Експерти припускають, що нова балістика – це чергова модернізація радянської спадщини.
Зранку 21 листопада у Дніпрі під час повітряної тривоги пролунали вибухи через пуск російських ракет.
За повідомленням Командування Повітряних сил ЗСУ, росіяни запустили міжконтинентальну балістичну ракету з Астраханської області. Згодом у телеграм-каналах повідомлялося про те, що це могла бути міжконтинентальна балістична ракета РС-26 "Рубіж". Пізніше кремлівський диктатор повідомив, що удару по Дніпру росіяни завдали балістичною ракетою середньої дальності дії під загадковою назвою "Орешнік", мовляв, це новітня зброя, яку неможливо знищити наявними засобами.
Згодом, 22 листопада, керівник ГУР Міноборони України Кирило Буданов заявив, що насправді система, з якої був удар по Дніпру, називається "Кедр".
Яку зброю могла застувати країна-агресорка проти України – читайте в матеріалі від ТСН.ua.
РС-26 "Рубіж" призначена для доставлення ядерних зарядів
В численних ЗМІ ширилася інформація про застосування окупантами саме міжконтинентальної ракети РС-26 "Рубіж". Про використання нової балістики заявляв і президент Володимир Зеленський під час вечірнього звернення.
"Сьогодні була нова російська ракета. Всі характеристики – швидкість, висота – міжконтинентальної балістичної. Зараз тривають експертизи", – наголосив глава держави.
Військовий експерт Ігор Романенко розповів у коментарі ТСН.ua, що міжконтинентальна ракета, зокрема "Рубіж", застосовується між континентами, а в цьому разі її запустили з Астраханської області РФ по Дніпру, тому це надзвукова балістична ракета середнього радіусу дії. Також він додав, що це експериментальна ракета, яка у росіян перебуває на доопрацюванні.
Створення РС-26 "Рубіж", як вважається, розпочалося не пізніше 2006 року, йдеться у матеріалі видання Defence Express. Ця розробка мала доволі високий ступінь секретності через те, що порушувала договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.
Перший пуск РС-26 був 27 вересня 2011 року, а завершити роботи з її створення вдалося приблизно 2015-го, з планом постачання її на озброєння 2017-го. Але 2018 року вона нібито була виключена з програми озброєння до 2027-го, і зрештою вважалося, що у РФ натомість зосередилися на ракеті "Іскандер-К".
В липні цього року Кремль погрожував відновити виробництво ракет середньої та малої дальності, під які й підпадає "Рубіж". І вірогідність того, що у РФ почали реалізацію цього рішення, доволі висока. Тим паче, що йдеться не про окрему ракету, а про один з варіантів відомої ракети "Тополь-М".
Вважається, що РС-26 "Рубіж" створена на базі двох ступенів "Тополь-М". І враховуючи те, що "Рубіж" за призначенням – така сама балістична ракета середньої дальності, як і "Піонер", то навряд чи в РФ пішли б іншим шляхом.
Ракета РС-26 "Рубіж" має стартову вагу в межах 40-50 тонн, а дальність – до 6000 км. Ракета оснащена чотирма роздільними бойовими блоками потужністю 0,3 Мт кожен, аналогічними тим, які використовуються у РС-24 "Ярс". Також вважається, що вона може бути оснащена гіперзвуковим блоком типу "Авангард".
"Успішне" випробування ракетної системи "Орешнік" у Дніпрі
Надвечір 21 листопада кремлівський диктатор заявив, що ціллю ракетного удару був завод "Південмаш" у Дніпрі. Також він повідомив, що для удару застосували балістичну ракету середньої дальності "Орешнік".
Випробування в бойових умовах ракетної системи "Орешнік" Путін назвав відповіддю на "агресивні дії країн НАТО щодо Росії". Він переконаний, що використати далекобійну зброю по території РФ без фахівців країн, де вона була виготовлена, неможливо.
Володимир Путін підкреслив, що сучасні засоби ППО не перехоплюють ракети "Орешнік", і водночас цинічно пообіцяв, що держава-агресор заздалегідь пропонуватиме мирним жителям в Україні та громадянам інших "дружніх держав" залишити зони можливого ураження.
Експерти видання Defense Express повідомили, що позначення "Орешнік" могло фігурувати в робочій документації ракети, відомої зараз як РС-26 "Рубіж". Експерти зауважили, що у відкритому доступі немає жодної інформації про російську ракету з позначенням "Орешнік".
У Defense Express нагадали, як влітку 2022 року російські пропагандисти розповідали про проєкт далекобійної протикорабельної ракети "Змеевик", а вже через рік згадка про такі ракети зникла з публічного простору. У виданні припускають, що повідомлення про “Змеевик” могли виконувати роль "прикриття" для реальних проєктів РФ зі створення балістичних ракет середньої дальності.
За аналогією з цим випадком, у Defense Express вважають, що позначення "Орешнік" могло фігурувати в робочій документації ракети, яка тепер відома як РС-26 "Рубіж".
Олександр Коваленко, військовий експерт та оглядач групи “Інформаційний спротив”, вважає що для виправдання удару по Дніпру, завданого, ймовірно, міжконтинентальною балістичною ракетою, яка асоціюється з ядерною зброєю, президенту РФ Володимиру Путіну довелося вигадувати випробування "новітньої" ракетної системи “Орешнік", про яку раніше ніхто й ніколи не чув.
Військовий експерт Ігор Романенко розповів, що ракети "Рубіж" та "Орешнік" розроблені на основі прототипів міжконтинентальних важких ракет. "Орешнік" – це більш нова балістична ракета, над якою російські розробники працювали з десяток років, як і над "Рубежем". Відмінність у тому, що "Рубіж" має лише чотири бойові блоки, а у "Орешніка" їх шість або навіть більше.
Він додає, що ракети "Рубіж" та "Орешнік" до кінця ще не випробувані, фактично це експериментальна надзвукова зброя.
За словами Романенка, експериментальний "Орешнік" передали до ракетного полку російської армії в жовтні цього року, а вже в листопаді вони здійснили бойовий пуск. Як вважає експерт, цієї зброї у ворога може налічуватися не більше десятка, а вартість за одну одиницю становить десятки мільйонів доларів.
Експериментальний ракетний комплекс "Кедр"
Головне управління розвідки повідомило, що удар по Дніпру окупанти завдали, ймовірно, зі складу ракетного комплексу "Кедр". Там зауважили, що ракета від моменту запуску в Астраханській області долетіла до місця ураження за 15 хвилин. На ракеті було встановлено шість бойових частин. Кожна з них оснащена шістьма суббоєприпасами. Швидкість на кінцевій ділянці траєкторії становила понад 11 Махів.
Начальник ГУР Міноборони України Кирило Буданов повідомив, що "Кедр" – це балістична ракета середньої дальності, носій ядерної зброї.
"Ще раз кажу – ракета експериментальна. Ми знали точно, що на жовтень мали зробити два дослідні зразки. Можливо, зробили трошки більше, але це дослідний зразок і ще не серійний виріб, слава Богу", – акцентував Буданов.
До розробки мобільного ракетного комплексу "Кедр" залучили низку підприємств військово-промислового комплексу РФ.
Випробування ракетного комплексу "Кедр" проходили на "4-му державному центральному міжвидовому полігоні Росії" (місто Капустин Яр, Астраханська обл.) у жовтні 2023-го та червні 2024 року. Варто зауважити, що цей полігон створили 1946 року для випробувань перших радянських балістичних ракет. Капустин Яр традиційно й досі використовується для випробувань різних ракет, включно зі стратегічною балістикою.
Нова балістика росіян – чергова модернізація радянської спадщини
Експерти Defense Express вважають, що російські ракети "Кедр", "Рубіж" та "Орешнік" є ймовірною концепцією, яка вперше в СРСР була відпрацьована на "Темпі-2С", "Піонері" та "Скорості".
Після удару у Дніпрі у ЗМІ з’явилася інформація про застосування ракети РС-26 "Рубіж". Потім з кремлівського бункера пролунала назва "Орешнік". У Пентагоні повідомили, що це ракета на базі РС-26 "Рубіж", але вже середньої дальності. У п’ятницю, 22 листопада, ГУР повідомило, що це був ракетний комплекс "Кедр".
Як підкреслюють у Defense Express, на все це наклалося питання класифікації цієї ракети як міжконтинентальної чи середньої дальності. Там зауважили, що інформація щодо цієї зброї або обмежена, або відсутня.
Експерти зауважили, що немає жодного фото РС-26 "Рубіж" і фото ракет на його базі. Про "Орешнік" ніколи не згадувалося зовсім. А про "Кедр" є лише інформація про наявність плану розробки ракети нового покоління і нібито початок дослідно-конструкторської роботи 2023 року.
У виданні зауважили, що річ може бути в тому, що всі розробки зброї такого класу тривають дуже довго. Як один з прикладів, Defense Express навело розробку міжконтинентальної балістичної твердопаливної ракети для підводних човнів "Булава". Ймовірно, вона базувалася на радянських концептах, і лише від офіційного старту робіт 1998 року до першого запуску 2005-го минуло сім років. А для того, щоб досягти надійності, знадобилося ще п'ять років, бо більш-менш без аварій ракета почала літати лише від 2010 року. Тобто йдеться про 12 років.
У ГУР зазначили, що "Кедр" випробовувався на полігоні "Капустин Яр" ще в жовтні 2023-го та в червні 2024 року. І тоді виходить, що третій запуск був уже умовно бойовим. А це прямо говорить про те, що це не зовсім нова ракета, бо така впевненість у результаті можлива лише через використання відпрацьованих рішень.
Експерти також зауважили, що один з розробників "Кедра", а саме "Московський інститут теплотехніки", відповідає за розробку всіх російських твердопаливних ракет середньої та міжконтинентальної дальності ще від часів СРСР: "Темп-С", "Темп-2С", "Піонер", "Тополь", "Ярс" і вже загаданих "Булава" та "Рубіж".
У виданні припустили що "Кедр" є загальною назвою нової системи, яка є еволюційним розвитком "Ярса". За рахунок комбінацій наявних ступенів і блоків від нього можливо зібрати міжконтинентальну ракету, ракету середньої дальності з легким бойовим блоком на 5,5 тисячі км і з важким блоком на меншу дальність. І цілком можливо, що саме цим варіантом і завдали удару по Дніпру.
Експерти Defense Express припустили що "Кедр", "Рубіж" та "Орешнік" є не новою розробкою росіян, а лише черговою модернізацією радянської спадщини за концепцією, яка вперше була відпрацьована на "Тополі", "Піонері" та "Скорості".
Нагадаємо, після того, як президент України Володимир Зеленський повідомив, що одна з ракет, якою вдарила путінська армія (по Дніпру – Ред.), мала характеристики міжконтинентальної балістичної, стало відомо, що у путінської армії на складах десь понад 500 одиниць такого озброєння.
Читайте також: