Що відбувалося в Києві та Москві під час "газової війни" 2009-го року: хроніка подій, за які відповіла Юлія Тимошенко.
Завершення суду над Юлією Тимошенко стало найгучнішою подією не лише цього тижня, а й кількох останніх років.
Печерський райсуд столиці визнав екс-прем'єра винною у перевищенні службових повноважень під час підписання газових контрактів з Росією у 2009 році і задовольнив вимоги прокурорів повністю. Тимошенко отримала 7 років позбавлення волі.
ТСН вирішило пригадати події дворічної давнини, наслідки яких і спричинили гучний процес.
Новий 2009-й рік розпочався із газової війни. Тривалий час Київ і Москва намагалися узгодити умови поставок газу, але безрезультатно. Бажання Росії підняти ціну на газ до 418 доларів за тисячу кубометрів натикалося на небажання України платити більше 210. В результаті 1 січня 2009-го "Газпром" припинив поставки газу на територію України.
Спочатку реакція Європи була стриманою. ЄС готовий втрутитись у конфлікт лише тоді, коли на собі відчує скорочення поставок, а поки тиск у трубі відповідав умовам контракту. Але Київ вирішив вдатися до безпрецедентного кроку і заявив про відбір 21 мільйону кубометрів газу з транзиту до Європи - "для технічних потреб".
4 січня. "Газпром" звинуватив Україну в крадіжці газу. Тиск у трубі і далі продовжив знижуватися, і 7 січня Росія повністю перекрила вентиль. Без газу залишилися Болгарія, Греція, Хорватія, Угорщина, Австрія, Румунія, Словаччина і Польща. До перемов долучилася Єврокомісія. Тиждень минув в атмосфері невизначеності, протистояння і взаємних звинувачень.
14 січня. Москва. Російська столиця провела конференцію з урегулювання газової кризи. Згідно з протоколом допиту Віктора Ющенка, о першій ночі президент зателефонував Тимошенко і порадив відмовитися від участі в ній. Однак 17 січня літак прем'єр-міністра таки приземлився у російській столиці.
З протоколу зведення віч-на-віч Юлії Тимошенко й Олега Дубини. "Я вважаю, що газова система була на грані фолу, передаварійною. Вперше в історії України газ ішов із заходу на схід, чого в жодному газотранспортному проекті для України не було", - сказав Дубина.
Путін і Тимошенко спілкувалися без свідків до глибокої ночі. Пізно вночі обидва політики вийшли до журналістів. "Переговори були нелегкими, але ми дійшли згоди", - втомлено сказала Юлія Тимошенко.
Як пізніше зізнався на допиті міністр закордонних справ Костянтин Грищенко, на той час посол України в Москві, - саме Тимошенко, попри виснажливі переговори, переконала Путіна з'явитися перед телекамерами.
Зі свідчень Грищенка: "Близько другої години ночі 18 січня Тимошенко буквально змусила Путіна зробити спільний підхід до преси. ...Аргументом Тимошенко була необхідність привези у Київ новину, що "Москва і Київ досягли компромісу".
Про що конкретно домовилися в Кремлі, крім пуску газу в Україну і Європу, - тоді ще було невідомо. В той же час в офісі "Газпрому" тривали інші перемови, між "Газпромом" та "Нафтогазом".
Зі слів директора департаменту "Нафтогазу" з питань транзиту і постачання газу Антоніни Марченко: "Перед початком переговорів російська сторона надала формулу, за якою визначатиметься ціна газу, де базова ціна була встановлена в розмірі 450 доларів. Це був просто шок для мене особисто і членів делегації. Ми розраховували, що базова ціна складатиме... максимум 250 доларів".
Зі слів представників "Газпрому", 450 доларів - середньозважена вартість російського газу на європейських ринках. При цьому росіяни попередили, що розмір базової ціни не обговорюється, і він узгоджений на рівні прем'єр-міністрів".
20 січня. 10 ранку. "Газпром" поновив постачання газу в Україну. Лише згодом країна дізналася, які саме угоди підписали вночі Путін і Тимошенко.
Минуло багато часу, поки стали відомі й інші подробиці. З протоколу допиту президента України Віктора Ющенка: "30 грудня 2008 року Дубина О.В. доповів мені про те, що Газпром може погодитися з умовами щодо ціни на природний газ у розмірі 230-235 доларів за тисячу кубометрів".
Але далі відбувається щось незрозуміле. Зі слів Олега Дубини, президент заборонив підписувати контракт на таких умовах. Вже наступного дня Росія змінила думку і підвищила ціну в півтора разу.
"31 грудня 2008 року, наскільки мені відомо, внаслідок телефонних розмов між Президентами України та Росії, а також між прем'єрами, була оприлюднена кінцева ціна на газ в 320 доларів США за тисячу кубометрів. Тут уже я вважав, що така ціна є завеликою, зібрав делегацію та ми поїхали додому без підписання контракту", – йдеться у протоколі допиту Дубини.
Що ж сталося тоді, 31 грудня, і досі невідомо, але нинішній резонасний суд - це відгомін тих подій.
Читайте також:
Київ переконує Європу, що вирок Тимошенко є тиском на Росію
Статтю, за якою посадили Тимошенко, придумав Сталін
ЄС вимагає звільнення Тимошенко в обмін на Угоду про асоціацію
Не все пропало: Тимошенко ще може врятуватися від тюрми