Збитий літак біля Тегарана. Пристайко розповів про "чорні скриньки" та компенсації родичам

Збитий літак біля Тегарана. Пристайко розповів про "чорні скриньки" та компенсації родичам

Фото: Сайт президента України

МЗС Ірану підтвердило співпрацю з Україною щодо розслідування збиття літака.

"Чорні скриньки" зі збитого 8 січня пасажирського літака МАУ біля Тегерана в Ірані можуть розшифрувати у Франції. Участь українських експертів – обов'язкова.

Про це сказав міністр закордонних справ України Вадим Пристайко у кулуарах Мюнхенської безпекової конференції. Там відбулася зустріч глав МЗС країн, громадяни яких загинули в авіакатастрофі. Про це пише "Інтерфакс-Україна".

"На сьогодні ми думаємо, що найкращі шанси відкрити "чорні скриньки" у Парижі. Але обов'язкова присутність української делегації, яка має техніків, котрі спостерігатимуть за тим, щоб інформація була, по-перше, повна, а по-друге, така, як вона є, без зовнішнього втручання", - сказав Пристайко.

Він зазначив, що "за результатами нашої зустрічі іранський міністр отримає листа, де буде повторено наші вимоги, озвучені персонально. Ми послухали його пояснення. Коли ми можемо дістатися... до "чорних ящиків", коли ми отримаємо доступ до цієї інформації та де це станеться".

Під час зустрічі обговорювалося питання компенсацій родичам загиблих.

"Не дивлячись на довгу дискусію, мені здається, нам вдалося пояснити іранському міністру, що ми вимагаємо термінових дій. Уже минуло достатньо часу для того, щоб ми бачили перші результати і сім'ї наших людей і авіакомпанія нарешті розуміли, де справедливість і (винні - ред.) були притягнуті до відповідальності за це, а компенсації виплачені. Ми говоримо зараз про зовсім інші суми (компенсацій - ред.), про які ми сьогодні говорили з міністром Заріфом", - зазначив глава МЗС України.

Пристайко уточнив, що Іран ніколи не пропонував Україні жодних конкретних сум компенсацій. Раніше були озвучені суми можливих компенсацій відповідно до іранського законодавства.

За підсумками цієї зустрічі в повідомленні МЗС Ірану зазначається, що міністр закордонних справ Мохаммад Джавад Заріф підтвердив готовність Ісламської Республіки Іран співпрацювати з Україною у рамках розлідування збиття 8 січня пасажирського літака МАУ біля Тегарана "з метою розгляду справи та досягнення правового врегулювання цього питання". Він "наголосив на відповідальній поведінці Ірану у вирішенні цієї справи та наголосив на необхідності уникати політизації цього питання".

Нагадаємо, вранці 8 січня у столиці Ірану Тегерані розбився український пасажирський літак авіакомпанії МАУ, який виконував рейс "Тегеран-Київ". На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, ніхто не вижив. Увесь екіпаж, а також два пасажири були громадянами України. Відомо, що на рейс зареєструвалося 169 пасажирів, втім, двоє людей так і не сіли на борт літака. Наступного дня до Ірану вирушив борт авіації ЗСУ із 45 фахівцями різних галузей, які були залучені до з’ясування обставин катастрофи літака авіакомпанії МАУ. На час встановлення обставин авікатастрофи всі українські авіакомпанії тимчасово припинять польоти у повітряному просторі Ірану та Іраку.

Від самого початку іранці заявили про те, що причиною авіакатастрофи стала технічна несправність літака. Однак вже увечері 9 січня одразу кілька провідних американських видань і телеканалів повідомили про те, що Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України" був помилково збитий Іраном одразу після зльоту з аеропорту Тегерана. З'явилися фото уламків ракет, якими могли збити літак, а також відео моменту трагедії. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон із посиланням на дані  розвідок та союзників країн повідомили, що літак був збитий іранською ракетою земля-повітря. Президент США Дональд Трамп назвав катастофу літака "підозрілою". Глава Білого дому, вважає, що літак міг розбитися не через технічну несправність, а через те, що "хтось на тому боці міг припуститися помилки". На наступний день докази збиття ракетою знайшли і українські експерти, які працювали на місці події та врешті отримали доступ до передньої частини літака.

Уранці 11 січня Іран офіційно заявив, що ракета "земля-повітря" збила літак МАУ . В офіційній заяві йдеться про те, що трагедія сталася через "людський фактор". Літак помилково сприйняли за ворожий об'єкт після того, як він повернув у бік військового центру Корпусу вартових Ісламської революції. За кілька годин до катастрофи іранські військові обстріляли дві військові бази США на території Іраку.

Усі головні тексти про те, що передувало авіакатастрофі, як усе сталося, що про це говорили в Ірані, Україна та західних країнах та чому сталася трагедія можна прочитати за посиланням

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація