В Україні поширюється продаж неякісних ліків: як розпізнати підроблення

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Найчастіше аферисти наживаються на дуже дорогих препаратах.

В Україні активно поширюється продаж та виготовлення нелегальних медичних препаратів, які можуть не допомогти вилікуватися, а навпаки – погіршити ситуацію.

Про це йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

ВідеоСмерть за власні кошти: як розпізнати фальсифіковані та контрабандні ліки

ТСН.Тиждень досліджував проблему фальсифікованих та контрабандних ліків. За даними ВООЗ, кожен 10-й препарат неякісний. Перевірити препарат для смертельно хворого пацієнта неможливо. У нього просто немає коштів на експертизу. Інколи в цю небезпечну гру за життя хворим щастить. Інколи - ні.  

Смерть за власні кошти: як розпізнати фальсифіковані та контрабандні ліки

Лишень уявіть: ви викладаєтесь з останніх сил, збираєте ці непосильні суми, щоб урятувати себе - або когось близького. Думаєте, що - лікуєте. А насправді - годуєте крейдою в красивій обгортці.

Саме на вартості сильних препаратів грають тіньові ділки, пропонуючи вам купити ці ліки дешевше. І їх поліція періодично ловить.

Більше двох років група зловмисників дурила смертельно хворих.  Для багатьох це були останні гроші і останній шанс вижити, але замість ліків їм привозили гарно упаковану і пофарбовану фальшивку. Вилучені препарати мали б врятувати чиюсь маму від раку,  чийогось тата від туберкульозу, якусь дитину від гепатиту. 

Скільки людей встигли потрапити на цих торгівців смертю? Ви будете шоковані. Нарватися на запаковане "ніщо" в  пігулці чи  ампулі можна будь-де. Будь-коли. І будь- хто. Ось ще вчора ліки були в кожній аптеці, а сьогодні чиновники знайшли якісь проблеми у їх документах.

Пацієнтів покинули викручуватись самих. І аферисти, яких треба називати вбивцями, цим скористались. Кожен десятий препарат у країні, як наша, – за даними ВООЗ за 2017 рік – це фальсифікат. У світі від нього помирають сотні тисяч людей щороку.

Вона поспішає до нас, усміхнена, енергійна, яскрава жінка. Складно повірити, Ольга кілька років тому втратила всю родину від жахливого діагнозу - рак. Мама, тато, брат. А згодом сталось те, чого жінка боялась найбільше. Вона теж захворіла.

"Перші два тижні я просто ридала. Це для мене такий шок був", - каже вона.

Заради життя вона продала свій невеличкий бізнес.

"Коли я тільки почала лікування, я спочатку не думала, які будуть суми. Вартість лікування - це була вартість однокімнатної квартири в той час", - розповідає жінка.

І саме ціна – головний гачок фальсифікаторів. Ольга це знає дуже добре. Бо вона вже сім років у стані ремісії і рівно стільки ж років захищає права хворих на страшну смертельну хворобу. Онкохворі постійно шукають, де купити ліки дешевше.

Перевірити препарат для смертельно хворого пацієнта неможливо. У нього просто немає коштів на експертизу. А ще – немає коштів, аби віддати дорогу пігулку. Що як вона подіє. Інколи в цю небезпечну гру за життя – хворим щастить. Та інколи.

"У мене нещодавно кілька знайомих пішли з життя. Одна з них закінчувала курс лікування, який під час лікування повинен був дати ну стовідсоткову, мені здавалося, стабілізацію процесу", - розповідає волонтерка.

Аж поки дівчина не придбала нову ампулу.

"У неї на останньому введенні почалося стрімке поширення метастазів - і вона померла", - каже Ольга.

Найстрашніше – фальсифікати є навіть в аптеках. І от якщо аптека продає випадково чи сплановано неякісні ліки, звісно, покарання буде. Однак яке.

"Можна оштрафувати від 170 до 340 гривень", - пояснює керівник патронатної служби в МОЗ Станіслав Грещишин.

Аптека-злочинець може втратити ліцензію. Та спочатку порушення ще потрібно довести.

У кабінетах Держлікслужби працюють люди, головне завдання яких – не допустити на прилавки смерть у пігулках.

"За десять років нами було виявлено близько 300 найменувань і близько 500 серій фальсифікованих лікарських засобів. Не допущено до споживача – 20 млн упаковок на суму 400 млн гривень", - розповіли там.

Держлікслужба має перевіряти, чи якісні ліки продають. І справді перевіряє. Останні півтора роки. До того три роки на всі перевірки був мораторій. Аби не шкодити бізнесу. Але і зараз перевірки проходять не так, як би хотілося.

"Ми попереджаємо суб’єктів за рік щодо здійснення планового заходу. Якщо суб’єкт забув, що в нього перевірка, то за десять днів ми додатково надсилаємо повідомлення. От скажіть, будучи аптечним закладом , якби ви знали, що ви стоїте в плані за рік, ви б змогли підготуватись до перевірки?", - підкреслюють у відомстві.

І ось такі недолугі, небезпечні для нас правила прописані законодавчо. Саме вони обмежують контроль.

"(Потрібно) дозволити держслужбі робити контрольні закупки, друге – дати можливість робити планові перевірки без попередження. Дати можливість робити позапланові перевірки без погодження МОЗу", - наголошують у Держлікслужбі.

А поки законопроєкт припадає пилом, доля тяжкохворих у їхніх руках.

Юля чотири роки живе в Харкові. Вона переїхала сюди з окупованого Луганська. З двомісячною дитиною на руках.

"Я на той момент годувала і відчула ущільнення зліва у грудях. Мені поставили 4 стадію. У вагітних, у годуючих пухлина дуже агресивна. Відразу переросла в 4 стадію з метастазуванням", - розповіла жінка.

Вона почала лікування. Її прооперували. Та почалися ускладнення. Зараз з Юлею батьки, син і постійні пошуки потрібних ліків. Цей препарат  для Юлі - синонім слова життя. Однак згодом він зник із лікарень.

Держава кинула жінку на призволяще. І цим вдало користуються контрабандисти. Юля наважилась на небезпечну лотерею. Але у неї просто немає іншого виходу.

"Мені нікуди подітися. Якщо я не отримаю цих ліків. Буквально два-три місяці життя, а потім знову метастази. Це болі. Це нескінченна біль. Особливо до ночі. Це як паяльником. Так, це контрабанда. Це як російська рулетка. Або пан або пропав. Але вони дійсно діють", - каже вона.

Але чому ліки, від яких залежить доля людей, зникли з аптек. Ми написали інформаційний запит в державний експертний центр. Ця служба вирішує – чи бути препарату в Україні. Тиждень нам не відповідали на дзвінки. Та нарешті направили письмову відповідь. Величезний лист з мало доступною мовою, де має значення лише кілька речень.

За словами центру, винний сам виробник. Та нині експертиза вже завершена. Чи означає це, що незабаром препарат знову можна буде легально купити в Україні? І коли це буде, не відповідають.

На питання - як зараз виживати Юлії, вони відповіли цинічно - це питання не належить до компетенції центру. Тим часом Юля збирає кошти для контрабандистів на чергову дозу, бо пігулок життя у неї лише до четверга.

Ви здивуєтесь, контрабандні ліки на кожному кроці. На заборах біля онкоцентрів – сумнівні оголошення. В інтернеті – цілі нелегальні аптеки. В одну з них ми зателефонували. З одного боку – контрабандисти рятують життя Юлії. З іншого – вона не здатна перевірити, за що віддала десятки тисяч . Бо це, як виявляється, не входить до компетенції  чиновників. Простою мовою - їм начхати. Якщо підсунуть зіпсований в дорозі  препарат або взагалі пустушку.

"Везеться контрабанда і на кожному етапі на все закриваються очі. Всі отримують бабло, і у Верховній Раді є покриття цих людей. МОЗ займається зараз тим, щоб якомога прозоріше це все робити", - розповіла волонтерка Ольга.

Неякісні ліки везуть не тільки з-за кордону. Пакувати фальсифікат можуть прямо в Україні. Кілька років тому підпільну лабораторію облаштували під видом ферми. І поруч із гусками і качками знайшли повні мішки підробних пігулок. Вже готових до продажу. У кращому випадку вони - з крейди . У гіршому - це може вас добити.

Тому, поки ми будемо чути від існуючих за наші ж гроші інстанцій, що наші проблеми не входять у сферу їх компетенцію - вчимося все перевіряти . Кожен препарат. Навіть найпростіший.

Перевірте цілісність упаковки.

Потім якість поліграфії, на інструкціях-  у справжніх ліків шрифти чіткі .

На упаковці має бути шрифт Брайля. Найменування. Серія. Номер реєстраційного посвідчення та клеймо з голограмою.

Відслідкуйте за номером реєстрації цей препарат у  спеціальному реєстрі. Для чого зайдіть на сайт Держлікслужби.  Ще легше встановити  на телефон спеціальний додаток.

І якщо закралась найменша підозра – що з ліками щось не так - не беріть . І обов’язково напишіть скаргу до Держлікслужби. 

Тоді можливо ще одна банда фармацевтичних кілерів буде покладена на  підлогу.

Ніна Грушецька

Залиште свій коментар

Вибір редакції