Зруйновані палаци й занедбані замки. Як в Україні "відзначають" день пам'яток

Замість держави рятувати унікальні будівлі взялися активісти.

Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день пам'яток та визначних місць. В Україні розташовані тисячі унікальних архітектурних споруд, але чимало з них перебувають в критичному стані: вже частково розвалилися.

Про це йдеться в сюжеті Сніданку з 1+1.

Рятувати їх має держава, проте реальним порятунком занедбаних пам'яток займаються українці. Акція "SOS майбутнє" за кілька тижнів об'єднала у Facebook сотні небайдужих. 

Одна із занедбаних споруд - 110-річний будинок на вулиці Гончара в Києві, який колись належав відомому київському невропатологу Михайлу Липинському. Свій дохідний будинок він будував за "філософією щастя": в ньому 7 поверхів, на кожному з них по 7 квартир, і в кожній із них по 7 кімнат.

Сьогодні це елітне житло. Квартира тут коштує близько мільйона доларів. Корінна киянка Галина Плачинда, яка все своє життя мешкає в будинку поруч, дивується, чому багатії, які придбали тут житло, саму споруду довели до жалюгідного стану.

Через дорогу по вулиці Гончара розташований сквер з унікальним фонтаном Термена. Свого часу таких було виплавлено лише сім. Сам сквер входить до старовинного архітектурного комплексу: з одного боку – будинок колишніх Вищих жіночих курсів, з іншого – Геологічний інститут. Але через будівництво, яке ведеться поруч в дворі, стіни закладу та фасад почали тріщати по швах.

Будинок легендарного українського авіаконструктора, батька першого гелікоптера Ігоря Сікорського, сьогодні нагадує примару з фільмів жахів: занедбаний фасад, жодного вікна. Таких унікальних й напівзруйнованих споруд по всій Україні чимало. Поки чиновники спостерігають, як все це руйнуються, рятувати пам'ятки взялися активісти, які створили в соцмережах сторінку "SOS майбутнє". Щодня люди викладають там десятки світлин, з архітектурними пам'ятками, які потребують порятунку. Це й фортеці, й парки, й церкви, розташовані, як у великих містах, так і у маленьких селах.

Сьогодні в Україні нараховується близько ста сорока тисяч історико-культурних памяток: 60% потребують реконструкції, 10% майже зруйновані.

Залиште свій коментар