Курці стали "кастою недоторканих" в Україні

Курці почувають себе на вулицях безкарно за порушення закону про заборону тютюнопаління у громадських місцях.

Ми поставили експеримент, чи діє на практиці заборона на куріння у громадських місцях і перевірили, як краще вирішувати проблему. Результат - перед вами.

Суто заради експерименту телезірка Максим Неліпа вмощується на лавочці поміж дитячих майданчиків і смачно затягується цигаркою.

Антитютюновий закон забороняє курити на дитячих майданчиках, зупинках громадського транспорту, під"їздах, таксі, потягах, громадських закладах.

"Ми зараз порушуємо закон на 51 гривню. Як будемо платити штраф - пополам? я думаю, що перший раз ми якось домовимось", - каже він.

Курців, як Макс Неліпа, Віталій, ще один наш герой, намагається обходити десятою дорогою. У нього астма, тютюновий дим лише ускладнює хворобу. Але що робити на зупинках громадського транспорту? Вони потрапили в поле зору закону, але курити менше не стали. Проводимо експеримент номер два.

"Можна вас попросити не курити на зупинці?" – запиуємо ми у парубка. Хлопець помічає відео камеру і відразу ж іде геть. Але реакція тих, хто не бачить знімання зовсім інша. Ніхто з інших людей наше прохання не підтримав.

За законом, за куріння на зупинці громадського транспорту, дитячому майданчику, під'їзді, стадіоні, в установах охорони здоров'я, освіти, словом, в усіх громадських місцях, визначених місцевою владою - від п'ятдесяти однієї до ста сімдесяти гривень. За повторне порушення - сто сімдесят - триста сорок. У потягах, таксі та морському транспорті оштрафують від вісімдесяти п'яти до ста сімдесяти.

Сам Віталій, зазвичай, зауважень людям не робить. Не вірить у їх дієвість.

Тим часом вуха Максима вже сині від тютюну. Він викурює цигарку за цигаркою. Жодного зауваження. Мало того. На сусідній лавці - мами поруч із власними дітьми - затягуються. Про виклик міліції навіть мова не йде. Здається, експеримент провалюється. Психолог Олена Ліщинська наші невдачі пояснює просто - у свідомості людей ще не назбиралася критична маса інформації про незаконні дії тютюнопаління.

Щоранку ця прибиральниця в палісаднику під будинком віником вигрібає повний совок недокурків. За законом навколо будинку курити не можна, лише у власній квартирі. Навіть куріння на своєму балконі невдовзі хочуть заборонити. Але після обмеження місць для куріння недокурків менше не стало.

Остання надія на міліцію. Набираємо сто два. Пояснюємо проблему.

"Я можу визвати наряд. Але поки наряд приїде, курець піде з балкона або зі сходової клітини і що потім?" - відповідають на тому боці слухавки. Все.

Сваритися з сусідами справа невдячна, тож викликати міліцію для боротьби із курцями на поверсі, охочих немає. Принаймні поки що. Для цілком спокійного і неконфліктного Віталія, оголошення, яке він старанно виводить на папері від руки, - уже радикальний спосіб боротьби з сусідами-курцями. Написане вішає на спільному балконі в себе на поверсі.

За добу оголошення на місці, але курять, як і раніше.

А от сусіди Максима Неліпи пішли проти курців-підлітків, які на шкільній перерві з цигаркою ховались у них у дворі.

"Їм зробили зауваження і що? - Поцарапали машини!" – відповідають вони.

Щоб уникнути всіляких неприємностей, на кшталт підпалених дверей - із сусідами-курцями варто просто домовлятися.

"Не на рівні правий - не правий, а на рівні - сусід сусід! Якщо ти хочеш дійти до свідомості людини, ти впершу чергу повинен подолати захисний бар'єр", - вважає психолог Олена Ліщінська.

Але якщо терпець урвався - дійте ва-банк. Пишіть скаргу дільничному, чи йдіть до суду. Загалом чітких механізмів виконання антитютюнового закону поки що немає. Дієвим засобом буде і оголошення в під"їзді з витягом із закону та розмірами штрафу.

Із підняттям акцизних зборів, пачка цигарок здорожчала на півтори-дві гривні. Незабаром нове зростання акцизів. Щонайменше десять гривень на день лише на цигарки. Чи варто курити взагалі?

Читайте також:

Київ забороняє палити

Щохвилини в світі гине 10 курців

В Україні посилили боротьбу з курцями і обмежили місця паління

 

ВідеоКурці стали "кастою недоторканих" в Україні

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: