Ювелірна афера B2BJewelry на понад $250 млн: як працювали схема, скільки ошуканих та що знайшла СБУ

Дата публікації
Перегляди
45к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Ювелірна афера B2BJewelry на понад $250 млн: як працювали схема, скільки ошуканих та що знайшла СБУ

Фото: СБУ

Піраміда функціонувала від початку 2019 року.

Служба безпеки України викрила масштабну фінансову піраміду, замасковану під ювелірну компанію B2BJewelry. На неї купилися понад 600 тисяч українців, а організатори привласнили більш як 250 мільйонів доларів.

ТСН.ua зібрав усе, що наразі відомо про фінансову аферу.

Як працювала "схема"

Фінансова піраміда працювала під виглядом ювелірних магазинів B2BJewelry, які були не лише в Україні, а й у Росії, і аж 15 магазинів у Казахстані. Як ще у березні з'ясувала журналістка ТСН.Тиждень Ірина Коваленко з колегою, режисером Денисом, компанія обіцяла щотижня за купівлю ювелірних виробів віддавати відсотки. "Якщо ви купуєте в виробі срібло або золото, якщо ви купуєте покупку від тисячі гривень, за рік ви заробляєте 104 відсотки. Ви відбиваєте суму", - говорили продавці.

На ювелірних виробах було одразу 2 цінники – вартість, за яку купуєте прикрасу. Інша сума – яку вам повернуть протягом року. Це кешбек. Повна вартість товару плюс 4 відсотки. Однак, значно вигідніше було придбати сертифікат. Це ось такі паперові прямокутники, де намальовано від 1 до 27 тисяч гривень. На сертифікати більші відсотки – до 8 щотижня, а це 416 відсотків річних. І це ще не все – приводьте друзів і отримаєте додаткові бонуси, переконували продавці магазинів.

Залежно від того, на яку суму зроблено покупок вашою командою, тобто людьми, яких ви привели в проєкт, стільки відсотків вам за це нарахують. Усі виплати переказують на вашу банківську картку, інтернет-гаманці або на касу реального магазину. Розрахуватись можна і у валюті. Видають документи і нефіскальний чек, які журналісти ТСН, здійснивши покупку, отримали і показали юристам. Виявилося, що сертифікати були без реквізитів, документи – без ідентифікаційного коду підприємства, яке господарює, і його повної назви українською мовою. "Цих реквізитів ми тут не бачимо. Тут такий гарний бланк з пташкою, якісь печатки. Але вибачте, в мене в дитини іграшкові печатки приблизно отакі. Тут я бачу, що фактично якась фізична особа взяла ці гроші собі", – каже юрист Лаврентій Царук.

Фото: СБУ

Прокуратура, яка зацікавилася надприбутковим бізнесом, встановила, що за рахунками, відкритими у банківських установах на користь БО "БФ "Зимородок", зараховувались грошові кошти, як у вигляді благодійних внесків від низки фізичних осіб, зокрема у вигляді оплати В2В сертифікату. Також було встановлено, що у проєкту є свій веб-сайт, на якому розміщено інформацію, яка викликає вмотивовані підозри в шахрайстві за схемою "фінансової піраміди". Вказане свідчить про те, що учасниками групи, організовано злочинний механізм, який полягає в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах, шляхом реалізації ювелірних виробів через підконтрольних юридичних та фізичних осіб–підприємців. 

Є всі ознаки піраміди. І ювелірні прикраси – лише приманка, каже фінансист Ерік Наймай.  Бо для початку людям дають потримати в руках щось реальне, цінне. "Дивись, ти можеш заробити на сертифікаті в 4, 5, у 8 разів більше. Навіщо тобі те золото? Ось де заробіток, будь з нами партнером. Я згадую Льоню Голубкова із МММ", – наголошує аналітик. 

Хто засновник сумнівного ювелірного бізнесу

Засновник проєкту – вінничанин Микола Гонта. Він власник ювелірної фабрики і цього надприбуткового бізнесу. "Цей бізнес дійсно рентабельний. Мені вдалося поєднати величезну швидкість продажів і цей же рівень маржі і це дає ось такі ось плоди", – каже чоловік та відкидає усі звинувачення.

Він також запевняв, що бізнес у нього абсолютно чесний, зокрема і в Росії. І переконував, що піклується про фінансовий добробут українського населення. "Мене звинувачували у підроблені проби, яку я ставлю на золото. Це прирівнюється до фальшивомонетника. Вивчайте документи. Жоден виріб у мене ніколи не було взято на експертизу. Хтось там щось написав", – каже чоловік.

Країна довірливих: хто і як заманив тисячі людей у хитру ювелірну аферу

Країна довірливих: хто і як заманив тисячі людей у хитру ювелірну аферу

Викриття піраміди СБУ

Служба безпеки України 27 серпня викрила масштабну фінансову піраміду, замасковану під ювелірну компанію B2BJewelry, від "схем" якої постраждало понад 600 тисяч українців.

За даними слідства, зловмисники привласнили та легалізували кошти через придбання елітного майна та інвестування в підконтрольний бізнес. До організації фінансової оборудки причетні понад 20 осіб та задіяно понад 100 підконтрольних юридичних осіб.

Фото: Служба безпеки України

"Зокрема, організатори піраміди придбали один з островів Дніпровського каскаду з розташованими на ньому об’єктами нерухомості, 18 елітних позашляховиків, вартістю понад 100 тисяч доларів США кожний, коштовності, інше рухоме та нерухоме майно", – йдеться у повідомленні.

27 серпня у межах кримінального провадження правоохоронці також провели 48 обшуків у Київській і Вінницькій областях та в Одесі. Судом накладено арешти на майнові активи зловмисників. За результатами слідчих дій буде ухвалено рішення щодо повідомлення фігурантам про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень.

Найгучніші фінансові піраміди, які витягували мільйони гривень із кишень українців

Найгучніші фінансові піраміди, які витягували мільйони гривень із кишень українців
Наступна публікація