Заборона щеплення в Японії та аутизм через вакцинацію: Супрун розвінчала поширені серед українців міфи

Заборона щеплення в Японії та аутизм через вакцинацію: Супрун розвінчала поширені серед українців міфи

Фото: Associated Press

Також урядовиця навела перелік умов, за яких щеплення все ж таки не можна робити.

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун склала добірку поширених міфів про вакцинацію та їхнього розвінчання – серед іншого про шкідливий впив щеплення на імунітет та спричинення аутизму.

Про це йдеться на її сторінці у Facebook.

Міф №1. Введення трикомпонентної (тривалентної) вакцини шкідливе. Також небезпечно вводити дитині відразу кілька вакцин, бо це перевантажує імунітет. А якщо в організмі вже є антитіла, вводити вакцину не можна.

Як пише Супрун, такі міфи противники вакцин пояснюють нібито гіперімунізацією — мовляв, вакцинація може перенавантажити імунітет.

Таке хибне сприйняття сформувалось через уявлення — що більше мікробів потрапляє в організм, то сильніше перевантажується імунна система. Однак, як пояснює урядовиця, це твердження суттєво недооцінює силу імунної системи та, навіть навпаки, переоцінює кількість "чужорідної" речовини — антигенів, що містять вакцини. Мікроби, що є причиною того самого болю у горлі або застуди дають дитині більше антигенів, ніж будь-яка вакцина.

Так само нічим не загрожує вакцинація людям, у яких уже сформувався імунітет до хвороби. Це безпечно і не має негативних наслідків. Тому, наприклад, якщо батьки не пам'ятають, чи робили дитині щеплення КПК, і не мають документальних підтверджень — Супрун наполегливо радить вакцинувати дитину, щоби забезпечити їй необхідний захист.

Міф №2. Вакцини проти кору (КПК) мають здатність пригнічувати імунітет, тому в період епідсезону грипу категорично не можна проводити масову вакцинацію проти кору

Як пише в.о. міністра, дослідження вказують на протилежне. Науковці аналізували окремі випадки бактеріальних та вірусних інфекцій в популяції протягом так званих періодів ризику після щеплення (0-30 днів, 31-60 днів і 61-90 днів). Їхній висновок — вакцина КПК не підвищує ризики цих інфекцій.

Міф №3. Вакцини мають відповідати "імунним потребам нації". Ніби найкраще користуватися вакцинами, які виробляються в межах країни, а не закуповувати їх за кордоном.

Втім, як не буває жодних "імунних потреб нації", так хвороби не знають національних чи територіальних кордонів, наголошує урядовиця. Тому мешканці будь-якої країни світу можуть заразитися тим самим вірусом кору, поліомієліту або збудником дифтерії.

"У виробленні вакцини ключове — не країна, не національна приналежність людей, яким вона вводиться, а якість та вимоги до виробництва, що за останні 15-20 років стали ще більш жорсткими", - йдеться у повідомленні.

Міф №4.  Вакцини викликають аутизм

Вакцинація не призводить до аутизму. Центр контролю та профілактики захворювань у США, медичний інститут Національної академії наук Великої Британії та британська Національна служба охорони здоров’я провели дослідження та спростували будь-який зв’язок між вакциною і виникненням аутизму. Також існує понад десяток досліджень, результати яких спростовують зв’язок між вакцинацією і розвитком аутизму.

Міф №5. Вакцинація проти кору заборонена в Японії

В Японії не заборонена вакцинація проти кору. Навпаки — в цій країні щеплення проти кору та краснухи (Measles, Rubella - MR) входить до планової вакцинації згідно з японським Календарем щеплень.

Як зазначає Супрун, наразі Японія має високий рівень імунізації проти кору. Так, 2016 року рівень охоплення вакцинацією становив 97% (перша доза у віці одного року) і 93% (друга доза у 5-6 років), за даними ВООЗ від 20 червня 2018 року.

Водночас в.о. міністра наголосила, що щеплення — найбезпечніший спосіб захиститися від інфекційних хвороб і подолати їх назавжди. Також вона назвала єдині випадки, коли вакцину вводити не рекомендується.

  • Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.
  • Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи відома алергічна реакція на один із компонентів вакцини.
  • Імунітет може не сформуватися під час хіміотерапії в онкологічних хворих, під час вживання великих доз стероїдних гормонів, вживання ліків, що пригнічують імунітет, СНІДу.
  • Під час вагітності не можна робити щеплення КПК та іншими вакцинами, що містять живі віруси, а також якщо були алергійні реакції на аміноглікозиди, введення препаратів крові.
  • БЦЖ не роблять, якщо дитина після народження важить менше 2,5 кг, інфікована туберкульозом чи має дефекти системи фагоцитозу;
  • ОПВ (жива поліомієлітна вакцина) не вводиться, якщо є тяжкі форми гіпогамаглобулінемії (стану імунодефіциту) чи хтось із членів сім’ї має протипокази до цієї вакцини.

Супрун звернула увагу, що протипоказання на термін, більший ніж два тижні, визначає лише імунологічна комісія. Вона зазвичай збирається в районній лікарні або міській /обласній поліклініці.

Раніше Супрун пояснила, у чому причина смертей, які стаються після вакцинації. В Україні за період незалежності не зафіксовано жодної смерті через вакцинацію. Натомість через кір – вже 30.

Повʼязані теми:

Наступна публікація