Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Дату засідання нової Ради засекретили, аби вберегтися від російських диверсій

Робоча група із формування коаліції має до середи завершити процес узгодження угоди.

Україна минулого тижня чекала на схвалення коаліційної угоди між переможцями парламентських виборів. Урочисто підписаного компромісу між п'ятьма силами досі немає. Втім, нарешті оприлюднили проект угоди.

Однак, журналістам програми ТСН.Тиждень вдалося дізнатися й те, що не озвучують публічно, і чому дату першого засідання нової Верховної Ради тримають у таємниці.

Одразу після виборів президент Петро Порошенко наголосив, що формування коаліції відбудеться протягом десяти днів. Десять президентських днів минули півтора тижні тому і стало очевидно, що глава держави погарячкував зі строками для коаліції. Втім, майбутні учасники справді жваво включилися в політичну дискусію і навмисно процес не затягували. Переговори одразу розділили на дві частини. Перша – для робочої групи – змістовна. Інтелектуали мали створити коаліційну угоду, детальний документ, де будуть проекти законів і декларації.

Відео Верховна Рада тримає у таємниці дату першого засідання

Минулої п'ятниці майбутня коаліція представила журналістам майже остаточний проект угоди, за кілька годин він з'явився в інтернеті. Виписані 27 реформ, прем'єр-міністр (нинішній і потенційний майбутній) Арсеній Яценюк окреслив найперші п'ять пріоритетів на наступний рік:

1) Розв'язання проблем на Сході України, припинення війни, реформа армії та військово-промислового комплексу.

2) Децентралізація влади, передача повноважень місцевим радам.

3) Реформа правоохоронної та судової системи.

4) Зміна податкової системи для стимуляції бізнесу.

5) Перекроювання неефективного бюрократичного апарату і, загалом, реформа державної служби.

"Уся основна робота на 95% завершена. Ті п'ять відсотків, які лишаються, будуть завершені в середу. На цьому, я думаю, функції робочої групи будуть завершені і почнеться робота з підготовки першого засідання Верховної Ради", - уточнив новообраний народний депутат від "Народного фронту" В'ячеслав Кириленко.

І все було б добре, якби не друга частина переговорного процесу, яка, на жаль, може виявитися, більш вагомою, ніж прекрасні наміри. Формально вона називається "узгодження кадрів", навпрямки – "боротьба за посади" в майбутньому уряді. Для такого змагання є раціональне пояснення.

"В Україні 20 років писали правильні програми, які треба було зробити. Просто не знаходилося політичної волі та людей, готових це робити. Тому, як на мене, питання "хто" - не менш важливе, ніж питання "що" робити. Сьогодні Арсеній Яценюк сказав, що коаліція мусить розділити відповідальність і кожна фракція має делегувати людей в уряд", - зазначила новообраний нардеп від "Народного фронту" Вікторія Сюмар.

Прем'єр-міністр одразу оприлюднив свій перелік кандидатур в міністри і цим викликав скандал. Упродовж лічених годин, щонайменше, троє озвучених кандидатів публічно спростували можливість своєї роботи в уряді і дорікнули Яценюкові, що той не порадився з ними. Цей прикрий казус нові лідери парламенту намагаються ігнорувати, демонструючи єдність у поглядах на розвиток України. Реальні ж ризики для спільних дій залишаються. Зокрема, як дізналися журналісти ТСН.Тижня, чи не найбільша підкилимна боротьба нині точиться довкола міністра внутрішніх справ. Арсен Аваков сьогодні – більш ніж впливова фігура і може стати яблуком розбрату. Хоча, він не один – розбіжностей між елітами нині дуже багато, зокрема, щодо військової відповіді російській агресії.

"Давайте говорити чесно – ми стоїмо перед можливістю повторення братовбивчого протистояння демократів, яке ми бачили в 2005-2008 роках. І ми хочемо цього не допустити. Для цього потрібно, щоб усі учасники коаліції були щирими один з одним, уміли слухати, поступатися один одному і головне – працювати разом. Мені здається, що для цього ми маємо збалансувати зони відповідальності", - підкреслив лідер "Блоку Петра Порошенка" Юрій Луценко.

Зони відповідальності, або простими словами "хто що очолить", обговорюють на Банковій, в Адміністрації президента. Про це поза камерою говорять усі учасники коаліційних перемовин. Вони ж наголошують, що Україна починає вчитися європейській політичній традиції, коли тривалі розмови політичних сил – це нормально, результатів не буває "сьогодні-на-завтра". За цими принципами новий парламент діє справді швидко, хоча може здатися інакше. Виборцям пропонують мати трошки більше терпіння і розповідають, що, де й коли.

"Спочатку - присяга, потім формування керівництва Верховної Ради, формування коаліції. Після чого - подання згідно з конституційними процедурами. Я думаю, в той же день будуть внесені на розгляд у Верховну Раду та затвердження кандидатур прем'єр-міністра та міністрів", - прогнозує новообраний народний депутат від "Народного фронту" Леонід Ємець.

Єдине, що не називається поки що, – це день першого засідання нового парламенту. Формально. Останній термін – перші числа грудня, наприклад, друге. Тоді спливає конституційний термін для депутатів позбутися іншої діяльності. Хоча, якщо всі обрані зроблять це завтра, дату початку сесії можуть призначити й раніше – в будь-якому разі її до останнього триматимуть у таємниці, аби вберегтися від російських військових та диверсійних операцій.

Кореспондент ТСН Сергій Швець

Залиште свій коментар

Вибір редакції