Золота осінь для аферистів. Поради експертів, як не стати жертвою під час оренди квартири

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Фахівці попереджають, що ріелтор – це лише посередник, завдання якого звести орендаря з власником, а за якість вони не відповідають.

Восени попит на оренду нерухомості зростає рекордними темпами. Причина цього – наплив абітурієнтів і робітників, які з'їжджаються з усіх областей у великі міста.

На ринку нерухомості багато схем, за якими шахраї заробляють гроші на наївних українцях. Багатьом аферам вже десятки років, але вони до сих пір існують, а орендарі, як і раніше, на це "ведуться".

З одного боку, самостійний пошук квартири – це економія коштів, але з іншого – це великий ризик і витрата часу та сил.

Брокери запевняють, що вся нерухомість, яку пропонують вони, – справжня, і орендар не буде обдурений. Але юристи, своєю чергою, застерігають, що найчастіше агентства нерухомості жодної відповідальності не несуть, а їхні ріелтори – лише посередники, які консультують і допомагають, а далі вони ні до чого.

Експерти розповіли ТСН.ua про найпоширеніші афери і про те, як не потрапити на шахраїв під час оренди житла.

Ріелтор Ірина Качеджі каже, що зараз 99% квартир показують брокери. Тому, навіть просто під час дзвінка варто уточнити, що це за агентство та ім'я і прізвище брокера.

"Уже під час самого перегляду квартири потрібно обов'язково перевірити право власності на нерухомість – це може бути договір купівлі-продажу, договір про дарування або первинний договір приватизації. І потрібно впевнитися, що господар особисто з вами підписує договір, якщо його немає, то у представника повинна бути нотаріально завірена довіреність.

Дуже часто зараз зустрічається, що шахраї знімають квартиру на добу, а потім вони перездають вам довгостроково, а через добу до вас приходять господарі і просять виселитися. Це вважається найпоширенішим видом шахрайства.

Зараз взагалі всі ці схеми активізувалися, не тільки в оренді, але і в продажу.

Що стосується "підводних каменів" в договорі, варто звернути увагу на суму. Вона повинна фіксуватися в гривні, оскільки ми живемо в Україні. Але це також варто обговорити з господарем, якщо він буде прив'язувати суму до долара.

Взагалі, в стандартному договорі не прописується те, що сума може змінюватися за рішенням господаря. Краще орендарям укладати договір в гривні на 11 місяців і якщо по його закінченню всіх все влаштовує, то він просто подовжується".

ВідеоКвартирне питання: що варто знати про оренду житла в Україні

Варто також звернути увагу на заставний місяць, який залишається господареві, оскільки платиться перший і останній місяць. Зараз часто господарі розбивають оплату на два місяці, тому що важко платити. Тому орендарі платять в першому місяці половину застави і в наступному ще половину. Ця застава є гарантією, тобто, якщо ви, наприклад, розірвали договір раніше, то він може залишитися у господаря. Якщо ви вчасно розриваєте договір, то можете просто прожити ще цей оплачений місяць або ж просто за домовленістю забрати свої гроші і з'їхати.

Наразі існує багато видів афер, тому фахівець рекомендує переглянути всі оригінали документів, і тоді у вас вже буде кому висунути претензії у разі чого.

"Дуже багато компаній, які надають інформаційні послуги. Ви їм телефонуєте, бачите на сайті красиву картинку, приїжджаєте до них у офіс, вони вам дають роздруковані телефони власників, нібито, ви їх продзвонюєте, а там або квартира здана, або її не існує. Коштує ця послуга десь гривень 300 і найчастіше на це клюють приїжджі, яким терміново потрібне житло.

Ще дуже багато аферистів у сфері подобової оренди квартир. Тобто, бачить людина в інтернеті красиву квартиру десь на Печерську за 500 грн на добу дзвонить, а йому кажуть: "Так, під'їжджайте на 18 годину, зустрінемося". Ви приїжджаєте за адресою, набираєте цей же номер і вам кажуть: "Заселення відбувається тільки після оплати через термінал. Перерахуйте гроші, а потім до вас підійде дівчина і вас заселить". Так ось, цього робити не потрібно. Платіть гроші на місці тому, хто вас заселяє, а не через термінали або інтернет. Тому що потім вас дівчина жодна не зустрічає, а телефони вже всі відімкнені. Ось така схема дуже поширена".

