Страхова компанія винуватця ДТП має щонайменше 100 тисяч гривень на матеріальну компенсацію, та від 260 тисяч гривень на медичне відшкодування.
В Україні швидкість вбиває людей. Це причина номер один смертності та каліцтва на українських дорогах. З близько 30 тисяч травмованих і загиблих від початку 2020 року – третина сталася через перевищення швидкості.
ТСН дізналася, чому держава, караючи винуватця ДТП, забуває про його жертв і хто має їх захищати. І що треба знати, аби суддя не визначав розміру моральних збитків на власний розсуд. Про це йдеться 22 листопада в сюжеті ТСН.Тижня.
Після ДТП процес може затягнутися на роки, а потерпілим лікуватися треба одразу. Адвокат наполегливо радить збирати чеки буквально на все, куди витрачають гроші. Починаючи від пігулок та мазей, закінчуючи пальним на АЗС, бо потім це все можна витребувати.
"Потерпілий у ДТП – це особа, яка отримала тілесні ушкодження від ДТП або найближчі родичі загиблих осіб. Вони мають право звернутися з цивільним позовом в рамках кримінального провадження до майбутнього винуватця ДТП. Останній, своєю чергою, заволікає страхову компанію, яка має відшкодувати частину збитків, зокрема, витрати на медичну допомогу", - пояснює адвокат Ігор Липявка.
Страхова компанія винуватця ДТП має щонайменше 100 тисяч гривень на матеріальну компенсацію – це затрати на адвоката, чеки на таксі, відновлення пошкодженої автівки. Та від 260 тисяч гривень на медичне відшкодування – ліки, консультації медиків, операції. Утім, біль фізичний і душевний, страх і переживання в Україні теж отримали свою ціну.
"Судді на власний розсуд ухвалюють рішення щодо відшкодування моральної шкоди, але потерпілі сьогодні мають шанс скористатися досить новим методом – це провести судово-психологічну експертизу, яка встановить розмір цієї моральної шкоди. І тоді у судді не має шансів ухвалити якусь іншу суму або на власний розсуд відійти від цієї експертизи", - каже адвокат.
Та судове рішення зовсім не означає його виконання. Що, як у винуватця аварії нема майже нічого. А страхової виплати на лікування травм явно не вистачає. Українське законодавство немає на це жодної відповіді, проте вона є в усіх цивілізованих країнах.
"Страхування життя і здоров’я, зокрема, у випадках ДТП. Якщо більш менш з автоцивілкою розібрались, там, де є саме ушкодження транспортних засобів, то з ушкодженням здоров’я – набагато все складніше і немає поки що навіть механізму обрахунку тих тілесних ушкоджень і наслідків, які завданні, і тілесними ушкодженнями і, на превеликий жаль, смертю потерпілих", - розповів перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
Ініціативу мають просувати самі страхові компанії, кажуть у патрульній поліції. А держава має створити для них умови. І світова практика доводить, що країні це вигідно, бо кожне скалічене життя має і економічний вимір. Це про механізм відшкодування вже завданих збитків життю і здоров’ю.
Але, щоб попередити ДТП, головною причиною яких є перевищення швидкості, внаслідок яких вже від початку року загинули 1 422 особи, а травм зазнали 9 545 осіб, треба продовжувати обладнувати камерами автоматичної фіксації все більше місць у всіх містах України. Бо в патрульній поліції бачать позитивну динаміку зменшення ДТП там, де вони є.