Google Карти вперше з'явилися 8 лютого 2005 року. Відтоді сервіс стрімко перейшов від десктопної програми, доступної лише для комп'ютерів, до телефонів та став своєрідним персональним асистентом, що суттєво спрощує життя користувачів.

Сьогодні інтерактивний функціонал Google Карт дозволяє не лише знайти потрібний об'єкт та прокласти до нього найкращий маршрут, а й як слід розпланувати майбутню подорож та залишити відгуки про свій візит до закладів та пам'яток по її завершенню.

Мапи дають змогу, не виходячи з офісу, відвідати наймальовничіші куточки світу за допомогою Street View, або дослідити планету з космосу з Google Earth – додатком, який сама компанія називає його "найдетальнішим глобусом у світі".

Що відомо про Google Карти та хто працює над розробленням картографічного сервісу в Україні – читайте у матеріалі.
Історія Google Карт в Україні
8.02.2005
8.02.2005
Google Карти вперше було представлено на комп'ютері
Сьогодні Картами Google користується більше мільярда людей щомісяця по всьому світу.
28.11.2007
28.11.2007
Застосунок у телефоні
Застосунок для Android було запущено у вересні 2008 року, а для iOS — у грудні 2012 року.
22.01.2010
22.01.2010
Google Карти офіційно представлені в Україні
21.07.2010
21.07.2010
Запуск функції Google Трафік в Google Картах, яка відображає стан дорожнього руху в Києві.
29.03.2012
29.03.2012
Запуск в Україні Google Навігації
23.04.2013
23.04.2013
Додано 3D-панорами стародавнього Софійського Собору, Національного історико-культурного заповідника "Качанівка" в Чернігівській області, Хотинської фортеці у Чернівецькій області та Замку Паланок в Мукачеві тощо.
30.04.2014
30.04.2014
Цифрове перетворення України
За 4 роки у співпраці з місцевими державними адміністраціями кампанію було реалізовано в 15 областях України, а також — на гірськолижному курорті "Буковель", та "Трускавець".
8.10.2015
8.10.2015
Представлено масштабне оновлення Street View в Україні – Перегляд Вулиць став доступний не тільки для найбільших міст країни, алей у поенад 300 великих і маленьких населених пунктах України.
25.10.2018
25.10.2018
Представлено перші маршрути доступності для людей на візках в режимі Перегляду вулиць.
13.11.2019
13.11.2019
До Карт додано Google Перекладач
20.04.2012
20.04.2012
В Україні запрацював Street View
Загалом у світу для знімань зображень у важкодоступних місцях Google використовув eсе: снігоходи, підводні штативи, човни, овець, верблюдів і навіть розвідувальні загони. Загалом на Street View відзняли понад 16 млн км зображень
23.04.2012
23.04.2012
До Карт Google в Україні додали можливість редагування користувачами інформації про бізнес чи організацію (адресу, контакти, розміщення на карті, тощо).
15.05.2012
15.05.2012
До Чемпіонату Європи з футболу на Картах Google з'явилися панорами стадіонів
8.08.2012
8.08.2012
Картограф Google став доступний в Україні
Інструмент дозволяє користувачам редагувати та вносити свої дані у Карти для регіонів усього світу. Нині щодня користувачі роблять понад 20 мільйонів внесків — відгуки, рейтинги тощо. Значну частину цієї роботи веде активна спільнота, яка має 120 мільйонів Місцевих Експертів.
Як створюються Google Карти
Google Карти за замовчуванням встановлені на усіх телефонах, що підтримують операційну систему Android. Щомісячно їх використовує понад 1 млрд осіб. Вони покривають 93 мільйони квадратних кілометрів, на яких мешкають близько 98% від всього населення Землі.

Інформація на мапах оновлюється постійно, як за допомогою супутникових зображень і камер, встановлених на автомобілях Google Street View, так і самих користувачів.

Щодня вони надають сервісу понад 20 мільйонів одиниць інформації. Щосекунди – над цим працює понад 200 користувачів. Найбільший внесок у формування карт вносять місцеві експерти, також відомі як Local Guides.

Спільнота ентузіастів у всьому світі додає на мапи місця та дані, яких бракує, та розповідає про них іншим юзерам.
В Україні масштабний процес позначення об'єктів на Google Картах розпочався 8 серпня 2012 року, коли став доступним Картограф Google.

"Тоді почався процес ручного нанесення інфраструктури – різноманітних установ, закладів, визначних місць тощо – і таким чином почала створюватися мапа України. До редагування тоді були допущені усі користувачі мап", – зазначив Олег Костюкевич. Він один з місцевих експертів України, який додав на Google Карти понад 1000 місць та майже 19000 фотографій.

Картограф містив спеціальні графічні інструменти, що дозволяли лінійно зображати потрібні об'єкти. Проте 2018 року його закрили, а більшість його функцій інтегрували безпосередньо у Google Карти.
Це дещо змінило механіку створення мап – тепер редагування вулиць, доріг для більшості людей є закритим. Проте користувачі усе одно можуть допомогти з наповненням – вони можуть залишити відгук або запропонувати зміни, а вже після цього система їх прийме або відхилить.

Як відзначає Олег Костюкевич, за кожну зміну система нараховує бали. Чим більший бал користувача, тим більший рівень його "експертності". І чим більший рівень "експертності", тим більше система починає "довіряти" користувачеві.

Проте трапляються й навмисні спам-атаки – коли людина спеціально змінює назву на протиправну. Інколи жертвою таких атак ставала ціла низка об'єктів інфраструктури, серед яких і державні установи – наприклад, Верховну Раду перейменовували у Верховну Зраду. Редактори усували подібні зміни, а правопорушників блокували. Тепер же всі державні установи та інші важливі об'єкти перебувають під своєрідним "захистом".
"Зараз ми взяли під захист всі державні, важливі об'єкти в Україні, для того, щоб ці спам-атаки не відбувалися. Зараз вони захищені по максимуму, і назви державних установ не змінюються", – зазначив Костюкевич.

Наразі Google карти в Україні покривають більшість території держави. Винятком є певні віддалені куточки, через те, що знайти інформацію щодо назв вулиць, об'єктів тощо у такому випадку буває важко.
Віртуальні тури та Google Street View
Проте Google Карти вже давно не суто картографічний сервіс у його класичному розумінні. Він має низку особливих функцій. Так, наприклад, у низці країн доступний Google Earth, який надає тривимірне зображення земної поверхні з космосу і, за словами самої компанії, є "найдетальнішим глобусом у світі".

Розширення Google Stree View своє чергою дає змогу переглядати вулиці та цікаві місця у панорамному режимі. Першими містами, якими можна було прогулятися онлайн, 2012 року стали Київ, Львів, Харків, Донецьк та Одеса. Їх оцифрували до Чемпіонату Європи з футболу.

А вже 2015 року автомобілі проєкту Street View, оснащені спеціальними камерами з підтримкою знімання 360, зняли близько 70% території України.
2014 Google також започаткув масштабний проєкт "Цифрове перетворення", направлений на розвиток областей. У його межах редактори їздили до кожної області і додавали об'єкти на карти. Загалом, проєкт було реалізовано у 15 областях України та курортах Буковель та Трускавець.

Першими областями, які було "досліджено" у межах проєкту, стали Львівська та Рівненська. Саме у останній було вперше застосовано панорамне знімання – Тунелю кохання в Клевані. Відтоді туристи, перш ніж поїхати до нього, можуть спершу переглянути мальовниче місце онлайн і поблукати під склепіннями дерев, не відходячи від свого комп'ютера.

"Тоді ще у проєкт не було включено знімання 3D, і усі панорами знімали за допомогою телефонів. Панорама Тунелю Кохання за три дні набрала 10 тисяч переглядів", – відзначив Олег Костюкевич.
Проте, окрім екскурсій областями, за допомогою Google Карт в Україні віртуально можливо відвідати низку музеїв на кшталт Національного музею народної архітектури та побуту України у Пирогові та Резиденції Богдана Хмельницького у Чигирині.

Від 2017 року також можна зазирнути за лаштунки популярних вітчизняних оперних театрів (від Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка до Чернівецького академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Ольги Кобилянської) та навіть усередину Верховної Ради.

Однак за допомогою віртуальних подорожей можна не лише глибше дослідити Україну, а й світ загалом. Так, можна завітати до площі Таймс Сквер у Нью-Йорку, Версальського палацу у Парижі та навіть до резиденції очільників США Білого Дому (щоправда, часів президентства Барака Обами).

Щороку компанія також удосконалює сервіс, Так, наприклад, 2019 року в Україні у мапах стала доступною функція доповненої реальності, що дає змогу краще орієнтуватися у незнайомій місцевості. Поступово вдосконалюються й інші системи – в червні 2013 року Google купила ізраїльський навігаційний додаток Waze. Наразі його поступово інтегрують у мапи.
Світ очима Google Карт
Дослідження світу за допомогою Google Карт стало справжнім хобі багатьох користувачів Мережі. Так, наприклад, митець із Монреаля Джон Рафман, вважає, що довкілля, зафіксоване за допомогою сервісу, "видається більш правдивим і прозорішим" і збирає у своїй колекції незвичні моменти, що коли-небудь потрапляли на Street View, – від чоловіка у костюмі супергероя, що відпочиває на лаві, до дивних людей у масках посеред дороги.

Своїм хобі він почав займатися 2008 року, а згодом об'єднав знайдені знімки у єдиний архівний проєкт, що отримав назву "Дев'ять очей Google Street View" (Nine Eyes of Google Street View ) . Митець займається ним і донині.
Деякі користувачі полюбляють також шукати незвичні об'єкти на супутникових знімках за допомого. Google Earth. Наприклад, 2018 року у Судані було знайдено дивне гігантське скельне формування у формі губ, а 2009-го за допомогою мап було виявлено Ксьянренський міст – найдовшу у світі природну арку.

За останні 15 років Google Карти так глибоко інтегрувалися у життя сучасного суспільства, що нещодавно німецький художник-концептуаліст Саймон Векерт вирішив "зламати" Google Карти, щоб показати, наскільки сервіс впливає на реальний світ.

Він поклав до візка 99 смартфонів з увімкненим навігатором та повільно прогулявся мостом Шилінгбрюке, який пролягає на річкою Шпрее у Берліні.
Вже невдовзі на мапах утворився вличезний затор – через велику кількість "користувачів" у одному місці колір ділянки дороги змінився з зеленого на червоний. Швидкість руху на мосту на віртуальній карті не перевищувала 4 км/годину – хоча насправді дорога була порожньою.

"Усі ці програми функціонують разом із Google Карти і створюють нові форми віртуального капіталізму. Без цих мап не було б каршерингів, Uber або систем прокату велосипедів. Віртуальні мапи, що імітують реальність, визначають, як ми сприймаємо фізичний простір і як будемо діяти", – зазначається у пояснювальній записці до експерименту.

У компанії натоміть зазначили, що схвалюють будь-яке креативне використання сервісу.

"Чи то на машині, чи на візку або чи на верблюді, нам подобається бачити креативне використання Google Карт, оскільки це допомагає нам покращувати їхню роботу", - прокоментували у пресслужбі Google Україна.
Читайте також: