Західні ЗМІ про вирок Тимошенко: це чорний день для Європи

Дата публікації
Перегляди
4708
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Західні ЗМІ про вирок Тимошенко: це чорний день для Європи

Юлія Тимршенко / Фото: Євген Малолєтка/ТСН.ua

Провідні світові видання прокоментували вирок екс-прем'єру України Юлії Тимошенко. На думку західних ЗМІ, українська влада поставила під сумнів перспективи євроінтеграції країни.

Президент Янукович стверджує, що зробив стратегічний вибір - віддав перевагу інтеграції з Європою, а не ласкавим обіцянкам Росії, але вирок Юлії Тимошенко - великий крок назад, вважає The Financial Times.

"Єврокомісія не може ігнорувати подібне виборче правосуддя. Але вона не може також ігнорувати стратегічну важливість перманентного включення цього ключового буфера між Європою і Росією в табір Заходу", - йдеться в редакційній статті. Це міркування важливіше, ніж доля того чи іншого окремого політика.

"Вирок слід засудити, але він не повинен стати загрозою для успішного завершення переговорів про торгівлю. Якщо відмовитися від обіцянок доступу на єдиний ринок і потенційного безвізового режиму, можливі непередбачені наслідки: Україна буде виштовхнута на орбіту Росії", - пише FT.

При цьому при ратифікації угоди про свободу торгівлі держави ЄС повинні вимагати: нехай Янукович конкретно доведе відданість України європейським цінностям. Потрібно припинити згортання демократичних свобод і свобод преси, дозволити опозиції виставити на виборах кандидатів, вважає газета. Можливо, це означає дозвіл Тимошенко балотуватися. Це лише мінімальні вимоги, які Янукович повинен виконати, щоб йому довіряли держави ЄС і власний народ, підсумовує видання.

"У серпні президент Янукович опублікував у нашій газеті статтю, де вихваляв Україну як сучасну й динамічну країну, яка хоче позбутися "рудиментів радянської корупції" та в майбутньому стати "гордим членом ЄС", нагадує The Wall Street Journal у редакційній статті. "Вчорашній вирок, винесений Юлії Тимошенко, перетворює ці твердження на безглуздість", вважає видання.

Після "помаранчевої революції" новий уряд "не піддав судовому переслідуванню Януковича і його оточення, і в минулому році він виграв чесні вибори, здобувши перемогу над Тимошенко в напруженому поєдинку", пише видання.

У сучасних демократичних країнах політичні розбіжності улагоджуються політичними засобами, різні погляди на політику не криміналізуються. "В Україні при Януковичі справа йде інакше: проти опозиції розгорнута кампанія залякування і судового переслідування", - йдеться в статті.

Як властиво автократії, що імітує повагу до закону, уряд Януковича спробував дистанціюватися від судового процесу, пише видання. Але, якщо Янукович серйозно хоче ввести Україну до кола сучасних та динамічних країн, йому слід припинити судове переслідування опозиції і дозволити Тимошенко та іншим вільно брати участь у парламентських виборах. "У вільних країнах поразка на виборах - не злочин", - пояснює газета.

"Скільки не зображуй з себе хороброго, рано чи пізно доводиться робити вибір - або більше не лицедіяти, або довести свою хоробрість на практиці", - зазначає The New York Times в матеріалі "Український лідер на роздоріжжі". "Схоже, цей момент настав для президента України Януковича, який одночасно прагне до інтеграції з Західною Європою і стилю управління "в їжакових рукавицях", який практикується в Москві", - вважає журналістка Елен Баррі. Але сьогодні, коли оголошується вирок у справі Юлії Тимошенко, Янукович стоїть на роздоріжжі.

"В останні тижні американські та західноєвропейські дипломати застерігали, що тюремне ув'язнення Тимошенко зробить Януковича персоною нон грата в західних столицях і поставить під питання угоду про свободу торгівлі та асоціацію між Україною та ЄС, близьке до підписання", - пише газета.

За словами неназваного західного дипломата, якого цитує видання, найбільш ймовірно, що Янукович вдасться до юридичного виверту і зніме побоювання Заходу, не втративши обличчя перед своїм електоратом. Можливо, він декриміналізує статтю, за якою засуджено Тимошенко, говорить джерело.

Французька газета "Le Nouvel Observateur" назвала день суду над Тимошенко "чорним днем для демократії в Європі".

"Цей процес - мерзенна пародія на суд. Це фарс, недостойний країни, що претендує на зближення з Євросоюзом та його моральними цінностями і прихильністю прав людини, жінок", - зазначив у своїй статті для видання фрацузскій філософ і письменник Даніеель Сальваторе Шиффер.

"Ми, громадяни вільної Європи, відтепер повинні повсюдно у всіх куточках планети розносити заклики до звільнення Юлії Тимошенко ... Саме так: демократи всіх країн, ким би ви не були - простими громадянами або політиками, - об'єднуйтеся заради звільнення Юлії Тимошенко!", - йдеться в матеріалі.

"Le Nouvel Observateur" зазначає, що Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон вже офіційно заявила, що зближення Брюсселя і Києва буде в значній мірі припинено в тому випадку, якщо Юлія Тимошенко буде засуджена.

"Якщо і цього буде недостатньо для зміни позиції політичних і судових властей Києва, ми звернемося до Міжнародної федерації футболу ФІФА з проханням відмовитися від проведення Чемпіонату Європи з футболу у 2012 році на Україні", - підкреслює Шиффер

Вирок Юлії Тимошенко може поховати надії України на інтеграцію з Європою і замість цього притягнути країну назад на російську орбіту, пише "Christian Science Monitor" (США). Видання посилається на аналітиків, які впевнені, що "суворий вирок на сім років в'язниці, відміряний Тимошенко, сильно струсоне внутрішню опозицію режиму Януковича, перекреслить перспективи Україні щодо майже укладеною домовленістю з організації вільної торгової зони з Євросоюзом і не залишить країні інших варіантів, крім як вступити в очолюваний Москвою Митний союз, який назавжди зв'яже економіку Україну з Білоруссю, Росією та Казахстаном".

У свою чергу, в Росії реакція на вирок Тимошенко далека від захопленої. BBCRussian.com цитує не тільки офіційну позицію МЗС РФ, але і, наприклад, лідера російських комуністів Геннадія Зюганова, який пожалів Юлію Тимошенко і назвав київський процес "ганебним судилищем".

"Якби Тимошенко не поставила свій підпис під контрактом, Україна в розпал зими залишилася б без газу. Мільйони людей - без опалення, було загрожує численними захворюваннями від переохолодження, а можливо і смертями. І в цьому випадку Тимошенко сьогодні б судили вже за те, що вона заморозила всю свою країну", - сказав лідер КПРФ.

У "Газпромі", який укладав в 2009 році контракти з "Нафтогазом", на прохання Бі-бі-сі прокоментувати вирок відповіли відмовою.

Читайте також:

У справі Тимошенко крапки над "і" ще не поставлені - Герман

Британія не пустить Україну до Європи через справу Тимошенко

Світ сколихнув вирок Тимошенко: Європа обурена, Росія не розуміє

Кірєєв засудив екс-прем'єра до позбавлення волі на 7 років

Кірєєв засудив екс-прем'єра до позбавлення волі на 7 років

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4708
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація