Є шанс виробити Конституцію для всіх громадян

Ці вибори орієнтуються, насамперед, на ту політичну силу, що має стійкий імідж в очах виборців.

Ці вибори орієнтуються, насамперед, на ту політичну силу, що має стійкий імідж в очах виборців, який формувався не лише через ініціативи, пов’язані з Конституцією, а також завдяки довгій роботі як у Верховній раді, так і поза нею, і має характер усталених уподобань і симпатій.

Сьогодні ті чи інші ідеї, пропозиції не можуть бути ключовими в мотивах політичного вибору з боку різних груп. Українські виборці доволі консервативні у своїх політичних уподобаннях. Їх неможливо ошукати лише одним спектром ідей чи пропозицій, навіть якщо це стосується Конституції України.

Безумовним лідером у тому, чиї конституційні ідеї сприймають виборці, є БЮТ. Адже йому вдалося зібрати кілька мільйонів голосів для проведення референдуму по новій Конституції.

Сьогодні політичні сили здивували всіх перехопленням гасел, іміджу, плагіатом. Провести цей референдум найближчим часом – ініціатива Тимошенко. Президент же запропонував референдум як ідею, теоретично, а зараз і взагалі відклав до найкращої перспективи. БЮТ запропонував громадянам бути замовниками цієї Конституції. Людям це сподобалось. Суспільство не хоче бути спостерігачем того, як приймається Конституція, як це було в 1996 і 2004 роках.

У нас доволі хибне уявлення про політичну систему правління. Ми її зводимо до президентської, парламентської чи президентсько-парламентської форми правління. А між тим існує багато варіантів. Політична думка в українському дискурсі надзвичайно поверхова. Тому враховуючи досвід помилок у 1996 і 2004 році, повинна бути обрана така система політичного управління, яка би була зорієнтована на 16-річний досвід існування держави, з одного боку, а з іншого боку на нові політичні традиції пострадянської доби.

Саме обговорення, референдум або плебісцит дали б теоретичні засади для фахівців з конституційного права розробити Конституцію для всіх прошарків населення, для усіх громадян, а не тільки для олігархів. Тому що і перша, і друга Конституції мали відтінок олігархічного впливу, а не інтересів усього суспільства.

Є шанс виробити Конституцію для всіх громадян, а не привілейованих верств населення. Тому така ініціатива БЮТ знайшла підтримку. Зібрати кілька мільйонів підписів на підтримку референдуму спроможна тільки та політична сила, яка є одним з лідерів політичних уподобань. Тому я віддав перевагу БЮТ і її політичним ініціативам. Це змушує політичні сили або підтримувати БЮТ, або видавати її ініціативи за свої власні. Ці ідеї стають домінуючими в українському суспільстві і політичному середовищі.

Крім того, я би тісно не пов'язував виборчу кампанію с конституційними ініціативами. Вони, можливо, не є пріоритетними для більшості громадян.

В той же час я вважаю це позитивним і абсолютно не погоджуюсь з тими, хто зводить це до чистих політтехнологій і пропонує провести вибори, а потім піднімати питання Конституції.

Парламентські вибори – це водночас вибори пропозицій із формування Конституції України. Я вважаю це неповагою до громадян, коли розділяють ці два процеси. Адже якби не було політичної кризи в Україні, не було б і розмови про Конституцію. За допомогою виборів громадяни хотіли б убезпечити себе від політичних потрясінь, пов’язаною з боротьбою еліт за владу.

Конституційний референдум має бути проведений паралельно виборам. Чому раптом всі забувають про те, що спричинило ці вибори? І саме БЮТ намагається цю причину формалізувати, створити можливість для громадян висловити думку з цього приводу.

За 16 років розмов про судову реформу тільки посилювалась корумпованість судових органів, тим самим унеможливлювала захист громадянами своїх прав. Так само як боротьба с корупцією посилювала саму корупцію. Затягування вирішення цієї проблеми призводить до фатального відчуження громадян від влади.

Сьогодні велика кількість громадян збирається голосувати проти всіх, або не визначилися з вибором. Це тривожний симптом, який означає, що гра в судову реформу, гра в боротьбу з корупцією або риторика навколо таких питань може призвести до зниження рейтингу і дискредитації партії, як це сталося з СПУ.

Володимир Полохало

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: