Від Сяну до Дону.
Пісня, яка єднає Україну

Шостого березня 2003 року слова гімну України, які Павло Чубинський написав більше 150 років тому, були затверджені законом "Про державний гімн України". Відтоді перший куплет та приспів пісні "Ще не вмерла України і Слава, і Воля" офіційно стали українським символом поряд із гербом та прапором. Ще ніколи раніше національним гімном не пишалися так сильно, як минулого року. Він став уособленням української єдності та головною піснею Революції Гідності. Його переспівували різними мовами, виконували на різних інструментах та по-різному інтерпретували. ТСН.ua згадав історію українського гімну, а також його найкрутіші "кавери".
ІСТОРІЯ
Національний гімн - один із головних державних символів України поряд із прапором і гербом. Державним гімном є перший куплет та приспів пісні "Ще не вмерла України і Слава, і Воля" на слова Павла Чубинського та музику Михайла Вербицького, 200 років з народження якого було 4 березня. Офіційно його музичну редакцію ухвалила Верховна Рада України 15 січня 1992 року, а слова гімну затверджено Законом "Про Гімн України" від 6 березня 2003 року.

Створення українського гімну бере початок з осені 1862 року, коли на одній із вечірок у Павла Чубинського, українського етнографа, фольклориста та поета, сербські студенти, що навчалися в Київському університеті, співали патріотичну пісню, в якій згадувався цар Душан і в приспіві були слова "срце бије и крв лије за своју слободу".
Поширення вірша Чубинського серед українофільських гуртків, щойно об'єднаних у Громаду, сталося дуже швидко. 20 жовтня того ж року шеф жандармів князь Долгоруков дав розпорядження вислати Чубинського "за шкідливий вплив на розум простолюду".
Чубинському пісня дуже сподобалася, і він раптом подався в іншу кімнату, а через півгодини вийшов звідти з готовим текстом пісні "Ще не вмерла Україна", яку тут же проспівали на сербський мотив. Деякі дослідники вважають, що на написання також вплинули мотиви мазурки "Jeszcze Polska nie zgineła…", яка згодом стала польським гімном.

Вперше текст віршу Павла Чубинського опублікувавльвівський журнал "Мета" у 1863 році. Поширившись на Західній Україні, вірш не пройшов повз увагу релігійних діячів того часу. Один із них, отець Михайло (Вербицький), знаний композитор свого часу, який захопившись віршем Павла Чубинського написав музику до нього. Отже, український гімн був вперше надрукований у 1863, а з нотами - в 1865. Як державний гімн почав використовуватися з 1917 року.
Копія 1991 р. репринтного видання Львівського журналу "Мета" 1863 р., перша публікація вірша.
Коли в Радянському Союзі було вирішено створити окремий гімн для кожної країни в його складі, вірш "Ще не вмерла Україна" був відкинутий як варіант, щоб не викликати сепаратистські настрої серед українців. Потрібен був текст, який би стверджував, що Україна – це частина СРСР, «між рівними рівна, між вільними вільна», та оспівував комуністичну партію, яка веде Україну до комунізму.

Це завдання виконав Павло Тичина. Його варіант "Живи, Україно, прекрасна і сильна" став державним гімном Української РСР у період з 1949 до 1991 рік. Композитор Антон Лебединець створив музику для нього. Але цей гімн так ніколи й не став популярним або не здобув популярності.Майже на всіх офіційних зборах лунав гімн СРСР, а не Української РСР.
ПЕРШЕ ВИКОНАННЯ ГІМНУ
Кавери
Ми склали декілька плейлистів з різними каверами на гімн України. Сюди потрапили версії різними мовами, на різних інструментах, а також інтерпретації від українських зірок. Окрім того, в нашу добірку ввійшов власний кліп, у якому ми зібрали кадри виконання гімну України і на Євромайдані, і в київському метро, і під час концерту Океану Ельзи на Майдані, і просто в тяжкі хвилини.

Гімн України різними мовами

плейлист містить 5 треків

Гімн України на різних інструментах

плейлист містить 4 треки

Масове виконання гімну України

плейлист містить 3 треки

Гімн України в різних стилях

плейлист містить 2 треки
МІКС ВІД ТСН
ЦІКАВІ ФАКТИ
1

Уперше вірш Чубинського опублікував львівський журнал"Мета" в 1863 році.

2

"Музичну редакцію" гімну Верховна Рада України ухвалила 15 січня 1992 року.

3

Вперше на грамплатівці запис гімну з'явився у 1996 році у виконанні Михайла Зазуляка.

Гімн України - дивовижний. Спочатку він начебто не справляє враження, але це лише на перший погляд. [...] Цю патріотичну пісню Вербицький створив як церковний композитор. У гімнах ніде такого немає! Це унікальний твір: у ньому є ознаки літургійного початку. У ньому затонула пам'ять про літургію, про всеношну. У наспіві немов дме вітер, немов гілки дерев співають...

Валентин Сильвестров
Композитор