Зимовий суперфуд для серця та імунітету: розповідаємо все про гранат

Зимовий суперфуд для серця та імунітету: розповідаємо все про гранат

Консультація дієтолога

Про користь і шкоду, правила вживання і що насправді ми отримуємо, коли їмо його з кісточками, розповідає спеціалістка.

Гранат є суперфудом, багатим антиоксидантами, вітамінами, мінералами та електролітами, і вже давно відомий своєю корисною дією. Дієтологиня Олена Плахотнюк розповіла про властивості граната.

Гранат покращує роботу серця і зменшує запалення 

Дослідження на тваринах показали, що компоненти граната можуть уповільнити затвердіння артерій (атеросклероз), зменшити утворення бляшок і покращити здоров’я кровоносних судин. Клінічні дослідження на людях підтвердили роль гранатового соку (240 мл/день) в покращенні здоров’я серця.

У клінічних дослідженнях, проведених 2011 року в Університеті Джона Гопкінса, пацієнти з високим кров’яним тиском, які вживали гранатовий сік протягом двох тижнів, мали значне пониження систолічного кров’яного тиску шляхом інгібування ферменту, який викликає скорочення судин.

Корисні поліфенольні сполуки та їхні важливі метаболіти всмоктуються та концентруються в тканинах передміхурової залози, товстої кишки та кишківника. Існує багато досліджень, присвячених перевагам вживання граната для підтримки здоров’я цих тканин і боротьби з раком.

Одним із поліфенольних компонентів граната є елагітаніни. В разі потрапляння всередину ці сполуки розщеплюються на елагову кислоту.

Елагова кислота має потужний антиоксидантний і протипухлинний компонент та захищає від пошкодження нашої ДНК. Вона також блокує канцерогенну дію багатьох забруднювальних речовин, як-от поліциклічні ароматичні вуглеводні, що містяться в сигаретному димі, і токсичні хімікати (бензопірен).

Гранатове насіння має величезну користь для серця й судин. Зерна граната багаті на поживні речовини. Порція зерен граната в 100 г забезпечує 12% добової норми вітаміну С, 16% – вітаміну К і 10% – фолієвої кислоти. Але саме його розчинні поліфеноли та антоціани, які відповідають за червоний колір, свідчать про його справжню користь для здоров’я. Зерна граната є прекрасним джерелом харчових волокон.

Плоди граната багаті поживними речовинами та низькокалорійні, що дозволяє включати їх до збалансованого раціону і дієти з обмеженим вмістом калорій.

Гранат – фрукт із низьким глікемічним індексом (менше 55), тому він повільно засвоюється і перетравлюється. Незважаючи на те, що він містить цукор, в ньому багато фенольних сполук, які допомагають процесу схуднення, і клітковини, яка регулює відчуття голоду та апетиту.

Гранат є відмінним доповненням до дієт, спрямованих на зменшення запалення в організмі.

Побічні ефекти граната

  • Зерна граната можуть подразнювати слизову оболонку шлунка у людей, які мають виразку, і можуть посилити висип і свербіж у людей, чутливих до алергенів.
  • Проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж включити гранат до свого раціону, особливо якщо ви приймаєте будь-які ліки. Гранат може зменшити всмоктування деяких статинів і ліків для зниження артеріального тиску.

Правила вживання граната

І свіжі гранати, і гранатовий сік можна вживати щодня без шкоди для здоров'я. Гранати зазвичай набагато поживніші в порівнянні з гранатовим соком, містять менше цукру і більше клітковини, що не дає різкого підйому рівня цукру в крові.

Як пити гранатовий сік

Рекомендована добова норма граната і гранатового соку, з огляду вуглеводної складової, становить відповідно 200-300 г і 1 склянка. Оскільки цей фрукт – це практично чистий вуглевод, бажано вживати його в першій половині дня (і не натще), аби не набирати зайвої ваги.

Фреш чи готовий сік

Обирайте натуральні фреші, обмежуйте вживання пакетованих варіантів, які містять велику порцію додаткового цукру. Якщо у вас немає неприємних відчуттів, наприклад, печії або алергічних проявів у разі вживання гранатового соку, то можна випивати його в чистому вигляді, в іншому разі – розводити чистою водою у співвідношенні 1:1.

Читайте також: Найгірший напій для вашого серцебиття – нове дослідження підтвердило його небезпеку

Наступна публікація