Екологічно та економно: Світ заощаджує кошти і береже природу

У порівнянні з цим - Україна вигладає справжнім екологічним динозавром. Це, до речі, офіційний титул, який присвоїли нашій країні

Старий світ уже давно охопила зелена лихоманка. Французи відмовляються подорожувати літаками більше одного разу на рік, фіни - розробляють систему, що дозволить обігрівати будинки завдяки теплу комп'ютерів; тут, у Копенгаґені сподіваються за п'ятнадцять років перетворити місто - на першу у світі столицю, що вгазалі не забруднює повітря. У порівнянні з цим - Україна вигладає справжнім екологічним динозавром. Це, до речі, офіційний титул, який присвоїли нашій країні тиждень тому.

На початку грудня мешканці Копенгаґена випробували спеціальні велосипеди, що влада встановила у центрі міста. Крутиш педалі – запалюються вогники на різдвяній ялинці.

Альтернативний спосіб освітлення – лише однієї різдвяної ялинки – дозволить данцям зекономити дев’ять тон вуглекисню. Стільки шкідливого газу потрапило би у повітря, якби ялинку освітлювали у традиційний спосіб.

Разом з тим, переваги дружнього до екології життя - починають розуміти пересічні українці. Не з любові до природи, а - з бажання економити. Родина Маєшів з невеликого села на Поліссі видобуває із коров'ячого гною блакитне паливо. Його вистачає бодай для приготування їжі.

Металева конструкція два на три метри. Над нею пакети повні газу. Щодня установку потрібно заправляти гноєм. Паливо виробляють мікроорганізми. Конструкцію розробив сусід Микола.

Схід і захід разом - у пошуках енергетичної незалежності. На Львівщині теж збагнули - гній – найпростіший з відомих шляхів заощадити на ресурсах.

Корова споживає сіно, силос, кормовий буряк, а відходи від корови – коров’як або гній, в її організмі виробляються метанові бактерії.

Тепер мрія галицького винахідника Миколи Грушицького – отримати біогаз з відходів спиртових заводів. З одного кубометра виходить 30-40 кубометрів газу. Ще в середині 20 століття цю теорію описав спиртовик Арон Фукс, але тоді газ був дешевий і ніхто ідеєю не перейнявся.

Токіо. Світова ярмарка екологічної продукції. Ось нова розробка - електроенергія виробляється з виноградного цукру. Розробники пояснюють - навряд чи ця технологія виросте до промислових масштабів. Вона має радше повчальні цілі, на які - тут не шкодують грошей.

Старший гендиректор екологичного центру комерційної корпорації Казако Такаматсу говорить: "Майбутнє навколишнього середовища спирається на дитячі плечі. Таким чином ми сподіваємося зайняти в них інтерес і знайти способи заохотити бережливе ставлення до природи".

Мета експерименту - розробити нову концепцію батарейки. Замість важких металів і іншої хімії, заряджати електроніку будуть цілком природні - вода і фрукти.

А на Тайвані поки одні газетами мух луплять, інші на рівному місці бізнес роблять. І - природу бережуть.

Тут знайшли нове використання для газет - невичерпного джерела пакетиків для насіння, як кажуть в Україні. А от дизайнерка Колін Лін замислилася - людство щодня продукує космічну кількість газет, читає і викидає. Помноживши любов до екології на художній смак, пані Лін довела: те, що папір матеріал ненадійний - лише стереотип.

Старі газети дизайнерка клеїть на тканину і обробляє пластиком і шиє черевики. Результат стильний і недешевий 100-150 доларів за пару. Клієнтів - черга, за рік продано 4 тисячі пар.

Українці мають зрозуміти – дружні до екології технології – це не завжди дуже дорого переконує луганський професор Геннадій Дрозд. Часом це ще й велика економія. Щоправда, її треба розгледіти.

В Луганську висушений каналізаційний мул замість мінерального порошку – до речі, дуже коштовного, додали до асфальтобетонної суміші. 150 пробних метрів траси – просто насолода для автомобілістів. Звичайний асфальт поруч давно узявся тріщинами, а цей – як новенький.

Найбільша користь – екології. Захоронення мулу займають тисячі гектарів. А це – додаткові викиди метану, забруднення підземних водозаборів. Використовувати мул як добриво не можна, адже в ньому зависокий вміст важких металів та поверхнево активних речовин. Але… на всі ці переваги є один мінус – на запровадження технології потрібні гроші.

Івано-Франківськ. Місцевим теплоенергетикам вдалося заощадити електрику завдяки введенню в експлуатацію вже трьох спеціальних комплексів, що одночасно виробляють і світло, і тепло.

Івано-франківські мініелектростанції зменшують удвічі собівартість енергії. Це вже дало можливість лише за минулий опалювальний сезон зекономити приблизно 7,5 млн грн.

Івано-франківські теплоенергетики вже можуть робити певні висновки. Першу установку ввели в експлуатацію п’ять років тому. А третя, що стала до ладу наприкінці травня цього року і має потужність 1 МВт, - вітчизняна розробка. Термін її окупності - до трьох років. Поки на тарифах для споживачів економія тепловиків ніяк не позначається, тому що сім з половиною мільйонів зекономлених коштів майже не помітні на тлі 120-130 мільйонів, витрачених на природний газ.

До кінця століття на планеті зникнуть полярні ведмеді. Науковці прогнозують - льодовики можуть розтанути через глобальне потепління.

Екологу Андрієві Ведмедю за братів своїх північних болить. Чорна хмарка із куль символізує кількість викидів СО2.

"На кульках – скільки Україна викидає в повітря, а скільки інші держави. Тому треба взятись за розум і зрозуміти що ми живемо на одній планеті і треба зберегти для інших поколінь", - пояснює він.

Молоді екологи на початку блокували входи до Міністерства охорони навколишнього середовища - не пускали українську делегацію до Копенгаґена. Там представники майже всіх країн світу вирішували проблему глобального потепління.

За версію пікетників, Україна викиди вуглецю зменшувати не збирається.

Була заявлена позиція України - до 2020 року держава знижує викиди на 20% і на 50% до 2050 року у порівнянні з 1990 роком.

Побоювання українських екологів справдилися. У самому Копенгаґені Україну назвали кліматичним динозавром. Цей непривабливий титул, та ще й у двох номінаціях, наша держава дістала на другий день кліматичного саміту. Саме там, де на початку грудня відкрили найзеленішу, як тут кажуть, новорічну ялинку.

Читайте також:

Учасники саміту ООН в Копенгагені підписали кліматичну угоду

Кліматичну угоду ООН назвали найгіршою в історії

Кліматичний саміт у Копенгагені: демонстранти спробували взяти штурмом залу засідань

 

ВідеоСвіт заощаджує кошти і береже природу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: