Україна платитиме за Чорнобиль ще 100 років

Чорнобильську станцію закрито, але її історія не завершена. Переселенцям із Зони та ліквідаторам виділяють на лікування 33 гривні на рік.

Україна досі сплачує мільярди на подолання наслідків Чорнобильської катастрофи 1986 роки, але коштів хронічно не вистачає.

Загально національна програма зняття з експлуатації Чорнобильської станції розрахована до 2068 року. "Тобто ми ще майбутнім поколінням закладаємо ті витрати, з якими ми не змогли впоратися", - пояснила керівник департаменту Рахункової палати України Марія Шулежко. На думку експертів, сплачувати за закриття станції владі доведеться ще щонайменше 100 років.

Окрім закриття Чорнобиля, коштів потребує утримання території та екологічний і соціальний захист людей, насамперед – постраждалих внаслідок аварії на АЕС.

Сьогодні в Україні понад 2 мільйони 300 тисяч чорнобильців і на пільги для них в бюджеті закладено 6 мільярдів 600 мільйонів гривень. У міністерстві праці та соціального захисту переконані, що це – копійки, і насправді необхідно більше 50 мільярдів гривень.

Сама станція цього року існує на 417 мільйонів гривень. Близько 100 з них йдуть на безпеку четвертого енергоблоку, 300 - на підготовку до зняття з експлуатації решти блоків.

Фінансування Зони відчуження, наприклад, становить 41 мільйон гривень, але вони не надійшли в повному обсязі. За наявні кошти адміністрація лише дезактивує територію, стежить за радіаційним фоном, але не можуть собі дозволити ані нової техніки, ані будівництва захисних споруд. Навіть добудувати комплекс "Вектор" - для захоронення радіаційних відходів - нема можливості.

Скільки Радянський Союз витратив на Чорнобиль після трагедії, ніхто не рахував. Але озвучують фантастичні суми - від 20 і аж до 45 мільярдів доларів.

У 1990 році, коли Україна вперше самостійно ухвалювала свій бюджет, половина коштів була призначена на Чорнобиль, а це - близько 15 мільярдів тодішніх доларів. Зараз кошти значно скромніші, основна стаття витрат - соціальні виплати, але й те здебільшого на папері.

У переселенців із зони відчуження немає достойної роботи, житла. Так, спеціально зведене для чорнобильців селище Вільчу-2 поступово вимирає, найпоширеніша хвороби серед півтори тисячі переселенців - рак. А на лікування кожного з них держава виділяє 33 гривні дванадцять копійок на рік.

Людські життя, втрачене здоров'я та ненароджені через трагедію на ЧАЕС діти не піддаються жодному обліку. Про "життя після Чорнобиля" дивіться у сюжеті ТСН.варти.

Читайте також:

Під Києвом планують побудувати могильник ядерних відходів

В Україні вибухають десятки "маленьких Чорнобилів"

Чорнобиль визнано найекзотичнішим у світі місцем для туризму

СБУ вилучила радіоактивний контейнер, який загрожував зараженням Львівщини

ВідеоТрагедія Чорнобиля жива

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: