Що таке балістична зброя та які балістичні ракети має Росія

Що таке балістична зброя та які балістичні ракети має Росія

Міжконтинентальні балістичні ракети / Фото: Getty Images

Балістична ракета – одна найскладніших цілей для систем протиповітряної оборони.

Балістичне озброєння – це ракети, які летять по балістичній траєкторії. Україні важко збивати російські балістичні ракети, адже в ППО набагато менше часу для реакції на таку ціль, аніж на крилату ракету.

Що таке балістичне озброєння та яка балістична зброя є в Росії – читайте на ТСН.ua.

Що таке балістична зброя

Балістичні ракети летять по балістичній траєкторії, тобто можуть підійматися високо в небо та атакувати вертикально зверху, тоді як крилаті ракети прямують у напрямку цілі, як-от літак чи безпілотник. Балістична ракета – одна найскладніших цілей для систем протиповітряної оборони.

Балістичні ракети можуть запускатися на великі відстані з різноманітних пускових установок:

  • стаціонарних – шахтних або відкритих,
  • мобільних – на базі колісного або гусеничного шасі, літаків, кораблів і підводних човнів.

За відстанню застосування є стратегічні й тактичні балістичні ракети:

  • балістична ракета малої дальності (250-1000 км);
  • балістична ракета середньої дальності (1000-2500-4500 км);
  • міжконтинентальна балістична ракета (4500-6000 км).

Міжконтинентальні та ракети середньої дальності часто використовуються як стратегічні та оснащуються ядерними боєголовками.

Яка балістична зброя є у РФ

За оцінками експертів, на початку повномасштабного вторгнення Росії до України у держави-агресорки було на озброєнні близько 900 балістичних ракет, а залишилося трохи більше сотні. Для атак по Україні РФ застосовує балістичні ракети малої й середньої дальності.

Російські балістичні ракети:

  • "Іскандер";
  • "Сармат";
  • "Тополь-М";
  • "РС-24 Ярс";
  • "Луна-М";
  • "Точка-У";
  • "Булава 30".
Запуск ракети "Іскандер" / Фото: Associated Press

Ракета "Іскандер" має дальність польоту 50-500 км і швидкість 2100 м/с. Стартова вага ракети становить 3800 кг, а маса її бойової частини – 480 кг. Ракета завдовжки 7,3 м та діаметром 920 мм. Ракети "Іскандер" можуть мати спеціальну ядерну бойову частину потужністю до 50 кілотонн. Приблизна вартість ракети – 3 млн дол.

"Сармат" – стратегічний ракетний комплект шахтного базування п’ятого покоління. Як заявляють самі росіяни, ракета РС-28 "Сармат" належить до класу важких міжконтинентальних балістичних ракет. Вона має дальність польоту до 18 тис. км.  Заявлена стартова маса ракети перевищує 200 т. Ракета завдовжки 35,5 м та діаметром 3 м.

"Тополь-М" – стаціонарний ракетний комплекс, який може нести близько 10 міжконтинентальних балістичних ракет типу 15Ж65. Дальність польоту – 12 тис. км. Довжина ракети з головною частиною – 22,55-22,7 м, діаметр – 1,81 м, вага 46,5-47,1 т (вага, що закидається – 1,2 т).

"PC-24 Ярс" – міжконтинентальна ракета шахтного базування. Її тактико-технічні характеристики не розкриваються. Однак відомо, що ракета має роздільну головну частину з блоками індивідуального наведення.

Ракета "Сармат" / Скриншот з відео

Ракета "Точка-У" летить на відстань 70-120 км за певною траєкторією. Може мати і ядерну бойову частину. Вага ракети – 17-18 т, вантажопідйомність – 7200 кг, швидкість на суші – 70 км/год, запас ходу – 650 км.

"Луна-М" – некерована балістична ракета ще 1960-х років із дальністю ще меншою, ніж у "Точки-У" (70-80 км). Вона дуже неточна: відхилення від цілі ураження може становити до 1 км.

"Булава-30" – міжконтинентальна ракета морського базування з радіусом дії до 8000 км. Здебільшого вона розміщується на підводних човнах. Може бути носієм для шести-десяти ядерних блоків.

Чому балістичну ракету важко збити: чим збиває Україна

Балістичну ракету важко збивати через її швидкість на кінцевій ділянці та висоту, на яку вона злітає на початковому етапі після запуску. Цей тип ракети входить до атмосфери лише на останньому етапі запуску і робить це практично вертикально та з дуже великою швидкістю. Таким чином у ППО є набагато менше часу для реакції на балістичну ракету, яка дуже швидка і перебуває в зоні дії дуже небагато часу.

Окрім того, балістична ракета досить велика й міцна, тож навіть у разі її збиття засобами ППО така ціль може завдати чимало шкоди своїми уламками.

За словами речника командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігната, Україна може збивати російські балістичні ракети з систем ППО Patriot і SAMP-T. Водночас винищувачі F-16, які ще лише мають бути передані Україні, не можуть боротися з балістичними ракетами.

ЗРК Patriot / Фото: Український мілітарний портал

Читайте також:

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Озброєння та армія
Наступна публікація