BOHEMIAN RHAPSODY
мамо, цій пісні 40 років
"Ми всі усвідомили, що це було щось прекрасне, тому маємо віддати їй свої серця і душі… Я досі слухаю Bohemian Rhapsody в машині" - Брайан Мей, гітарист Queen.
Як багато в історії музики існує пісень, які отримали власне прізвисько? Не багато. Проте Bo Rap одна з них. 31 жовтня пісня "Bohemian Rhapsody" легендарної групи Queen святкує своє 40-річчя.

Сингл від моменту виходу в світ розійшовся величезним накладом і досі є однією з найвідоміших і всіма улюбленою піснею у всьому світі.

У "Bohemian Rhapsody" є своя історія, пісня має сотні мільйонів переглядів в YouTube, на неї створено величезну кількість каверів, а також "Bohemian Rhapsody" отримала безліч премій та нагород. Як "Рапсодія" підкорила мільйони сердець різних поколінь, ставши культовою в історії музики - ми згадуємо в нашому матеріалі.
"Bohemian Rhapsody" була написана Фредді Мерк'юрі в 1975 році. Пісня довжиною 5:55 хвилин має незвичайну музичну форму. Її можна розбити на шість різних за стилем частин, які не діляться на куплети і приспіви та представляють окремі музичні напрямки: оперу і баладу, спів а капела та хеві-метал. Композиція була випущена як сингл, ставши досить успішною комерційно.

"Bohemian Rhapsody" дала серйозний поштовх кар'єрі Queen, завдяки чому музиканти стали всесвітньо відомими. Пісня супроводжувалася відеокліпом, який є одним з найвідоміших в історії. "Bohemian Rhapsody" виконувалася практично на всіх концертах групи.

Queen і продюсер Рой Томас Бейкер записували пісню більше трьох тижнів. Запис розпочався на студії Rockfield 1 в уельському місті Монмут 24 серпня 1975 після тритижневої репетиції в Херефордширі. Під час запису ще використовувалися такі студії, як Roundhouse, SARM (East), Scorpion і Wessex. За спогадами членів групи, Мерк'юрі, який керував записом, повністю віддавався роботі.
Спочатку записувалися партії рояля Мерк'юрі, бас-гітари Джона Дікона та ударних Роджера Тейлора. Група також використовувала бас-гітару Fender, електрогітару Брайана Мея Red Special, ударні Ludwig, литаври і гонг Paiste. Мерк'юрі грав на роялі Bechstein, який пізніше використав для відеокліпу і турне по Великобританії. Коли запис було завершено, сингл став найдорожчим з будь-коли зроблених і досі залишається еталоном якості в музичній індустрії.

"Богемна рапсодія" вийшла на синглі з піснею "I'm in Love with My Car" на стороні "Б". У 1981 році вона увійшла до збірки Greatest Hits як композиція, що відкриває альбом. У 1991 році, після смерті Мерк'юрі, пісня знову вийшла як сингл з піснею "These Are the Days of Our Lives" і знову стала хітом. Всі доходи від цього перевидання Мерк'юрі перед смертю розпорядився віддати благодійному фонду Теренса Хіггінса у боротьбі зі СНІДом.
"Це одна з тих пісень, які змушують фантазувати. Я думаю, що людям треба просто слухати її, думати про неї, і потім будувати свої припущення про те, що
пісня їм сказала"

Фредді Мерк'юрі
Фредді Мерк'юрі завжди ухилявся щодо відповіді про значення пісні. На противагу іншим учасникам групи, які любили розповідати про натхнення під час написання пісень, Мерк'юрі не любив аналізувати свої труди і волів, щоб слухачі самі будували здогади про його творчість.
Єдине, що відомо напевно - те, що його пісні були якимось чином пов'язані з ним, і "Bohemian Rhapsody" не виняток, що підтверджували й інші музиканти.

Наприклад, Брайан Мей вважає, що в текст закладені якісь особисті переживання. Хоча радіоведучий Кенні Еверетт каже, що Мерк'юрі колись назвав текст "римованою нісенітницею". Проте існує величезна кількість трактувань тексту пісні. Наприклад, вважається, що вона повторює сюжет книги "Сторонній" Альберта Камю.

А під час видання збірника Greatest Hits в Ірані в буклеті давалося трактування (з посиланням на біографію групи перською мовою) в такому ключі: молодий чоловік здійснює вбивство, продає душу дияволу, але в ніч перед стратою звертається до Бога (крик "бісміллях!") і за допомогою ангелів повертає душу назад.

Пісня складається з шести частин - вступ, балада, гітарне соло, опера, хард-рок та кода. Формат, різкий перехід від однієї частини до іншої, тон і темп були незвичайні для рок-музики того часу. Хоча Мерк'юрі й раніше так експериментував зі стилями. Це можна почути у "My Fairy King", "Liar", "In The Lap Of The Gods" і "The March of the Black Queen". Тому їх можна сміливо називати попередниками "Bohemian Rhapsody".
Відеокліп до "Bohemian Rhapsody" став революцією в музичних відео, після його успіху практика випускати кліпи стала загальноприйнятою. Відео створив режисер Брюс Гоуерс, який зняв кілька інших кліпів для групи. Воно коштувало 4500 £. У кліпі застосовувалися спецефекти, оригінальний монтаж. Кадри з відео використовувалися в кліпі до пісні "Radio Ga Ga" і "One Vision".

У 1992 році була знята нова версія кліпу до фільму "Світ Уейна" і "Богемна рапсодія" пережила нову хвилю популярності. До кліпу також увійшли фрагменти самого фільму, сцени кліпу "Now I'm Here", кадри живого виконання на стадіоні Уемблі, фрагменти перевиданого кліпу "Seven Seas Of Rhye" і кадр з відео "One Vision" із зображенням групи, яка з'являється під час заключного удару гонга.
Популярність
"Bohemian Rhapsody"

1
входила до першої п'ятірки голландського хіт-параду "100 синглів усіх часів" щороку з 1977 року і займала перше місце 8 разів.
2
у хіт-параді Нідерландів "Top 2000", щорічно займала перше місце, лише в 2005 році "Рапсодія" опустилася на сходинку нижче.
3
у 2000 році за результатами опитування 191,5 тисячі осіб "Bohemian Rhapsody" була визнана кращою піснею тисячоліття.
1975 рік

перший рядок британського хіт-параду 9 тижнів поспіль.
1977 рік

отримала титул "Кращий сингл останніх 25 років".
2002 рік

посіла перше місце в хіт-параді синглів Гіннеса.
2004 рік

пісня була включена в Зал Слави Греммі.
Кавери
Крім усього іншого, є неймовірна кількість каверів. Її вірусно продовжують виконувати різні артисти аж до сьогоднішнього дня. Наприклад, на концерті The Freddie Mercury Tribute Concert 20 квітня 1992 пісню виконали Елтон Джон і Ексл Роуз. Баладу виконав сер Елтон, Ексл заспівав рок-партію. Епілог виконувався в дуеті. У 1996 році група Third Eye Blind записала саундтрек для фільму High School High. До нього була включена кавер-версія пісні. Пізніше пісня була випущена як сингл. Того ж року група the Braids випустила свою версію пісні, в стилі R&B. Був випущений сингл і відеокліп.
Пісня також виконувалася різними музикантами з благодійною метою - в 1993 році для організації Комічна допомога і в 2005 році для організації "Нужденні діти" (Children in Need). Пізніше група G4 виконала кавер-версію пісні у фіналі першого сезону шоу "The X Factor". "Рапсодія" також звучала у фінальному епізоді першого сезону серіалу "Хор". Там її виконують Джессі Сент-Джеймс (актор Джонатан Грофф) і хор "Вокальний адреналін". Композиція також увійшла до альбому саундтреків серіалу "Glee: The Music, Journey to Regionals".
У липні 2015 року почало набирати популярність відео, на якому чоловік Кім Кардашян, репер Каньє Вест, відчайдушно намагався переспівати культову композицію Queen Bohemian Rhapsody. Артист вирішив заспівати хіт під час виступу на музичному фестивалі "Гластонбері". Юзери одразу ж висміяли невдалу спробу репера. На ролику, який потрапив у Мережу, відеоряд виступу Каньє чергується із записом з концерту Queen, де співає Фредді Мерк'юрі.
Але найпопулярнішим кавером, який в YouTube зібрав більше 47 мільйонів переглядів, є той, що пролунав у "Маппет-шоу". Там пісню виконують персонажі-ляльки, копіюючи оригінальний кліп і виключаючи другу частину балади. Починає Гонзо, потім піаніст-віртуоз Ральф грає на роялі, потім Тварина співає "Мама", граючи на ударних. Закінчує "Богемну рапсодію" Міс Піггі.
Цікаві факти
  • Коли гурт виявив бажання випустити пісню синглом, то керівництво лейблу категорично відмовило йому, вказавши на те, що пісня довжиною майже в шість хвилин ніколи не стане хітом.

  • "Оперну" частину композиції виконують лише три людини, члени Queen: Брайан Мей, Фредді Мерк'юрі і Роджер Тейлор, голоси яких перекривають необхідний вокальний діапазон від досить низьких нот Мея до високих Тейлора. Для створення ефекту великого хору їхні голоси безліч разів продубльовані і змонтовані, так що підсумковий запис складається зі 180 різних шматочків.

  • Зазвичай група Queen багато придумувала в студії, але вся ця композиція була повністю готова в голові у Мерк'юрі. Він розписав всю послідовність на листочках для нотаток, які взяв на роботі у батька і розклав їх на піаніно, щоб продемонструвати групі.

  • На вершині британських чартів пісня побувала двічі: у 1975-му році (коли вийшов сингл, вона там пробула дев'ять тижнів) і в 1991-му (коли помер Фредді Мерк'юрі, вийшло перевидання "Богемської рапсодії" разом з піснею These are the days of our lives). Це перший і єдиний поки випадок, коли пісня в одній і тій самій версії побувала двічі на першому місці (обидва рази на Різдво).

  • Зазвичай група Queen багато придумувала в студії, але вся ця композиція була повністю готова в голові у Мерк'юрі. Він розписав всю послідовність на листочках для нотаток, які взяв на роботі у батька і розклав їх на піаніно, щоб продемонструвати групі.
Фільм про
"Bohemian Rhapsody"
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