За рік від міліцейських тортур загинули четверо українців

Омбудсмен Ніна Карпачовв жорстко розкритикувала українську міліцію за жорстоке поводження із затриманими.

У 2008 році в Україні через застосування тортур у міліції померли чотири людини. Таку інформацію оприлюднила уповноважений Верховної ради з прав людини Ніна Карпачова на семінарі "Зміцнення співпраці інституцій Омбудсмена України та Республіки Польща".

За словами Карпачової, вже давно назріла нагальна потреба використати в Україні досвід європейських держав і внести зміни до законодавства щодо подальшої гуманізації відбування покарань у місцях позбавлення волі. Вона наполягає на створенні “надійного механізму запобігання тортурам”.

Обмудсмен наголосила, що через процедуру затримання працівниками правоохоронних органів упродовж року в Україні проходить близько мільйона громадян, які наражаються на потенційну загрозу порушення своїх законних прав, у тому числі із застосуванням фізичної сили. Вона додала, що про це свідчать численні звернення потерпілих до неї.

“Тільки 2008 року сталося чотири смертельні випадки: у Шевченківському районі міста Києва закатовано Тимура Федаса, у Сокалі Львівської області – Романа Стасюка, у Торезі Донецької області – Раїсу Чорновіл, у Прилуках Чернігівської області – Сергія Кунцевського”, - зазначила Уповноважений ВР.

Карпачова також наголосила, що нещодавно було введено в дію нову редакцію Кримінального кодексу України, де статтею 127 передбачена відповідальність за катування.При цьому практика застосування кримінальних покарань до працівників правоохоронних органів за вчинення катувань не змінилася і продовжує кваліфікуватися, як відповідальність за перевищення влади або службових повноважень – за статтею 365 Кримінального кодексу.

За її словами, “така підміна по суті приховує реальну ситуацію”. За судовою статистикою, наведеною Карпачовою, у 2005–2006 роках не було засуджено жодного працівника міліції, а у 2007 році – лише двох. “Це породжує у правоохоронців почуття безкарності”, - додала омбудсмен.

Разом із тим, Карпачова відзначила в Україні тенденцію до поступового зменшення в Україні кількості засуджених до позбавлення волі. За її словами, “починаючи з 2000 року осіб, які перебувають за гратами, стало менше на 77 тисяч, тобто на третину”.

Зараз у 184 установах кримінально-виконавчої служби України утримується 146,5 тисячі осіб (у тому числі у 33 слідчих ізоляторах – 36,8 тисячі), з них – 6,2 тисячі засуджених жінок та 1523 неповнолітніх. Серед 1576 засуджених до довічного позбавлення волі – 14 жінок.

Водночас, зауважила омбудсмен, у спецустановах Криму, Запорізької та Одеської областей ув‘язнених продовжують утримувати у жахливих умовах, що “принижують гідність людини, та, за міжнародними нормами, вважаються одним із видів катувань”.

За її словами, необхідним вимогам не відповідає четверта частина ізоляторів тимчасового тримання: 42 з них розміщені у напівпідвальних, а 9 – у підвальних приміщеннях, а прогулянкові дворики відсутні у 12 установах, 7 з яких не мають душових кабін.

Нагадаємо, за інформацією, оприлюдненою міжнародною правозахисною організацією Amnesty International, катувань у міліції зазнає кожен чотирнадцятий українець.

Раніше міністр внутрішніх справ Юрій Луценко звільнив із міліції кількох правоохоронців-катів. Зокрема, звільнення були проведені в Одеській області.

Читайте також:

Луценко буде автоматично звільняти міліціонерів-катів

В Одеській області міліціонери гуртом знущались над підозрюваним

Правозахисники: ніхто в Україні не застрахований від міліцейських тортур

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: