"Велике серце" - не просто метафора

Медичні дослідження показали, що розмір серця гонщиків "Тур де Франс" перевищує норму на десятки відсотків.

Серце людини (Фото: science.compulenta.ru)
Архів
Серця велогонщиків, що беруть участь у "Тур де Франс" від 20 до 40 відсотків перевищують норму по масі та розмірам (Фото: science.compulenta.ru)
Дослідження, проведені кардіологами центрального університетського госпіталю в Ренні (Франція), показали, що серця велогонщиків, що беруть участь у "Тур де Франс" від 20 до 40 відсотків перевищують норму по масі та розмірам, повідомляє АР.

Про результати досліджень, у яких брали участь колишні гонщики "Тур де Франс", повідомив доктор Франсуа Карре, виступаючи на зустрічі Європейської спілки кардіологів.

"Вони (гонщики) - особлива порода," - образно резюмував американський доктор Річард Бекер, професор медицини Університету Дюка і представника Американської асоціації кардіологів.

Дослідники давно помітили так званий феномен "серця атлета". У спортсменів, які вимушені піддаватися тривалим анаеробним навантаженням, як у велоспорті, бігу або плаванні, серце з часом збільшується, оскільки йому доводиться виконувати більше роботи з перекачування крові по всьому організму.

Стінки серця товщають, щоб витримувати більший об'єм крові. В результаті органи і м'язи спортсмена одержують більше кисню, і, як наслідок, збільшується витривалість.

Дослідження доктора Карре, які фінансує уряд французької провінції Бретань, дозволять з'ясувати, що стає з серцем спортсменів, коли вони завершують кар'єру.

Згідно з медичними тестами, які пройшли всі досліджувані гонщики "Тур де Франс", перед стартом багатоденки у всіх спостерігалося збільшення об'ємів і маси серцевого м'яза. У дослідженнях французького фахівця, які тривали чотири роки, взяли участь сім гонщиків. Дослідження почалися, коли спортсмени ще продовжували свою професійну діяльність. Потім піддослідних протягом трьох років вивчали після того, як вони завершили кар'єру.

Раз на рік велосипедистів тестували з метою перевірити розміри серця і його функціональну діяльність.

Карре визначив, що серця спортсменів зменшилися в розмірах практично на чверть після того, як гонщики завершили спортивну кар'єру. Але в той же час піддослідні зберегли прекрасні фізичні дані.

"Деякі спортсмени генетично схильні виступати краще за інших, - помітив учений. - Але наші дослідження показали, що серця гонщиків, які взяли участь у роботі, адаптувалися до умов важких тренувань, тільки збільшившись у розмірах".

Велогонка "Тур де Франс" вважається найважчою для гонщиків. Спортсмени протягом трьох тижнів практично щодня проїжджають більше сотні кілометрів, долаючи складні гірські етапи з великими перепадами висот.

"Гонщики "Тур де Франс", можливо, найкраще натреновані спортсмени у світі," - вважає доктор Альфред Бове, лікар команди Національної баскетбольної асоціації (НБА) "Філадельфія Сіксерз" і віце-президент Американського кардіологічного коледжу.

"Ці дослідження (доктора Карре – Прим.Ред.) показують нам, як тіло людини може пристосуватися до екстремальних умов," - додав він.

Бове помітив, що вживання допінгу в цих випадках (збільшення серця) може нести набагато серйознішу небезпеку для здоров'я, ніж для звичайних людей.

Спортсмен, у якого серце збільшене, має в крові більше еритроцитів, клітин крові, які транспортують кисень до органів і тканин. І їх еритроцити помітно товщі нормальних. Наприклад, вживання забороненого препарату еритропетину (EPO) в таких випадках загрожує загустінням крові, утворенням тромбів, а також серцевим нападом.

"Ці спортсмени вже мають серця, пристосовані до великих об'ємів тренувань. Якщо вони почнуть приймати допінг, то зможуть втратити ту перевагу, яку мають," - резюмував доктор Бове.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: