За вісім днів "Нафтогаз" може збанкрутувати

Україна замовила надто велику кількість газу, а також погодилася платити штрафи РФ у випадку, якщо не купуватиме його весь.

Вузькі місця газового договору з "Газпромом", для якого прем’єр–міністр Юлія тимошенко свого часу не шкодувала захоплених епітетів, уже створюють проблеми для держави. Про це заявив перший заступник глави Секретаріату президента Олександр Шлапак.

Серед проблем він визначає, що Україна замовила надто велику кількість газу, а також погодилася платити штрафи у випадку, якщо не купуватиме його весь. Так, у 2009 році "Нафтогаз України" мусить купити 40 млрд кубометрів, наступного — вже 52 мільярди. Насправді ж наші потреби нині не перевищують 33 мільярдів, у 2010 — ймовірно, не набагато більше.

"Газпром" поки що погоджується на умови і не вимагає штрафу. Але про всяк випадок періодично нагадує про його існування, тримаючи його, мов обух над головою українців, аби у потрібний момент різко опустити вниз.

Голова компанії Олексій Міллер днями знову вирішив нагадати про добру волю Москви: "Ми з розумінням ставимося до економічних проблем в Україні, хоча вони мали взяти газу вдвічі більше".

"Це благородно і правильно з боку російських партнерів (не застосовувати штрафи – Ред.), але чомусь немає бажання у росіян написати це на папері і зафіксувати", — зауважив Олександр Шлапак.

Цього тижня, нагадаємо, до Москви в авральному порядку, навіть скасувавши заздалегідь анонсовану прес–конференцію, вирушив перший заступник керівника "Нафтогазу" Ігор Діденко. Прес–служба НАКу повідомила прямим текстом: головне завдання — внести зміни до угоди про постачання і транзит природного газу. Та вже наступного дня тема зміни діючого контракту якось непомітно зникла з інформаційного поля, а шеф Діденка, міністр Мінпаливенерго Юрій Продан, щиро здивувався, коли його запитали про результати перемовин. За словами міністра, якщо росіяни штрафу не вимагають, то для чого зайвий раз напружуватися?!

"Наші російські колеги не дали нам відповіді — так чи ні", — пояснив фіаско перемовин Шлапак. З іншого боку, ініціювати перегляд "дуже вигідного" контракту — дуже болючий удар по іміджу Юлії Тимошенко.

Проте ситуація виглядає загрозливіше, ніж багато хто думає. Адже Україна має лише вісім днів, аби ініціювати зміни договору. Якщо цей час мине — все! Час сплине, і ми, з юридичного боку, не матимемо права переглядати умови. Тим часом, на думку директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Саприкіна, якщо Володимир Путін все–таки вирішить застосовувати санкцію (а з юридичного боку, завадити йому не зможе ніхто), це означатиме ні більше ні менше — банкрутство "Нафтогазу"!
"Припустилися таких помилок, яких фахівці зробити не можуть. Треба було замовити менше газу, а потім просити додаткові обсяги окремою угодою, — пояснив експерт. — Нині ж, аби не допустити банкрутства, треба вживати непопулярні заходи: піднімати ціну на газ для населення і рішуче боротися з боржниками, у тому числі й серед великих корпорацій".

Читайте також:

Київ обіцяє розрахуватися з "Нафтогазом" наступного тижня

Україна має заплатити за газ у червні 250 мільйонів гривень

Тимошенко зібралася вибивати з губернаторів борги перед "Нафтогазом"

"Газпром" не погодився переписувати контракт з "Нафтогазом"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: