Збройний барон і близький друг ФСБ: що відомо про тютюнового монополіста Кесаєва

Збройний барон і близький друг ФСБ: що відомо про тютюнового монополіста Кесаєва

Фото: ТСН.ua

Російський бізнесмен Ігор Кесаєв, окрім торгівлі сигаретами, вже давно займається нафтопереробкою, будівництвом хмарочосів, ритейлом і навіть виробництвом кулеметів, які потім вирушають  бойовикам на Донбас.

Правоохоронці повідомили про викриття схеми компанії "Мегаполіс", за якою сигаретний монополіст з Росії Ігор Кесаєв протягом 5 років ухилявся від сплати податків та незаконно виводив мільярди гривень за кордон, у тому числі — для фінансування тероризму на Донбасі.

На брифінгу генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що у всьому пострадянському просторі була створена штучна монополія російського олігарха, а в Україні конкурентний ринок помер ще до 2012 року.

ТСН.uа дізнався більше про російського олігарха Ігоря Кесаєва, який, окрім торгівлі сигаретами, вже давно займається нафтопереробкою, будівництвом хмарочосів, ритейлом і навіть виробництвом кулеметів.

22-річний банкір-страховик

1988 року студент МДІМВ, 22-річний Кесаєв влаштувався до страхового товариства "Абсолют-Москва" на посаду завідувача відділу страхування банківських операцій. На ній він пропрацював близько трьох років, після чого помітно піднявся до посади гендиректора страхового товариства "Юпітер". За інформацією ЗМІ, компанія була з неоднозначною репутацією і страхувала ризики російських інвесторів під час вкладення на американському ринку акцій.

Пізніше страхове співтовариство Кесаєва уклало тристоронню угоду між "Юпітером", інвестиційною компанією "Совлекс" і Мосексімбанком.

Незабаром все змінилося, і в підсумку Ігор Кесаєв став головою ради директорів Мосексімбанку.

Достовірно сказати, чим займався Мосексімбанк не можна, але в Росії його називали однією з основних кредитних установ, через яку проходили контракти на продаж російського озброєння і комплектуючих.

Пізніше Банк Москви придбав 19% акцій "Мосексіма", а в грудні 1999 року у Мосексімбанку раптово відібрали ліцензію.

Кесаєва це не сильно зачепило, і він досяг успіху зовсім в іншій сфері, поринувши в боротьбу за нафтові компанії.

Тютюнова монополія

На початку 90-х Ігор Кесаєв активно почав займатися дистрибуцією в Росію зарубіжних товарів. Для цього прислужилася компанія "Меркурій". Саме вона стала одним з дистриб'юторів Philip Morris в Росії.

У 2000-х Кесаєв вирішив скупити всіх дистриб'юторів Philip Morris в Росії щоб стати монополістом. На той час на тютюновому ринку Росії існувало лише дві компанії – "Меркурій" і "Мегаполіс". Не дивно, що невдовзі вони об'єдналися в одну. Злиття відбулося в 2006 році.

У підсумку компанія Кесаєва "Мегаполіс" стала найбільшим в Росії дистриб'ютором сигарет, яка контролювала приблизно 70% російського тютюнового ринку.

Згідно з інформацією з відкритих джерел, за підсумками 2007 року виручка ГК "Мегаполіс" становила близько $ 5,5 млрд.

Відзначимо, що "Мегаполіс" є ексклюзивним дистриб'ютором двох найбільших тютюнових компаній — Japan Tobacco Int. (JTI, марки — Winston, Camel, Mevius та ін) і Philip Morris Int. (Marlboro, Parliament, Chеsterfield та ін).

Збройний барон

Відчувши владу, Кесаєв почав скуповувати компанії і в інших галузях. Ім'я російського бізнесмена виплило під час купівлі контрольних пакетів в двох підприємствах, які займаються виробництвом зброї: Ковровський механічний завод (КМЗ) і Завод імені Дегтярьова.

