Закон про трансплантації відкладуть на рік: хірургам загрожує кримінальна відповідальність

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Депутати схвалили закон, але міністерство не встигло підготуватися до його виконання.

Пересадка органів в Україні під загрозою, і з 1 січня лікарі погрожують зупинити всі операції, бо інакше вони не виконають вимоги нового закону, що набуває чинності в перший день року. Медики відмовляються оперувати під загрозою кримінальної відповідальності, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

4-річний Тимофій грається в лікарні, а його печінку "з’їдає" злоякісна пухлина. Хлопчику потрібна пересадка, мама підходить сину, як донор, тож коли закінчиться хіміотерапія і пухлина буде найбільш слабкою, йому слід зробити хірургічне втручання. У його випадку це 7-10 днів, єдина перепона для цього – новий закон. Щороку в Україні проводять близько 200 родинних пересадок, але з 1 січня вони можуть зупинитися зовсім, переконують в Інституті Шалімова. "Лікарі ризикують кримінальним переслідуванням", - пояснюють там.

Відео Родинна трансплантація під загрозою: чи робитимуть операції тим, хто їх потребує

Лікарі переконують, що з першого січня їм доведеться зупинити усі операції. Руки їм зв’язує новий закон про трансплантацію. Тому лікарів, які будуть пересаджувати органи від родичів чекає кримінальна відповідальність. Так чи будуть робити операції тим хто потребує родинної трансплантації - далі у сюжеті.

Родинна трансплантація під загрозою: чи робитимуть операції тим, хто їх потребує

Новий закон про трансплантацію, який мав би запрацювати і вивести в новому році цю медичну галузь на новий потужний рівень, може натомість заблокувати всі пересадки органів в Україні. Міністерство охорони здоров’я за пів року мало створити інформаційну систему потенційних донорів і реципієнтів, написати близько 30 актів, які б регламентували роботу системи трансплантації, створити нову для України спеціальність трансплантат-координатора і навчити потрібну кількість людей, але нічого з цього не зроблено. 

Іще в листопаді чиновники, відповідальні за трансплантацію, переконували, що встигнуть підготуватися до початку 2019 року. Тепер заступник міністра Роман Ілик спромігся лише на допис у соцмережі про нестачу грошей і часу: "Було б добре, коли б законотворці розуміли, що такі серйозні речі не робляться за шість місяців чи навіть за один рік". Натомість уряд в авральному режимі затвердив порядок, яким чином діяти, якщо українці готові стати донорами після смерті: свою заяву можна віднести трансплантат-координаторам, яких іще не існує, до уповноваженого органа з трансплантації, якого також немає, або сімейному лікарю.

Фотогалерея Українська кардіохірургія: інвестиції створюють умови для інновацій (3 фото)

Тим часом у  парламентському комітеті просять силовиків не відкривати кримінальних проваджень на лікарів, якщо ті наважаться на пересадки на початку нового року. Депутати готові надати гарантії, але поліція і прокуратура переконують, що жодні листи чи роз’яснення не мають юридичної сили перед законом. "Якщо він буде порушений, тоді буде вбачатися склад злочину. Ми не можемо переступити через закон", - каже заступник керівника департаменту Нацполіції Олег Рикун.

Як вихід пропонується відтермінувати дію нового закону, аби міністерство таки виконало обіцяне, а робота тим часом тривала згідно старого законодавства. "Нині досягнута тимчасова домовленість. Заплановані трансплантації будуть призначатися на другу половину січня. Якщо потрібна негайна пересадка, тоді операція проводиться, бо у разі відмови лікарі відповідатимуть за ненадання медичної допомоги", - пояснює заступник голови парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ірина Сисоєнко. А в перший робочий день нового року, 15 січня, депутати ВР готові проголосувати за відтермінування нового закону про трансплантацію на рік.

Кореспондент ТСН Ірина Маркевич

Залиште свій коментар

Вибір редакції