Перейти до змісту
Заклало ніс? 6 рекомендацій для швидкого одужання від застуди

Закладений ніс і нежить — це те, до чого ми завжди готові й, водночас, те, що завжди стається несподівано.

Якщо вірус, який спричиняє респіраторну вірусну інфекцію, вже потрапив в організм у кількості, необхідній для розмноження, уникнути хвороби практично неможливо. Вона може розвиватися з більш або менш вираженими симптомами, але серед них завжди буде нежить. Саме нежить сигналізує про те, що на слизових оболонках дихальних шляхів почалося активне розмноження хвороботворних мікроорганізмів.

Навіщо організму нежить і чому закладає ніс?

Коли вірус, який спричинив ГРВІ, починає активно розмножуватися, першими реагують слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та ЛОР-органів: носа та горла. У слизовій носа багато судин, у яких кровопостачання стає більш інтенсивним, а сама слизова — вологішою. Це "перша лінія" імунного захисту організму від респіраторних вірусних інфекцій. Механізм спрацьовує для того, щоб очистити слизову від хвороботворних мікроорганізмів або значно зменшити їхню кількість. Тож із носа починає "текти" для того, аби подальший розвиток захворювання був менш травматичним для організму. Набряк слизової носа, тобто те, що ми відчуваємо як закладеність і неможливість дихати — це результат запального процесу й інтенсивного кровообігу у слизовій, що також є відповіддю місцевого імунітету на контакт із вірусом.

Отже, нежить у перший-другий день ГРВІ — спроба організму якомога швидше одужати. Є рекомендації, дотримання яких дає змогу допомогти імунній системі впоратися зі своїм завданням.

Як допомогти організму швидше одужати за ГРВІ?

Рекомендації, наведені в цій публікації, стосуються дорослих і дітей. Зверніть увагу, що за появи перших ознак застуди обов’язкова умова — дотримання соціальної дистанції, відмова від відвідування громадських місць, роботи, дитячого колективу. За необхідності контакту, будь ласка, користуйтеся маскою, щоб не заражати інших. Вдома дорослі також можуть використовувати маску, щоб не заразити вірусною інфекцією дітей. Втім, шляхів передачі вірусу в домашніх умовах досить багато, в середньому ймовірність підхопити будь-яку респіраторну вірусну інфекцію в родині становить близько 18-20% як для дорослих, так і для дітей.

1. Не збивайте температуру без необхідності. Необхідність визначається тим, який показник ви бачите на термометрі, а також самопочуттям. Не рекомендується приймати жарознижувальні препарати, якщо температура тіла не перевищує 38,6˚С у дорослих і дітей. Однак якщо лихоманка супроводжується сильним головним болем, дуже поганим загальним самопочуттям, можна вдаватися до заходів зі зниження температури тіла, навіть якщо вона не сягнула 38,6˚С. Якщо на тлі лихоманки виникають судоми, втрата свідомості, слід негайно викликати "швидку".

2. Забезпечте зволоження слизових оболонок. Для цього є три способи:

- вживання досить великої кількості рідини (не тільки чистої води, а й чаю, відвару шипшини, морсів, компотів);

- зволоження повітря в приміщенні, де перебуває дорослий чи дитина, яка застудилася (у цьому допоможуть не тільки зволожувач повітря, а й регулярне повноцінне провітрювання кімнати);

- інгаляції за допомогою небулайзера із використанням фізрозчину (оптимально — під час нежитю та кашлю у маленьких дітей, особливо, якщо дитина відмовляється пити багато рідини).

3. Уникайте стресів, забезпечте спокій. Це не означає, що під час застуди потрібно лежати. Зазвичай така потреба є у дорослих із підвищеною температурою тіла, натомість діти з лихоманкою можуть продовжувати бавитися чи бути активними — навряд чи батькам вдасться вкласти їх у ліжко, поки дитячий організм не дасть відповідну "команду". Тож просто слід уникати фізичних навантажень, не виконувати важку роботу. Якщо самопочуття і погода дозволяють, можна прогулятися на свіжому повітрі. Але не відвідуйте при цьому людних місць і не пускайте дитину туди, де бавляться інші діти, щоб не заражати вірусною інфекцією оточення.

4. За потреби користуйтеся судинозвужувальним препаратом проти нежитю. Судинозвужувальні засоби (або деконгестанти) — єдина можливість відчутно зменшити набряк слизової оболонки носа та призупинити постійне виділення слизу у перші дні застуди. Зловживати такими засобами не слід, адже вони мають деякі побічні ефекти. Втім, і обійтися без них, ймовірно, не вдасться, особливо, якщо йдеться про застуду у дитини. Через закладеність носа малеча, як правило, не може спати, адже набряк посилюється в горизонтальному положенні тіла, а також — відмовляється від їжі. Ось як обрати та застосовувати судинозвужувальний препарат для безпечного лікування нежитю:

- Для лікування нежитю у дитини варто обирати тільки спеціальні дитячі форми препаратів, які містять найбільш безпечні чинні речовини: фенілефрін або оксиметазолін. Саме вони за випадкового передозування не загрожують небезпечним для життя отруєнням.

- Застосовуйте препарат стільки часу і в таких дозуваннях, як зазначено в інструкції. Надмірно часте використання може призвести до передозування, а надто тривале лікування — до розвитку побічних ефектів: сухості носа, ламкості судин слизової носа, хронічного нежитю, зниженню місцевого імунітету.

- Обирайте форму препарату, яка відповідає віку дитини. Немовлятам до 1 року не можна використовувати спреї в ніс. У дітей від 2 до 4 років можна проводити лікування нежитю як із використанням крапель, так і препаратами у формі спрею. Для малечі від 4 років рекомендуємо оральну форму судинозвужувального препарату. Це краплі проти закладеності носа Мілі Носік, які потрібно капати не в ніс, а в рот. Такий спосіб застосування підійде дітлахам, які не дають капати краплі в ніс. Крім того, лікування Мілі Носіком не спричиняє побічних ефектів, властивих для звичайних крапель — сухості та дискомфорту в носі, негативного впливу на судини слизової носа. Водночас, за закапування в рот судинозвужувальна речовина фенілефрін ефективно звужує судини носа і дозволяє дитині легко дихати. Препарат Мілі Носік також містить хлорфенірамін — протиалергічний компонент, дозволений в педіатричній практиці, який зменшує нежить як за застудного, так і за алергічного риніту.

5. Не переїдайте і не "загодовуйте" дитину під час застуди. Організму потрібна енергія на перетравлювання їжі, як і на боротьбу з вірусом. Якщо під час застуди не хочеться їсти — нічого дивного й небезпечного. У цей період краще вживати багато рідини, їсти легкі страви, кисломолочні продукти. Якщо хвора дитина відмовляється від їжі — не змушуйте її, краще запропонуйте смачне пиття — компот, морс, сік без додавання цукру.

6. Не приймайте антибіотиків за перших ознак застуди. Це не лише неефективно, адже антибактеріальні препарати не впливають на віруси, а й небезпечно, адже невиправдане застосування таких засобів сприяє розвитку антибіотикорезистентності бактерій. Простіше кажучи, якщо вам справді знадобиться лікування антибіотиками, вони можуть не діяти. Ніколи не "призначайте" собі антибактеріальні препарати самостійно і не давайте такі ліки дітям без призначення лікаря!

Сподіваємося, ці прості рекомендації допоможуть вам і вашій дитині одужати швидше або запобігти розвитку респіраторної вірусної інфекції. Не забувайте, що перед початком приймання будь-яких засобів слід консультуватися з лікарем.

Залиште свій коментар