Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Журналісти ТСН випробували на собі поліграф, який призначався для Надії Савченко

Експерти запевняють, що використовувати дані поліграфу як доказ не можна

Детектор брехні для Надії Савченко. Підозрювану в підготовці теракту звозили до судових експертів, щоб за допомогою електроніки перевірити: чи справді вона разом із поплічниками планувала злочини. Але коли настала черга запитань, Савченко відмовилася свідчити. Мовляв, не вивчила справу, йдеться в ТСН.19.30.

«Я готова пройти поліграф» - ще нещодавно заявляла Савченко.

Савченко, яку звинуватили в тяжких злочинах, як мантру повторювала слова перед камерами ще  два тижні тому. Сьогодні слідчі її волю виконали – привезли до поліграфістів.

«Що це за експертиза, хто її призначав? Чесно кажучи – не знаю. Матеріали справи ніхто не бачив», - заявила Надія.

Сестра Надії, Віра, перед експертизою заперечує: це не той тест на правду, про який просила Надія. Сама підозрювана, вже сховавшись за дверима Інституту судмедекспертизи, дає задній хід. Її повертають назад до СІЗО,  а  перевірку поліграфом обіцяють за кілька днів.

У кімнаті з важкими меблями і приглушеним світлом журналістка Валентина Доброта наважується на власний експеримент.  Спочатку підписує згоду на перевірку  на  детекторі, потім на неї чіпляють купу  різних давачів. 

«Мене садять обличчям  до дверей, щоб у будь-який момент, якщо я передумаю змогла вийти. Під час перевірки згідно з інформацією на комп’ютері я маю два дні народження в різні місяці», - розповідає Валентина.

«У вас дві аномальні реакції, на місяць березень і червень, я провів один тест, я можу сказати, що ви народилися або в березні або в червні, щоб з’ясувати дату мені треба далі тестувати і я добився цього, я б вас викатав», - заявляє експерт.

Використання поліграфа  в Україні річ добровільна. Відповідно до Конституції  людина не мусить свідчити проти себе, навіть якщо скоїла злочин. Та й інформація, на думку віце-президента спілки адвокатів, отримана через поліграф  - це  сумнівний доказ.

ВідеоТСН перевірила поліграф на правдивість

Підозрювану у підготовці теракту в урядовому кварталі Надію Савченко звозили до судових експертів, щоб за допомогою електроніки перевірити, чи справді вона разом із поплічниками планувала підірвати Верховну Раду. Та Савченко відмовилася від цієї процедури. ТСН вирішила провести свій експеримент з детектором правди. І дізналась, що поліграф не завжди є показником правди.

ТСН перевірила поліграф на правдивість

 «В якійсь сукупності, може, з іншими доказами,  але самостійне джерело доказу не може… Якби це було реальним доказом, ми б перші стояли  в черзі до поліграфістів. Жодна наша машина не створена, щоб точно  дізнаватись наші думки і що робиться в голові. Я думаю, що це псевдокази, які легко не лише сформулювати, а може і спотворити, це можуть бути і «лжедокази», - каже Петро Бойко. 

Свого часу  поліграф  пройшов колишній  столичний очільник  Леонід Черновецький, навіть запроваджував  детектор для своїх підлеглих.  Борчиня за чистоту мови  Ірина Фаріон через  апарат  доводила, що вона не агент ФСБ.

Згідно з відомчими  інструкціями через детектор брехні  за згодою проходять під час відбору до окремих силових структур. А от у законопроекті про антикорупційний суд передбачено обов’язковий поліграфний відбір претендентами. Мода на поліграф навіть через відсутність  закону робить  своє.  В  Україні проводять десятки тисяч перевірок на рік.

«На першому місці - це бізнес структури: корпорації,  будкоманії, які мають на меті не допустити шахраїв до роботи. Далі є питання приватного характеру, люди звертаються, хто викрав ту чи нішу річ, чи є факти сімейної зради, чи вживає людина наркотики і  чи є приховані мотиви  дій», - розповідає  виконавчий директор всеукраїнської асоціації поліграфістів Володимир Ведмідь.

Тим часом Надія Савченко обіцяє  все ж таки  пройти  через детектор  брехні.  

Залиште свій коментар

Вибір редакції