Як підписати декларацію із сімейним лікарем та що буде, якщо цього не зробити: найбільш гострі запитання про медичну реформу

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Вона триває вже цілий рік.

Уже цілий рік по всій країні, у поліклініках та сімейних амбулаторіях, висять таблички, які агітують, - підписуйте декларації зі своїми сімейними лікарями. Кампанія з вибору лікаря, що розпочалася рівно рік тому, триває.

Свого сімейника, терапевта чи педіатра вже знайшли понад 27 мільйонів українців - це дві третини усього населення, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень Що отримали ці пацієнти? І чи варто поспішити решті із пошуком того самого лікаря?  Спробуємо відповісти на болючі запитання тих, хто ще не визначився. І почнемо з найпростішого.

Чому потрібно терміново підписати декларацію?

Від першого квітня в Україні припинили фінансування пацієнтів, які не уклали декларації з лікарем. У перехідний період реформи усіх відвідувачів медзакладів умовно поділили на два списки - червоний і зелений. У зеленому ті, що підписали декларацію, - за них держава платить 370 гривень плюс коефіцієнти за віком. За тих, хто в червоному, тобто невизначених, 120. А від понеділка - нуль. Чому це зробили, пояснює голова Національної служби здоров’я Олег Петренко. Саме вона відповідає за те, щоб гроші, як ми багато разів чули від чиновників, йшли за пацієнтом.

"Воно почало працювати саме тому, що люди почали обирати лікарів набагато швидше. І тому цей компенсатор зараз не потрібен. Тому що ми, обираючи свого лікаря, конкретно кажемо, куди повинні іти кошти", - зазначає він.

То що тепер без декларації до лікаря не потрапити?  

Насправді, це не так. Відмовити у допомозі медик просто не в праві. За це він понесе кримінальну відповідальність. Утім, відтягувати з підписанням декларації - теж не варто. Бо зараз схема прийому виглядає ось так: спершу обслуговуються пацієнти, які мають декларацію і записалися на прийом. Поза чергою проходять люди у невідкладному стані - з височенною температурою чи гіпертоничним кризом. Якщо прийшли без жодних папірців і попереднього запису онлайн всіх доведеться пропустити. Наполягати на підписанні медики будуть до останнього.

Що отримують пацієнти, коли підписують декларацію

Ганна Григорівна перед тим, як визначитись з лікарем, обирала довго і ретельно.

"Півроку точно. У зв’язку з тим, що за місцем мого проживання, на жаль, мені не сподобалось. Тому я обрала за місцем роботи. Декілька разів я заходила і консультувалась конкретно тут, в реєстратурі, придивлялась, читала відгуки. І от сьогодні я вже вирішила точно. Я забрала картку і прийшла в інший район. Бо я тепер вже маю право, а раніше ні", - розповідає вона.

Це те, що залишається незмінним: обрати лікаря можна будь-де. У закладі комунальному чи приватному, за місцем реєстрації чи проїхатись в інший район міста. Кінцевого терміну підписання декларації не існує. Тобто стосунки з лікарем можна узаконити коли завгодно. Але зробити це потрібно обов’язково.

"Не треба відкладати укладення декларації на останній момент. Вільне укладення - це ваш вхід в програму державних гарантій", - пояснює Петренко.

Які двері відкривають ключі під назвою декларація? На первинці - це консультація у лікаря в медичному закладі чи за телефоном, вакцинація, безкоштовні аналізи, електронний рецепт за програмою "Доступні ліки". Це зараз.

А вже від першого липня - до вузьких спеціалістів, тобто до другої ланки медицини, без направлення від сімейника не потрапити. А, отже, зачиниться можливість без усяких грошей зробити нескладні операції, УЗД, рентгени. Але і це ще не все.

"Ті гроші, які нам оплачує НСЗУ, це не тільки наша зарплата. Це робота аналізаторів, які у нас працюють, це чисте приміщення, це можливість закупити, щоб у нас все працювало, це одноразові рукавиці, це шпателі, маски. Тобто все, що ми раніше купували за свої гроші - це все забезпечується нам, щоб це було комфортно, щоб людина прийшовши сюди не відчула різницю з приватною клінікою", - розповідає завідувачка амбулаторії Наталія Шевчук.

Зараз ця амбулаторія має дефіцит пацієнтів, хоч і знаходиться в самісінькому центрі. Пані Наталя списує все на заможний контингент, але сподівається, що сюди підтягнуться з інших районів.

Навіть, якщо ви вже уклали декларацію з лікарем, але він вас не влаштовує, продовжуйте пошуки. Перепідписати декларацію можна коли завгодно. Просто візьміть паспорт та ідентифікаційний код на прийом до нового лікаря. Колишнього не треба попереджати про раптову нелюбов. Головне, знати інструменти.

Як обрати сімейного лікаря?

Стаж, категорія чи зовнішність - на які параметри зважати? Наталія Шевчук під час кампанії чого тільки не бачила.

"Я особисто спостерігала, коли пацієнти дивились на зовнішність лікаря і обирали за зовнішністю. Сподобався і от він пішов підписувати. Дуже багато пацієнтів дивляться на стаж роботи.  Багато хто зважає на категорію лікаря", - розповідає лікарка.

Втім пацієнтка цієї амбулаторії Ганна Гайдук обрала собі молодого лікаря. Познайомилися просто на прийомі і вже підписали декларацію.

Наталія Шевчук вигадала свій спосіб заманювання клієнтів. Роздрукувала на кольоровому принтері листівки і пішла в люди. 

"Я людина нова, я тут не працювала, і щоб люди про мене дізнались я вирішила давати інформацію про себе. Фейсбука було мало і я вирішила зробити таку коротку (листівку)", - розповідає вона.

Шукати лікаря поруч з будинком - дуже зручно. Але у великих житлових масивах цілком ймовірно всі місця вже зайняті. Тоді варто роздивитись по сторонах. Амбулаторії в престижних районах у великих містах можуть мати вакантні для пацієнтів місця. А ще зазирнути в приватні клініки. Мало хто в це вірив, але дорогі приватні практики, які заключили договір з державою тепер працюють за народними тарифами. Це означає, що доплачувати за прийом не потрібно.

"Пацієнт, якщо він обирає лікаря в приватній клініці, отримує той самий обсяг послуг, як і в державній клініці. Немає ніякої різниці. Конкуренція в цьому випадку на користь споживача послуг", - пояснюють в Національній службі здоров’я.

І ще одне болісне запитання, яке так тривожить мамочок. Чи можна викликати лікаря додому? Коли запроваджувалась реформа, у МОЗ наголошували - прямої вказівки їхати чи ні - немає, все на розсуд медика. Так чи інакше про це завжди можна спитати. І обрати того лікаря, чия відповідь вам сподобається.

Ірина Прокоф’єва

Залиште свій коментар

Вибір редакції