Промисловий видобуток нафти на Галичині сподіваються відновити

У позаминулому сторіччі нафтовидобуток на українських землях складав 5% від світового. Сьогодні Україна володіє лише 0,03% світових запасів "чорного золота".

В Україні почали шукати нафту з ХVI століття. Займалися цим не тільки місцеві мешканці, але й австрійці і навіть китайці.

Проте, якщо в другій половині ХІХ століття в українському Бориславі видобували 5% від усього на нафтовидобутку в світі, то сьогодні за обсягами розробки пластів нафти наша країна займає 52 місце.

Із другої половини 19-го століття, в Бориславі та Дрогобичі, де тоді знайшли нафту, мільйони заробляли за кілька років. У Бориславі наразі залишилися майже 20 тисяч старих колодязів, звідки брали нафту 150-т років тому.

Через шалені темпи видобутку нафти, Борислав називали "Галицькою Каліфорнією".  Або "Галицьким пеклом". Коли у 1908-му нафта вибухнула вогнем, пожежу на свердловині гасили 4 місяці.

Сьогодні місто досі платить гірку ціну за почесне звання "Галицької Каліфорнії". Через тисячі старих колодязів, загазованість поверхні у десятки разів вища за норму. Місто всіяне стовпчиками, через які виходить газ, а у школі навіть є пристрій тривоги, що вимірює вміст газметану, як у шахтах.

Борислав залишається єдиним містом Європи, де нафту досі качають на центральних вулицях, поряд із будинками. Проте сотні качалок працюють не для видобутку, а щоб керувати загазованістю.

За даними World Factbook доведені промислові запаси нафти в Україні – близько 50,5 млн тонн або 400 млн барелів, потенційні запаси оцінюють у 1,33 млрд тонн нафти Вона залягає на Заході, Сході і Півдні. Але видобуток її занадто дорогий.

Від часу отримання спеціального дозволу на користування надрами і до часу, коли в землі добурять до першої нафти, в Україні може минути 10-12 років.

Карпатський нафтогазоносний район, до якого належить і Борислав, вважають найважчим для видобування через складну геологію. Але сюди дотепер тягнуться нафтовики-приватники.

Потужних гравців – "Укрнафту", "Нафтогаз", "Надра України" - у Карпатах цікавлять зазвичай свердловини завглибшки в 3 і більше км, які дають багато нафти. Приватникам залишаються крихти – старі, покинуті і колись нерентабельні родовища.

У селі Богородчани на Франківщині до 70-х років був промисловий видобуток нафти. Остаточний хрест на ньому поставили, коли 120 свердловин законсервували як виснажені. Але, тепер нафта знову з'явилася. Пластові тиски виштовхують її на поверхню. З одного боку – це загублені гроші, з іншого - екологічна загроза.

На початку 90-х держава створила тут підприємство "Богородчанинафтогаз", котре займалося відкачуванням нафти зі старих свердловин, щоб вона не забруднила водозабори. Але, окрім цього, вони отримали ще й ліцензію на розробку кількох начебто виснажених родовищ. Нею і зацікавилися скандинави.

Іноземці дослідили, що саме тут можна знайти від 19 до 50 млн барелей нафти. Скандинави готові витратити десятки млн євро, щоб розрухати старі пласти. Але за три роки великих покладів тут ще не знайшли.

У селі Верхній Блажів на Львівщині видобувати місцеву нафту приїхали з Азії. Схема така сама: ліцензія на розробку родовища належить українській компанії, але та дістатися до нафти так і не змогла. Тому запросили китайців.

Китайська колонія була в селі майже рік. Нафту шукали на глибині 1200 м, але так і не знайшли.

Проте мешканці Галичини й досі сподіваються, що колись цей край знову стане джерелом процвітання.
 

Читайте також:

Життя після угону: куди діваються зниклі автомобілі

Літературним рабам за книжки політиків платять 50 тисяч доларів

Боротьба з раком дивовижно змінила долю двох українок

Про роботів в Японії говорять як про живих

ВідеоВидобуток нафти в Україні

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: