Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Жорстокі зачистки призвели до розколу серед лідерів бунтівників в Україні — The Washington Post

Авторитетне видання - про перипетії всередині "ЛНР" і "ДНР".

Після того, як підтримувані Росією бунтівники оголосили про створення "Луганської народної республіки" 2014 року, десантник-підприємець прийшов до влади як прем'єр-міністр держави, що відокремилася на сході України.

Про це пише Джек Лош у статті "Жорстокі зачистки призвели до розколу серед лідерів бунтівників в Україні", опублікованій на сайті газети The Washington Post.

Геннадій Ципкалов, з досвідом роботи в нафтовій промисловості й чутками про зв'язки з організованою злочинністю, надбав репутацію стриманої людини з хорошими зв'язками, з якою можна було вести бізнес. Він був радше проросійським прагматиком, аніж ідеологом сепаратистів.

Не був ні селюком, ні джентльменом. Звичайно, у нього були якісь романтичні уявлення про Червону Армію і славу Радянської імперії. Але в першу чергу, він був бізнесменом.
Колишній колега Геннадія Ципкалова, "прем'єра "ЛНР"

Він "не був ні селюком, ні джентльменом", — сказав колишній колега, який говорив на умовах анонімності з міркувань власної безпеки. "Звичайно, у нього були якісь романтичні уявлення про Червону Армію і славу Радянської імперії. Але, в першу чергу, він був бізнесменом".

Після повалення рік тому він був заарештований в середині вересня і звинувачений у змові з метою державного перевороту. Сьогодні він мертвий.

Ципкалов був одним із десятків високопоставлених чиновників, армійських командирів і звичайних солдатів, затриманих за останні кілька тижнів. В рамках жорсткої розмови в контрольованій повстанцями карликовій державі, підтримувані Росією сепаратисти здійснюють масштабну зачистку серед своєю власною внутрішньою опозицією.

Арешти почалися після передбачуваної спроби перевороту проти авторитарного, призначеного Москвою лідера "ЛНР" Ігоря Плотницького. До того, як війна привела його до влади, він був регіональним чиновником низького рангу.

Аналітики кажуть, що ця темна кривава драма може призвести до активізації зіткнень на лінії фронту і може бути пов'язана з суперечками через контроль над прибутковими каналами контрабанди між Росією і контрольованою урядом Україною, які перетинають утримувану повстанцями територію. Можливо, вона навіть відображає бюрократичні чвари серед московських покровителів заколотників, в той час як еліта Кремля веде свої особисті бої на зруйнованих війною полях Донбасу.

Ці внутрішні битви ведуться за території, доходи від чорного ринку і доступ до російських бійців і можуть призвести до загострення бойових дій на лінії зіткнення.
Олександр Кларксон, викладач в Королівському коледжі Лондона

"Ці внутрішні битви ведуться за території, доходи від чорного ринку і доступ до російських бійців і можуть призвести до загострення бойових дій на лінії зіткнення", — сказав Олександр Кларксон, викладач європеїстики в Королівському коледжі Лондона. "На сході України військова міць дорівнює політичній владі. Плотницький намагається роздобути обидві. Хто здобуде контроль, залежить від протекції Москви".

"Якщо ця зачистка в "ЛНР" пов'язана з боротьбою в Кремлі (тобто, це опосередкована війна між керівною елітою Росії, в якій суперники-покровителі в Москві підтримують фракції в Луганську, що конкурують), це свідчить про більш широке стратегічне значення", — додав він, маючи на увазі самопроголошену "Луганську Народну Республіку".

Луганськ сумно відомий своїми угрупованнями повстанців, що конкурують, він постраждав через внутрішні суперечки між кланом Плотницького та впливовими спецслужбами сепаратистів (МГБ), які отримали ту ж назву, що було в апарату держбезпеки Сталіна.

Якщо ця зачистка в "ЛНР" пов'язана з боротьбою в Кремлі (тобто це опосередкована війна між керівною елітою Росії, в якій суперники-покровителі в Москві підтримують фракції в Луганську, що конкурують), це свідчить про більш широке стратегічне значення.
Олександр Кларксон, викладач в Королівському коледжі Лондона

Проросійські польові командири спробували здобути свої власні території, і були вбиті. Вважається, що ці напади здійснили групи заколотників, що конкурують, або російські елітні підрозділи. Але якщо погроза вбивства стала професійним ризиком для військових командирів "ЛНР", то цивільні політики на беззаконному сході України не стикалися з такою загрозою до сьогодні.

