Світ виявився неготовим до свинячого грипу

Весь науковий потенціал був скерований на вивчення пташиного грипу. Саме йому пророчили апокаліптичну роль, і через це не помітили, що у повітрі витає інший вірус

Вірус грипу - сьогодні найпопулярніша тема. Назви нових хвороб та вірусів і віра у їх смертельну небезпеку облетіли світ за кілька днів.

2002 рік. Атипова пневмонія. У Китаї захворіли більше восьми тисяч людей. Померли вісімсот. Світ готувався до масштабної епідемії, але вже влітку 2003 року мало хто міг пригадати симптоми нетипової пневмонії.

Тільки азійські економісти підрахували – епідемія страху коштувала регіону 40 мільярдів доларів - такі втрати китайської економіки.

2006 рік. Пташиний грип. Передача віруса від людини до людини – випадки поодинокі. Утім, держави витрачають мільяди на ліки, вакцини і винищення птахів. Уряди країн застерігають – щойно піднялася температура, негайно до лікаря. Весь світ уже знає назву штаму – Н5N1.

Але через 3 роки і про пташиний грип забудуть. Світ охопить страх перед новою загрозою. Н1N1. Нова абревіатура, яку планета вивчила за лічені години. Це свинячий грип. Як виник цей вірус і що таке вірус грипу взагалі?

Наука отримала перші електронні фотографії нового вірусу через кілька днів після спалаху епідемії у Мексиці.

Квітень 2009-го. У країні зачинені банки, школи, магазини. Скасовані сотні авіарейсів. У метро працюють бригади дезінфекторів. У інших частинах світу - від мексиканців сахаються як від чуми.

Президент Мексики Феліпе Кальдерон тоді заявив: "Це невігластво! У відповідь на нашу відкритість, до нас вживать репресивні і дискримінаційні заходи!"

Південна Корея, Сеул. В аеропортах встановлюють спеціальні тепловізори. Ретельно перевіряють кожного пасажира з Мексики. Люди на вулицях занепокоєні. У новинах казали, що як розпочнеться епідемія - захворіє півкраїни! Уряд країни офіційно визнає, якщо розпочнеться епідемія, ізоляція не матиме сенсу.

Австралія, Сідней. Безславне повернення зірки Зеленого континенту, олімпійського чемпіона Метью Мітчея. Через "свинячий грип" спортсмен побоявся продовжити участь у світовому чемпіонаті.

Китай, Гонконг. В одному з готелів завішують вікна, дезинфекують приміщення. Сотня працівників і ще дві сотні мешканців – примусово ізольовані.

"Чому я маю пройти на карантин? Я тільки дві хвилинки постояв на рецепції. Якщо я під підозрою, то і ви також маєте бути під підозрою!" – лякався тоді один із мешканців готелю. У цьому готелі всього лише виявили підозру на новий мексиканський грип.

Грип А/Н1N1. Нова абревіатура, яку світ вивчив за лічені години. Це свинячий грип. Або - грип "Каліфорнія" - така його офіційна назва. Вірус ще не встиг накоїти лиха у самій Мексиці, але епідемія страху - поширилася на всі континенти.

Вірус грипу А – це мікроскопічна кулька, усередині якої знаходиться РНК. Велика молекула з зашифрованим генетичним кодом вірусу. Зовні куля вкрита шипчаками. Частина цих шипчаків – схожа на голки. Їх умовно позначають "N".

Вірус використовує такі голки для того, щоб проникнути у клітину організму і заразити її.

Інші шипчаки – подібні на парасолькі. Такі науковці позначають "Н". З їх допомогою віріон покидає уражену клітину у пошуках нової жертви.

Саме у відмінностях шипчаків – "Н" і "N" – полягає різниця між штаммами вірусу. Від старих організм має захист. Спеціальні частинки – антитіла - блокують шипчаки і не дозволяють вірусам уражати клітини. Якщо вірус зазнає мутації, і змінить форму своїх шипчаків, захист організму не спрацює.

Немов гігантський маятник, грип сотні років носиться над планетою. Восени - панує на півночі. Навесні - на півдні півкулі. Попри зусилля тисяч науковців, ніхто не здатний зупинити його рух.

Учені з’ясували – основним носієм грипу у світі були і залишаються птахи. Науковцям відомі три основних віруси грипа, які уражають людей, і чотирнадцять – птахів. Деякі різновиди пташиного грипу – несуть для пернатих колосальну небезпеку. Відомі випадки, коли за короткий час гинули мільйони птахів.

На щастя, створивши загрозливі віруси, природа подбала і про перешкоди на їхньому шляху. Звичайний пташиний грип не представляє для людини небезпеки. Утім, у будь-якому захисті завжди є слабкі місця. У нашому випадку ними стали... свині. Як виявляється – вони з легкістю підхоплюють як пташиний грип, так і людський.

"У вірусі відбулася мутація. Він поєднав у собі гени свинячого грипу, грипу людського, і – грипу пташиного. Ось чим новий вірус відрізняються від того, на який ми нездужаємо щосезону", - розповів директор Національного інституту алергії і інфекційних захворювань США Ентоні Фауци.

Здається, саме так і сталося навесні цього року. Одна з мільйонів мексиканських свиней – підхопила одразу дві хвороби, народила новий вірус. Передала його мексиканському хлопчику, який перший захворів на невідомий вірус. А далі інфекція пошилирася на всю країну.

"Наукові критерії пандемії були досягнуті. Тому я прийняла рішення підвищити рівень небезпеки пандемії з п'ятої до шостої фази. У світі почалася пандемія грипу 2009 року", - оголосила навесні гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров’я Маргарет Чен.

Новий грип – мутант, що однаково уражає як тварин, так і людей. Цим хвороба нагадує свого прародича – знамениту "іспанку", яка спричинила найсуворішу пандемію минулого сторіччя. До речі, тоді теж лютував Н1N1.

Кеджи Фукуда, помічник гендиректора Всесвітньої організації охорони здоров’я, згадує все як історію: "Найбільша пандемія минулого сторіччя почалася навесні. Були зафіксовані перші спалахи хвороби. Влітку епідемія майже припинилась. А от восени стався справжній вибух. Це було 1918-го року. За кілька літніх місяців вірус змінився і став дуже агресивним".

Початок епідемії 2009 року розгортається за схожим сценарієм. Спалах хвороби у Мексиці – у квітні. Далі - відносно стабільні літні місяці. Випадки ураження на грип трапляються, але не спричиняють велику кількість жертв. Деякі експерти почали говорити, що дарма непокоїлися, новий вірус виявився навіть менш небезпечним за звичайний грип. Нарешті – жовтень. За лічені тижні – десятки смертей на різних континентах. Про щось подібне і попереджали експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров’я Маргарет Чен попередила, що нові інфекції, і це цілком природньо, ми слабо розуміємо. Віруси грипу відомі частими мутаціями і непередбачуваною поведінкою.

Нинішній грип А/H1N1 - не лише тезка так званої "іспанки". Два різновиди вірусів відрізняє лише кілька етапів мутацій. Деякі дослідники переконані, що новий грип – прямий потомок іспанки.

Дев’яносто років тому на іспанку хворіли і люди, і свині. З часом – дороги вірусів розійшлися. Певний тип Н1N1 став розвиватися серед людей. Інший – серед свиней. А навесні цього року два споріднених віруси знову поєдналися. Можливо, саме так народився новий грип.

У випадку із новим грипом мова, здається, йде про ще одну небезпеку. Події останніх тижнів показали, що хвороба протягом тривалого часу може ніяк не проявлятися.

Джон Маколі - провідний науковець британського центру медичних досліджень. Він одним з перших заявив про здатність віруса А/Н1N1 викликати пандемію - епідемію світового масштабу.

"По-перше, це новий вірус. Саме таку форму віруса ми не бачили. Ми фіксували інші віруси Н1N1, але не саме цей варіант. До цього вірусу, здається, у людей слабкий імунітет. По-друге, вірус передається від людини до людини. Ці обидва фактори вказують на вірус, який здатен почати пандемію", каже Маколі.

Національний інститут медичних досліджень на півночі Лондона – один з чотирьох центрів вивчення грипу при Всесвітній організації охорони здоров’я. У перші тижні після виявлення інфекції, тут зібрали більше чотирьохсот зразків вірусу з різних країн.

Одне з питань, на яке мають дати відповідь науковці – чи не триває подальша мутація вірусу.

"Цей вірус чим небезпечний. Він може мутувати. І навіть ми можемо отримати зараз зовсім не той вірус, який був в Латинський Америці, у Мексиці. Він вже зараз є європейським", - впевнений Василь Лазоришинець, перший заступник міністра охорони здоров’я України.

На перевірку цього припущення потрібен певний час. Потім ще час, щоби дослідити властивості "европейського свинячого грипу", якщо він таки народився. Потім ще час, щоби розробити нові ліки, і нові вакцини, якщо виявиться, що попередні вже не так ефективні. У Всесвітній організації охорони здоров'я зберігають обережний оптимізм.

Гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров’я Маргарет Чен запевняє, що ще ніколи в історії людства ми не зустрічали пандемію настільки підготовленими.

Разом з тим вірусологи звертають увагу на прорахунки експертів. Весь науковий потенціал за останні роки був скерований на вивчення пташиного грипу. Саме йому пророчили апокаліптичну роль у майбутньому, і через це не помітили, що у повітрі витає інший вірус, із яким доведеться боротися.

Читайте також:

Кількість загиблих від грипу в Україні досягла 86 людей

На Львівщині грип вбив майже 40 людей

В Україну на боротьбу з епідемією прибули провідні світові фахівці

 

ВідеоСвіт виявився неготовим до свинячого грипу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: