Звіт Ради Європи щодо розслідування трагічних подій в Одесі. Ключові тези

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Звіт Ради Європи щодо розслідування трагічних подій в Одесі. Ключові тези

Пожежа в Одесі 2 травня 2014 року. / Reuters

Розслідування трагедії в Будинку профспілок в Одесі визнано неефективним.

Міжнародна дорадча група (МКГ) Ради Європи щодо нагляду за розслідуванням подій в Одесі 2 травня 2014 вважає неефективним розслідування відповідними органами в Україні. Про це йдеться у звіті групи.

"На думку МДГ, у розслідуванні трагічних подій в Одесі 2 травня 2014 не вдалося досягти суттєвого прогресу. Попри те, що такий результат можна певною мірою пояснити складними умовами, за яких проводилося це розслідування, МДГ вважає, що недоліки слідства, зазначені в цьому звіті, негативно позначилися на здатності органів влади з'ясувати обставини злочинів, скоєних під час подій в Одесі, та встановити винних осіб", - сказано у звіті.

Згідно зі звітом, перешкоди на шляху розслідування цієї трагедії є серйозними, однак вони не можуть виправдати недоліки слідства. ТСН.ua наводить ключові тези звіту.

Неефективне розслідування

Згідно зі звітом в Одесі 2 травня 2014 року в розпорядженні влади, крім стандартного оперативного плану, під час проведення футбольних матчів були також оперативні плани "Хвиля" для протидії масовим заворушенням та "Грім" – для нейтралізації озброєних людей. Жоден з них не був введений в дію.

Крім того, перші пожежні машини прибули на Куликове поле лише через півгодини після виклику, хоча пожежна частина розташована за менш ніж п'ять хвилин їзди від цього місця, йдеться у звіті.

У Раді Європи також констатували відсутність в Україні спеціалістів з розслідування масових заворушень, тому події 2 травня 2014 року в Одесі розслідували слідчі, які мали справу з такими злочинами, як вбивство.

У звіті також наголошується, що у розслідуванні не вдалось досягти істотного прогресу. Попри те, що такий результат можна певною мірою пояснити складними умовами, у яких проводилися ці розслідування, МДГ вважає, що недоліки слідства, зазначені у цьому звіті, негативно позначились на спроможності органів влади з'ясувати обставини злочинів, вчинених під час подій в Одесі, та встановити винних осіб"

Змова міліції та сепаратистів

У звіті йдеться, що між правоохоронцями та проросійськими активістами під час кривавих сутичок в Одесі 2 травня 2014 року могли існувати домовленості. "На ранніх стадіях сутичок правоохоронці вживали певних заходів, але пізніше, схоже, вони не робили майже нічого, щоб втрутитися та зупинити насилля. На додачу до враження їхньої загальної пасивності відеоролики, опубліковані в Інтернеті, надали підстави припускати існування домовленості між деякими працівниками міліції та прихильниками федералізації", - вважають у Раді Європи.

Заворушення в Одесі 2 травня 2014 року. / Reuters
Крім того, міліція не відповідала на термінові виклики, а затримання правопорушників почались лише після 17.00, при цьому до того часу п'ятеро осіб вже загинули від вогнепальних поранень.

(Не)збереження доказів

У звіті зазначено, що слідчі органи не вжили достатніх та своєчасних заходів для збереження доказів щодо масових заворушень 2 травня в Одесі, що є основною вимогою ефективного розслідування. Зокрема, незважаючи на те, що Будинок профспілок було оглянуто слідчими органами одразу після того, як пожежу було ліквідовано, вже 4 травня будівлю було відкрито для широкого загалу, і лише 20 травня на неї було накладено арешт, тобто майже через три тижні після подій". МДГ вважає, що "через це існує істотний ризик того, що певні докази були прибрані з будівлі або ж, навпаки, занесені туди".

Пожежа не була спланована

Як вказано у звіті, судові експерти не виявили доказів, які б свідчили про те, що пожежа в одеському Будинку профспілок 2 травня 2014 року була спланована заздалегідь. Також за даними слідства, у Будинку профспілок не було будь-якого газу, крім того, що виділяється в процесі горіння.

Пожежа в Одесі 2 травня 2014 року. / Reuters
Згідно з офіційною статистикою, в результаті сутичок 2 травня загинуло 48 осіб (семеро жінок та 41 чоловік). Шестеро загинуло від вогнепальних поранень, які вони отримали під час сутичок на Грецькій площі та біля неї, а також 42 людини загинуло в результаті пожежі. Врятовано було 330 осіб. Усі загиблі були українцями, одного досі офіційно не ідентифіковано.

Неупереджене розслідування

Міжнародна дорадча група (МДГ) Ради Європи закликає Україну розслідувати події 2 травня 2014 року в Одесі неупереджено та без дискримінації. У Раді Європи наголошують, що коли йдеться про довіру громадськості до системи кримінального судочинства, важливо забезпечити зовнішні атрибути як незалежності, так і неупередженості органів досудового розслідування.

У Раді Європи також закликають Україну, аби масові заворушення в Одесі 2 травня 2014 року розслідував орган, повністю незалежний від міліції.

"З огляду на докази, які вказують на причетність співробітників міліції до масових заворушень 2 травня 2014 року в Одесі, статті 2 і 3 Європейської конвенції про права і основні свободи людини вимагають, щоб розслідування масових заворушень в цілому здійснювалося органом, повністю незалежним від співробітників міліції", - йдеться в документі.

Будинок профспілок у Одесі підпалили сепаратисти

Будинок профспілок у Одесі підпалили сепаратисти

2 травня 2014 року в Одесі сталися сутички між сепаратистами і проукраїнськими активістами. Кількох людей одразу застрелили в центрі міста. Після цього проукраїнські активісти прийшли на Куликове поле, у табір проросійськи налаштованих громадян. Намети загорілися.

У розташованому на Куликовому полі Будинку профспілок, в якому перебувало багато людей, почалася пожежа, під час якої також загинули люди. Всього того дня загинули 48 осіб, за медичною допомогою звернулися близько 300 постраждалих.

Наступна публікація