Під час оголошення тривоги та бойових дій українці змушені ховатися у підвалах та бомбосховищах. Вологість, відсутність сонячного проміння та велика кількість людей послаблюють імунітет і підвищують ризики захворіти туберкульозом.
Попри війну, українці можуть отримати безоплатну медичну допомогу при туберкульозі в будь-якому закладі, який продовжує працювати. Пацієнт може розраховувати на діагностику та стаціонарне лікування, а також отримати спеціальний курс ліків для терапії в домашніх умовах.
Якщо вас турбує тривалий кашель понад два тижні, у мокротинні є сліди крові, біль у грудях, втрата апетиту та ваги, постійна втома – зверніться до лікаря-фтизіатра. Направлення не потрібне.
Якщо ви переїхали до більш безпечного місця і маєте продовжити лікування від туберкульозу в стаціонарі, хверніться до найближчого фтизіатричного центру – там вам нададуть потрібний догляд і лікування.
Де знайти протитуберкульозний заклад, який працює, та фтизіатра
Адресу та контакти найближчих медзакладів надасть оператор контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
Перелік закладів, що працюють, також зібрав Центр громадського здоров’я України.
Щоб продовжити лікування від туберкульозу в домашніх умовах під наглядом спеціаліста первинки, потрібно зв’язатися з вашим лікарем. Якщо з лікарем є зв’язок, то запитайте, як тепер отримувати допомогу. Якщо контакт втрачений або ви переїхали до безпечнішого місця – знайдіть нового сімейного лікаря, який допоможе відновити терапію та буде супроводжувати ваше лікування.
Нагадуємо, що медична допомога пацієнтам із туберкульозом в Україні безплатна. Всі заклади первинної ланки, які підписали договір з НСЗУ на пакет послуг "Супровід та лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, на первинному рівні медичної допомоги", надають такі безоплатні послуги:
- контрольоване лікування, моніторинг, нагляд, психосоціальна підтримка;
- динамічне спостереження за станом пацієнта;
- організація забору біологічного матеріалу для подальшого дослідження в регіональному фтизіопульмонологічному центрі;
- визначення спільно з пацієнтом моделі лікування на підставі рекомендації лікаря-фтизіатра та лікарів інших спеціальностей в разі супутніх патологій;
- організація, забезпечення та зберігання протитуберкульозних препаратів, які сімейні лікарі отримуватимуть від фтизіопульмонологічних центрів.
Нагадаємо, під час лікування в стаціонарі призначене лікарем ультразвукове дослідження роблять безплатно. Як і решта необхідних обстежень, ультразвукове дослідження входить до відповідного пакету послуг. Тож зробити обстеження можна відразу в тій самій лікарні, де лікується пацієнт.
Контакт-центр НСЗУ продовжує працювати. За номером 16-77 можна отримати інформацію щодо надання медичної допомоги та роботи медичної системи під час воєнного стану, повідомляє МОЗ.