Перш ніж віддати наказ про вересневу зачистку, сепаратистські лідери провели послідовні прес-конференції, де стверджували, що вони придушили повстання, маючи на увазі внутрішніх ворогів і закордонних агентів, яким допомагали українські сили. Експерти ставлять під сумнів ці заяви, посилаючись на відсутність доказів.

Олександр Захарченко, очільник самопроголошеної "Донецької Народної Республіки", заявив, що він розгорнув свої власні війська, щоб допомогти придушити ймовірне повстання в сусідньому Луганську. Якщо це правда, то це безпрецедентний крок і символ розширення співробітництва між двома псевдодержавами, про напружені стосунки яких було відомо давно. "Я повинен був відправити батальйон, щоб розв'язати їхні проблеми", — сказав він.

Я повинен був відправити батальйон, щоб розв'язати їхні проблеми.
Олександр Захарченко, "глава "ДНР"

Чиновники "ЛНР" розкрили факт арешту Ципкалова, тільки коли повідомили, що він помер в ув'язненні. Головний прокурор Луганська стверджував, що колишній прем'єр-міністр вчинив самогубство, повісившись у своїй камері, його мучило почуття провини за "тяжкі злочини".

"Ципкалов не боявся ні Бога, ні диявола. Самогубство не в його характері", — сказав на умовах анонімності з міркувань безпеки колишній колега та інсайдер режиму. "Цей "переворот" був просто приводом для полювання на відьом".

Ципкалов не боявся ні Бога, ні диявола. Самогубство не в його характері.
Колишній колега Геннадія Ципкалова, "прем'єра "ЛНР"

Відтоді також з'являлися суперечливі повідомлення про долю заступника міністра оборони "ЛНР", Віталія Кисельова — більш відомого під псевдонімом "Комуніст" — який також був поміщений у в'язницю за звинуваченням в організації путчу. Повідомляли, що він помер під час допиту; влада "ЛНР" заперечила, розмістивши відеозапис із затриманим командиром, здається, неушкодженим.

Згідно з повідомленнями, Ципкалов і Кисельов були тісно пов'язані з чорним ринком; Ципкалов нібито отримував прибуток від продажу вугілля та контрабанди газу, Кисельов — від контрабанди сигарет. Очікується, що їхнє зникнення надасть Плотницькому доступ до їх прибутку.

Згідно з повідомленнями, режим ув'язнив колишнього главу парламенту Олексія Карякіна і колишнього міністра внутрішніх справ Ігоря Корнета. Карякін був утікачем відтоді, як "ЛНР" видала ордер на його арешт, мабуть, він був затриманий у Росії і відправлений назад.

Більшість заарештованих були "залучені до деяких брудних угод", — сказав військовий командир сепаратистів, який говорив на умовах анонімності, щоб не дати керівництву "жодних підстав сумніватися в його вірності".

"Це операція з зачистки, — сказав він. — Можливо, їхні арешти трохи поліпшать життя в республіці".

Несхоже, що зачистка припиниться найближчим часом.

"Коли Москва береться за людей, які їй не подобаються, цей процес відбувається гладко й нещадно", — сказав Марк Галеотті, експерт із російських питань безпеки та старший науковий співробітник в Інституті міжнародних відносин у Празі. "Цей безлад в Луганську не схожий на дії Росії: це політика вуличної банди, розбіжності глав злочинної змови. Це не швидке зведення рахунків, такі дії можуть спровокувати тривалий період помсти й ворожнечі".

Коли Москва береться за людей, які їй не подобаються, цей процес відбувається гладко й нещадно.
Марк Галеотті, експерт

Насильницька реорганізація "ЛНР" навряд чи спричинить послаблення режиму, котрий Київ міг би використати на полі бою. У політиці Плотницький, чиї батьки померли минулого місяця, мабуть, від вживання отруйних грибів, показав себе рішучим і небезпечним. У військовому плані, поки зберігається якась подоба перемир'я, за потреби Росія може в будь-який момент перевезти через кордон і зброю, і гроші, і бійців.

Залиште свій коментар

Вибір редакції