Знайдені у Житомирській області монети виявились ще унікальнішими, ніж вважали історики

Знайдені у Житомирській області монети виявились ще унікальнішими, ніж вважали історики

Срібники, які пролежали в піску понад тисячу років, добре збереглися, кажуть реставратори.

Срібники, знайдені у Житомирській області, мають знаки й літери, досі невідомі історикам.

Про це йдеться в ТСН.16.45.

Археологи, історики й дослідники не можуть відірватися від скарбу. 32 срібники, яким може бути понад тисячу років, тепер можна роздивитися зблизька. "Це цікавий екземпляр з підписом, який я не бачив. Кілька днів був потік інформації, різні  настрої, величезна недовіра колег по цеху", — каже науковий співробітник Інституту історії України НАН України Олександр Алфьоров.

Знайшов ці монети житель селища Городниця Сергій Комар. Пішов у ліс на берег річки Случ набрати піску. Копнув — і на нього посипалися монети. Фото знахідки потрапило до київського історика Олександра Алфьорова. Той з'ясував, що срібникам понад тисячу років. На 27 монетах зображено  тризуб — символ  Володимира Великого. А от іще п'ять монет дуже рідкісні, на них двозуб Святополка Окаянного. "Серед  цих монет є такі, що невідомі науці, представлені будуть вперше", — додає Алфьоров.

Срібники були закопані неглибоко. Ймовірно їхнього власника переслідували, тому монети він заховав нашвидкоруч, каже історик. "Швидко зняв  хустку чи плащ, закопав і мав надію швидко повернутися", — припускає історик.

Востаннє скарб такої історичної цінності на території України знаходили півтора століття тому під час будівельних робіт на Вознесенському узвозі у Києві.

"Не лише цікава монетна знахідка, він цікавий тим, що  єдиний задокументований. Зараз  вже не тільки в Україні, а вся східна Європа обговорює  цю знахідку", — каже  співробітник інституту археології  НАН України, археолог Андрій Петраускас

Срібники, що пролежали в піску понад тисячу років, добре збереглися, кажуть реставратори. На чистку і реставрацію  монет знадобиться щонайменше пів року. "Тонкий шар  корозії на більшості з них, от ми бачимо проявляється, тобто збереженість  непогана. Після реставрації буде нове "слово" в археології", - додає художник-реставратор Віктор Голуб.

А от скільки грошей отримає той, хто їх знайшов - історики і археологи не можуть сказати. Бо на законодавчому рівні не відпрацьований механізм винагороди за скарб. "Можливо мільйон гривень, у нас не існує офіційної розцінки, але кажу, що такі речі мають бути оцінені державою  максимально, щоб  людина отримала гарантовано свою нагороду", — кажуть науковці.

Поки монети зберігатимуться у спецсховищі  Житомирського  краєзнавчого  музею. Тут уже посилили охорону.

Кореспондент Олена Кузнєцова

Відео У Житомирському музеї покажуть старовинні монети, які селянин випадково викопав у лісі

Віднайдений скарб. У Житомирському музеї сьогодні покажуть монети так званого Городницького скарбу. На цінну знахідку минулого тижня натрапив місцевий житель селища Городниця. Він копав пісок у лісі, і з ями на нього  посипалися  монети. Усього чоловік знайшов 32. Фото знахідки переслав знайомим, а ті показали світлину історику. Виявилося, що монетам понад  тисяча років. Це срібники княжої доби. На більшості зображено тризуб -  символ Володимира Великого. Ще 5 монет дуже рідкісних - із двозубом. Історики кажуть, подібних знахідок не було вже майже півтора сторіччя. Як скарб потрапив у Городницю, кому він  міг належати і чому його заховали під  землею на глибині усього 30 сантиметрів - про усе це дивіться у наступних випусках ТСН.  

У Житомирському музеї покажуть старовинні монети, які селянин випадково викопав у лісі

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів