Нітрати у воді викликають онкологічні хвороби.
У межах спецпроєкту ТСН "Пий до дна" кореспондентка Тетяна Штан, яка почала досліджувати питну воду після того, як дізналась про свою вагітність, перевірила колодязі на околиці відомого курорту Миргород і вжахнулася результатам, які показали перевищену кількість нітратів. Журналістка також з’ясувала, як отрута потрапляє в колодязну воду і чи можна самостійно виявити загрозу та убезпечитися.
Про це йдеться в першій серії спецпроєкту ТСН "Пий до дна".
Місто Миргород у Полтавській області вже кілька століть славиться мінеральними водами. На лікування туди приїжджають тисячі туристів. Артезіанські свердловини сягають сотні метрів - ця вода під постійним контролем лікарів.
Контролюють питну воду тільки на тих подвір’ях, де є вагітні жінки та немовлята. Те, що можуть знайти у воді, для них найбільша небезпека. Для дорослих нітрати теж отрута, але сповільненої дії.
"Вони небезпечні тим, що викликають онкологічні хвороби, зокрема, рак шлунку, онкологічні захворювання сечостатевої системи", - кажуть фахівці.
Побачити нітрати у кришталево чистій воді неможливо. У них немає ані смаку, ані запаху. І навіть найсмачніша вода може бути отруйною.
Працівники однієї з українських лабораторій вибірково перевірили, що люди п’ють зі звичайних колодязів у місті та селах Миргородського району. Як виявилося, нітрати перевищують норму майже вдвічі.
Паралельно із лаборантами ТСН провела власне дослідження одноразовими експрес-тестами, які не вказують точну кількість нітратів, але якщо маркер яскраво-рожевий, у воді точно перевищення, і чим інтенсивніший колір, тим більше. Маркер журналістів почервонів одразу.
Загалом з чотирьох відібраних проб, які ТСН встигла зробити з лабораторією за день, у трьох нітрати перевищують допустимі норми. І тільки в одному колодязі їх не виявили.
Крім того, ТСН вирішила провести власне дослідження і перевірити усі колодязі в селі Стовбине за 20 кілометрів від Миргорода. Там, за переписом, проживає трохи менш як 200 мешканців. Кожен із місцевих сподівається що його вода у колодязі чиста. Але смужки на маркері червоніли одна за одною, отже, перевищення вкрай високе.
У селі ж підозрювали, що вода не ідеальна. Тож результат дослідження новиною не став.
Звідки ж отрута?
"В Україні використовується велика кількість синтетичних добрив. Масовий змив забруднювальних речовин з полів, який потрапляє безпосередньо до колодязів через водоносні горизонти", - кажуть фахівці.
Село Стовбине дійсно має по сусідству поля і кількість та якість мінеральних добрив, які вносять для збільшення урожаю, наразі ніхто не контролює. Окрім цього воду можна зіпсувати власним господарством. Туалет, вигрібна яма, сарай чи перегній – повинні знаходитись не менше, аніж в 20 метрах від колодязя, інакше стічні води просочаться у джерело.
Як виявити нітрати і як убезпечитися?
Визначити чи є в колодязі нітрати, окрім тестів, можна за самопочуттям. Серед симптомів: в'ялість, сонливість, апатія, депресія. Якщо такі прояви з’явилися, воду краще перевірити.
А от кип'ятити брудну воду фахівці не радять, адже тоді кількість нітратів у ній збільшиться. Крім того, вода з перевищеною дозою нітратів не придатна для приготування їжі. Тваринам її теж давати не рекомендовано.
А ось поливати врожай на городі можна, але до періоду цвітіння.
"Коли після цвітіння зав'язуються плоди, то, звичайно, вони забирають дуже багато на себе нітратів", - кажуть спеціалісти.
Тобто навіть на приватному городі, де, як ми звикли думати, росте екологічно чисте, можна зібрати нітратний врожай.
Від нітратів давно винайшли фільтри, але вони не по кишені ані селянину, ані цілому селу. Європейський вихід - буріння артезіанських свердловин і централізоване водопостачання, яке повинне бути в усіх населених пунктах, де проживає понад 2 тисячі людей. Такі зобов’язання Україна взяла на себе після вступу до Європейської зони вільної економічної торгівлі, але наразі у бюджеті коштів на це немає.