Небезпеки можуть підстерігати і в роботі з ріелтором, серед них теж чимало шахраїв. Але Качеджі запевняє, що у всіх ріелторів повинні бути документи і вони, як правило, повинні представляти агентство. Якщо ж у орендаря є якісь сумніви, можна на сайті компанії подивитися номер і уточнити, чи є цей ріелтор її співробітником.

"Юридично ріелтори відповідальності не несуть, тільки якщо це адекватна людина, яка знає, чим він займається і не в змові з господарем, то так, він повинен вирішити ваші проблеми. З ріелтором, як правило, не підписується ніякої договір, тому він вам нічого не повинен".

Передоплата – це нормально, коли за перший і останній місяць. Але якщо господар просить за 3-4 місяці, наприклад, це може бути шахрай.

"Є такі господарі, які хочуть на півроку наперед оплату, але це може так хотіти господиня, ось такі у неї переваги, але, напевно, 1 з 100 людей буде готова платити за півроку вперед".

Якщо квартира елітна і дуже красива, то можлива заставна сума, яка обмовляється. Наприклад, за дорогі меблі, на випадок, якщо з ними щось трапиться, то господар собі просто залишає ці гроші.

Варто також остерігатися красивих відфотошоплених фотографій і цін нижче на 20-30% від ринкових, це теж швидше за все виверти шахраїв, на які не варто вестися.

"Так, перший варіант – це красива картинка, а за фактом ви знімаєте "совдеп", а другий – це схеми якихось афер. В основному це відбувається на якихось задатках, ті люди, які подобово знімають, а вам "здають"на тривалий термін. Або мінімально беруть завдаток тисячу гривень, таких людей 10 прийшли, і хороша сума вже виходить".

Взагалі орендарям не варто непокоїтися і боятися передчасного виселення, якщо не був порушений контракт. Це ж стосується і народження дітей, і якщо раптом ви вирішили завести домашню тваринку. Але варто врахувати, якщо це обумовлювалося усно, то швидше за все, по закінченню договору вам доведеться шукати нове житло.

"Важливо ще, це зимовий чи літній період. В зимовий власник взагалі не має права виселити вас з квартири. Також є новий закон про переселенців з Донецької області, там говориться, що за наявності неповнолітніх дітей, господар виселити сім'ю не може. Тому орендодавці не хочуть їх брати з маленькими дітьми".

ВідеоЯк офіційно орендувати квартиру

Адвокат юридичної фірми "Ільяшев і Партнери" Олександр Денисенко зазначає, що обов'язкової форми договору оренди не існує, але є обов'язкові пункти, так звані "істотні умови", які мають бути в ньому присутні. Всі інші деталі вносяться за бажанням сторін, а відтак сторони можуть додати туди все, що вважатимуть за потрібне.

"В договорі оренди повинні бути обов'язково позначені сторони, хто є орендар, а хто орендодавець. Як правило, вказується, на підставі  якого  правовстановлюючого  документу орендодавець володіє житлом  і,  відповідно,  має право здавати його в оренду. В договорі зазначають, наприклад, що "орендодавець  володіє  квартирою  на  підставі  свідоцтва про право власності від такого то числа з таким то номером" і т. д. В договорі оренди житла вказується, звичайно, адреса квартири, метраж, на який термін укладається договір і розмір щомісячної плати. Якщо йдеться про завдаток, то повинен бути чітко прописаний його розмір, коли він вноситься   і  в  яких  випадках власник квартири має право залишити його собі, а не повернути орендарю після закінчення договору.

Договір  оренди  квартири  може  бути  визнаний  судом  недійсним на загальних підставах. Приміром, якщо власник квартири один, а підписав договір хтось із родичів, не маючи при цьому довіреності від власника. Але тут важливо знати таку деталь – якщо договір почав  фактично виконуватися сторонами, і власник своїми діями схвалив цей договір (наприклад, почав особисто отримувати  орендну  плату),  то  суд  відмовить  у  визнанні такого договору  недійсним  з  тієї  підстави,  що він був підписаний іншою особою з перевищенням повноважень.

Якщо одна зі сторін істотно порушує договір, тоді, звичайно, можна йти до суду і вимагати  розривати його або стягнути із винної сторони компенсацію чи зобов'язати вчинити певні дії.

Важливо розуміти, що все що ви підписали – означає те, що ви згодні з усіма пунктами, навіть тими, що були прописані дрібним шрифтом. Тому, будьте уважні і читайте договір від "а" до "я".

Випадки, коли ще можна визнати договір недійсним? Приміром, коли одна із сторін договору  під час укладання договору перебувала в стані наркотичного чи алкогольного сп'яніння або  була психічно нездорова, тобто не могла розуміти значення своїх дій та керувати ними, і це підтверджується медичною довідкою.

За словами юриста, з ріелторами теж варто бути обережними, оскільки вони просто посередники, що не несуть відповідальність за житло та вашу майбутню історію стосунків з власниками. Підписати договір з ріелтором також варто, зазначити в ньому межу його відповідальності та послуги, які він надає.

"Це просто посередник, який зводить власника квартири з потенційним орендарем".

Генеральний директор девелоперської компанії GREENOL Олег Приходько

"Що стосується" золотих "правил. Перше і найголовніше – потрібно переконатися в тому, що житло здає в оренду власник або уповноважена ним (і бажано нотаріально) особа. Друге – орендодавець повинен надати підтвердження, що ні члени його сім'ї, ні співвласники квартири, ні зареєстровані в ній не проти здавання квартири в оренду.

Обов'язково візьміть виписку з державного реєстру нерухомості в відношенні власників квартири, правовстановлюючих документів та наявності арештів, заборон, іпотек і т.д., щоб часом до квартири не увійшли судові виконавці і не попросили вас на вихід. На сьогодні цю виписку може замовити кожен бажаючий українець. Не завадить зайти до ЖЕКу або до голови ОСББ і розпитати про власника квартири. Крім паспорта та документів на квартиру, якщо це звичайно вам вдасться, попросіть його довідку про відсутність судимостей, цей крок майже фантастичний для його втілення, проте саме він може вас уберегти від грошових втрат.

Договір про оренду – це єдиний документ, що засвідчує взаємини між обома сторонами угоди. За його відсутності у одної з потерпілих сторін не буде доказів про угоду. Тому, щоб заздалегідь забезпечити себе юридичним захистом, який може знадобитися в майбутньому, – укладайте договір оренди житла або комерційного приміщення.

Ріелтор – це лише посередник, який допомагає зустрітися орендодавцю і орендареві. У разі шахрайства ріелтор може бути тільки третьою стороною, оскільки він не є стороною договору оренди. Співучасником у шахрайській схемі він також може бути, але основною відповідальною особою навряд чи, звичайно, за умови, якщо ріелтор не є організатором шахрайської схеми.

Якщо власник житла просить передоплату більше ніж за перший і останній місяць – це повинно насторожити. Звичайно, життєві ситуації бувають різними, проте, власне я б насторожився. Багато людей неохоче дають в борг родичам, а тут зовсім чужа людина.

Якщо власник квартири – сумлінний і законослухняний, то за наявності його власних потреб, він може здати житло і дешевше ніж ціна на ринку. Наприклад, власник розгляне порядних орендарів, а сам повинен їхати десь за кордон у відрядження, то йому буде безпечніше здати дешевше, але порядним людям, чим дорожче якимось неадекватам. Адже і серед орендарів є як несумлінні громадяни, так і шахраї, які можуть зняти квартиру і завтра винести з неї всі меблі і техніку, а іноді ще й пару раз "здати" її третім особам.

Найбільш поширеними схемами з боку орендодавця є: здавання житла без згоди співвласників та співмешканців, здавання не свого житла, отримання передоплати за довгий період із подальшим розірванням договору оренди. Основна мета – взяти якомога більше грошей і не надати житло для оренди.

З боку орендаря – зняти житло на короткий термін і швидко "здати" його іншим особам, можливий також грабіж меблів, побутової та відео- аудіотехніки або варіант заселення бригадами будівельників тощо".

Ми також зробили інфографіку з порадами експертів, на що варто звернути увагу, щоб не натрапити на шахраїв у разі оренди квартири.

сім простих порад для орендарів житла
ТСН.ua

Залиште свій коментар

Вибір редакції