Українська армія зможе воювати хіба що з Люксембургом

Президент Пакистану передав прем'єру контроль над ядерним арсеналом

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: