Патріарх Варфоломій "вколов" РПЦ, оголосивши Константинополь "справжньою церквою-матір'ю" українців

Патріарх Варфоломій "вколов" РПЦ, оголосивши Константинополь "справжньою церквою-матір'ю" українців

Фото: УНІАН

Вселенський патріархат повернув мільйони українців до спілкування і причастя.

Вселенський патріархат - справжня церква-мати, на відміну від їхньої "мачухи", яка прийняла мільйони вірних України.

Про це йдеться у зверненні Вселенського патріарха Варфоломія до митрополита Київського і всієї України Епіфанія, яке було зачитане після підписання томосу про автокефалію Православній церкві України.

"Сьогодні з благодаті Господньої, ми реалізуємо відновлення до спілкування і причастя мільйонів вірних на вашій землі, які раптово опинилися поза канонічністю та спілкуванням, не маючи у тому своєї вини. Проте Константинополь зібрав і прийняв їх, як їхня справжня мати - та сама церква, яка колись привела їх до християнського хрещення - на відміну від їхньої мачухи", - заявив Варфоломій.

"Ця церква бідних Христа завжди спорожняла себе, радо жертвуючи частинами своєї юрисдикції, зменшуючи себе заради того, щоб служити потребам і інтересам своїх дітей", - додав він, вказавши, що Константинополь ніколи з жодним народом чи нацією не поводився як мачуха протягом всієї своєї довгої і часто щемної історії.

5 січня Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос, яким надав незалежний статус Православній Церкві України, про створення якої було оголошено на Об'єднавчому соборі 15 грудня 2018 року. На соборі 15 грудня були присутні представники Вселенського патріархату, глави УПЦ Київського патріархату, УАПЦ, митрополити УПЦ Московського патріархату Симеон і Олександр, президент України Петро Порошенко, спікер Верховної Ради Андрій Парубій. У результаті голосування була підтримана кандидатура митрополита Переяславського і Білоцерківського Української православної церкви Київського патріархату та намісника патріарха Філарета Епіфанія. Після обрання Епіфаній став митрополитом Київським і всієї України. Своєю чергою, митрополит УПЦ МП Онуфрій втратив свій статус. Сама ж УПЦ МП за рішенням Верховної Ради була перейменована в РПЦ. На завершення юридичної процедури відведено конкретний час.

Після проведення собору в різних регіонах України розпочались переходи парафій із УПЦ МП до ПЦУ. Найбільша кількість переходів у Вінницькій області. Також є перехід парафії у Запорізькій області, що є першим фактом на території Лівобережної України. 

Зміни у релігійному житті викликали різке невдоволення не тільки серед кліриків Московського патріархату в Україні, але й самої РПЦ. Зокрема, в листі до Варфоломія патріарх РПЦ Кирило написав, що Об'єднавчий собор став "зборами розкольників під прикриттям імені Святої Константинопольської церкви". Очільник РПЦ вимагає у Варфоломія відступитися від спілкування з "розкольниками" й відмовитися від "політичної авантюри їхньої легалізації". Йдеться, зокрема про почесного патріарха Філарета, який до того очолював УПЦ КП і якого Москва вважає "розкольником". Крім того, ситуацію навколо церковного життя обговорювали на Раді безпеки РФ. 

Втім, різка реакція РПЦ на церковні події не вплинули на процес ствердження ПЦУ. За словами митрополита Епіфанія, усі рішення будуть формуватися на основі норм статуту, які прописані у Томосі. "Першим рішенням нам, звичайно, потрібно сформувати відповідні керівні органи, бо на Об'єднавчому соборі ми ухвалили статут, але він буде утверджений Томосом, бо статут побудований на нормах, які прописані у Томосі. Після отримання Томосу ми станемо вже повноцінною автокефальною православною церквою, визнаною Всесвітнім православ'ям. Надалі ми будемо намагатися спілкуватися з іншими помісними церквами, які визнають рішення Вселенського патріарха", - зазначив митрополит Православної Церкви України.

Повʼязані теми:

Наступна публікація