Зрив нової української школи: першачки йтимуть до порожніх класів без підручників

Зрив нової української школи: першачки йтимуть до порожніх класів без підручників

Діти, школярі, навчання / Фото: Pexels

Батьки знову купують усе необхідне власним коштом.

Нова українська школа, на яку батьки першачків покладали стільки надій і на яку з бюджету виділили майже мільярд гривень, у більшості українських міст досі не забезпечена найнеобхіднішим. За тиждень до навчального року у класах порожнеча, а навчальний матеріал батьки купують власним коштом, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

У порожньому класі гуляє луна, немає ні парт, ні шафок – лише вітання на стіні. Сюди 1 вересня прийдуть учні 1-Б класу курортного селища Лазурне на Херсонщині. І навчатимуться, сидячи на підлозі. "Ми не будемо сюди принципово заносити ні старі парти, ніяких старих меблів. Гроші виділені, Скадовськ має нам поставити ці парти. Ми будемо йти до кінця принципово", - запевнив батько школяра Максим Філін.

"Нова українська школа": батьки школярів змушені самі купувати навчальні матеріали та меблі

"Нова українська школа": батьки школярів змушені самі купувати навчальні матеріали та меблі

Батьки паралельного класу здалися і погодилися на старі парти. За кожною з них діти сидітимуть учотирьох. Дітлахи вже тренуються гуртом їх пересувати, бо такої мобільності вимагає концепція нової української школи. Малечі це важко, тож на допомогу приходять дорослі. Така ситуація в багатьох українських школах, наприклад у спальному мікрорайоні Кропивницького, куди прийдуть 180 першокласників. Їх зустрінуть обдерті стіни, облуплена стеля, ошмаття від лінолеуму на підлозі та 30-річні парти.

Приголомшені батьки не тільки такими умовами, а й відсутністю підручників і навчальних матеріалів. "Шість мільйонів надійшли саме на Кропивницький. Ще додатково 1,8 виділила міська влада на засадах співфінансування. Вісім мільйонів – і не змогти їх кудись подіти?", - дивується мама першокласника Євгенія Захарченко.

Інспекція шкіл Тернопільщини вміщується в одне речення: “порожні класи, але усе буде”. У Товстулузі першачків чекає порожній класс без меблів і устаткування. Парти та допоміжне обладнання буцімто уже закуплене і чекає розподілу у сільраді, запевняє керівництво школи. "Це уже все знаходиться на території громади нашої у Великих Гаях, тільки залишилося доставити їх сюди", - переконує заступник директора школи Наталя Петерків. Але це виявиться неправдою, а в школі сусідніх Великих Гаїв схожа картина: у двох перших класах меблі є, але старі. Там тільки чули про такий обов’язковий елемент навчального процесу, як інтерактивна дошка.

Ані нових меблів, ані сучасних шкільних дошок у сільській раді немає. Конструктори та килимки для фізкультури — це усе, що змогли закупити для 12 шкіл цієї громади. "Зараз проходять у нас тендерні процедури по закупівлі обладнання. Усе ми не встигнем отримати до 1 вересня", - зізналася юрист Великогаївської сільської ради Марія Копит.

У Міністерстві освіти у зриві курсу на нову українську школу звинувачують владу на місцях. "Це щось взагалі неприпустиме. Багато областей ще не освоїли до кінця кошти, і ці парти можуть надійти пізніше", - заявила міністр освіти Лілія Гриневич. А на місцях натомість виправдовуються, що не змогли вчасно провести тендери – мовляв, то охочих не було, то учасники торгів оскаржували результати, тому нова українська школа і навчальний рік стартують не одночасно. "У вересні місяці всі ці матеріали, які замовлені і на які проходять зараз процедури переговорні, будуть у школах міста Кропивницького, у перших класах", - пообіцяла заступник міського голови Кропивницького Валентина Дзюба.

Батьки  у це не надто вірять. Навчальний матеріал, а подекуди техніку та меблі, закуповують власним коштом. Кожній родині першокласника це виллється в півтори тисячі гривень. 

Кореспондент ТСН Олена Шворак

Повʼязані теми:

Наступна публікація