Тоді, Кесаєву перейшло все військове виробництво КМЗ, який займався випуском переносного зенітно-ракетного комплексу "Игла", протитанкової керованої ракети "Атака", легкої і стрілецької зброї.

За інформацією Forbes, саме Завод імені Дегтярьова випускає "комплект солдата майбутнього" — екіпірування "Ратник", це ті самі, які були на "зелених чоловічків" під час окупації Криму і тепер вони на бойовиках на Донбасі.

Зв'язок із ФСБ і благодійний фонд

Важливе місце в групі компаній Кесаєва займає і некомерційний фонд "Моноліт", в якому він є президентом. Як розповів "Новій газеті" радник Ігоря Кесаєва Анатолій Ширяєв, основна мета фонду — "підтримка економічних, медичних, соціальних і культурних потреб гостронужденних співробітників ФСБ Росії, а також звільнених у запас та членів їхніх сімей".

За його словами, "Моноліт" надає матеріальну допомогу вдовам і родинам загиблих і поранених співробітників ФСБ, допомагає в організації зустрічей із ветеранами ФСБ, надає медичне та технологічне обладнання для лікувально-профілактичних установ ФСБ.

Фото: Аланія Інформ

Вся діяльність фонду спрямована виключно на ФСБ. Не дивно, що 2003 року виконавчим директором "Моноліт" став тодішній полковник ФСБ у відставці Владислав Петров. Сьогодні він же займає високі пости і в групі компаній Кесаєва.

Як виявилося, це не єдиний ФСБіст у керівництві фонду. Віце-президентом "Моноліту" був колишній співробітник третього главку ФСБ (військова контррозвідка) Юрій Халтурин. Також Володимир Анісімов, який пішов з ФСБ у 2006 році, займає посаду радника Ігоря Кесаєва в групі компаній "Меркурій".

Радник російського бізнесмена із взаємодії зі ЗМІ Анатолій Ширяєв пояснив, що в "Меркурії" і правда працює багато колишніх співробітників спецслужб і силових органів, хоча їхня частка в загальній масі співробітників вкрай мала.

Цього ж року, фонд "Моноліт" підписав з ФСБ генеральну угоду про надання фінансової допомоги. Ця угода діє і сьогодні, зазначає "Новая газета".

Forbes

В рейтингу найбагатших росіян, опублікованому журналом Forbes 2016 року, Ігор Кесаєв посідає 35-те місце зі статком $ 2400 млн.

За даними Forbes, компанії бізнесмена "Мегаполіс" і "Діксі" зараз є основою бізнесу Кесаєва. Журнал зазначає, що спочатку "Меркурій" створювалася як компанія-імпортер алкоголю і тютюну, але з часом перетворилася на багатопрофільний холдинг. Структури групи контролюють "Меркурій девелопмент" (вежа "Меркурій-тауер" та "Москва-Сіті"), завод ім. В. А. Дегтярьова (цивільна і військова техніка від зенітних комплексів і кулеметів до мопедів), Горевський ГЗК (видобуток і переробка свинцю і цинку), "Турбохолод" (обладнання для нафтогазової промисловості).

Фото: Аланія Інформ

Поїздки в невизнані республіки

Кесаєв також підтримує зв'язки з невизнаною Південною Осетією – зокрема, з неофіційних джерел, його компанії будують там каскад малих ГЕС в басейні річки Урух. Загальний обсяг інвестицій Росії в проект оцінюється на рівні 10 млрд. рублів, 70% з яких – інвестиції саме Кесаєва.

Варто також відзначити, що 2010 року, Кесаєв нагороджений найвищою Державною нагородою РПО - Орденом Пошани "За великий особистий внесок в наданні допомоги Республіці Південна Осетія з подолання наслідків збройної агресії Грузії".

Президент невизнаної Республіки Південна Осетія Едуард Кокойти висловив подяку Ігорю Кесаєву за значний особистий внесок і сприяння лікуванню та реабілітації захисників Вітчизни, які отримали поранення під час відбиття збройної агресії Грузії проти Республіки Південна Осетія в серпні 2008 року.

Повʼязані теми:

Наступна публікація