Зрозуміти Інтерстеллар:
що дивитися, читати та слухати на тему космосу

Нещодавно в прокат вийшов новий фільм режисера Крістофера Нолана "Інтерстеллар". Це - грандіозна науково-популярна стрічка про Землю, яка ось-ось загине, політ у космос, кротову нору і паралельні виміри. Фільм викликав у глядачів бурхливу реакцію: його або ненавидять, або захоплюються ним.

Дехто навіть називає "Інтерстеллара" найкращим фільмом десятиліття. А найпопулярніший у світі ресурс IMDB дає йому оцінку в дев'ять балів. Стрічки Нолана завжди змушують аудиторію замислитися над побаченим і в деякій мірі "прозріти".

І щоби глибше розібратися в історії, яку режисер розповідає в "Інтерстелларі", ТСН.ua зібрав схожі за тематикою sci-fi книжки та фільми, що допоможуть розширити свою уяву і відкрити нові світи.

Читати

Стівен Хокінг

Коротка історія часу

Від Великого вибуху до чорних дір. Коротка історія часу - науково-популярна книжка, в якій розповідається про появу Всесвіту, про природу часу і простору, чорні діри, теорію суперструн і про деякі математичні проблеми. Примітно, що на сторінках видання можна зустріти лише одну єдину формулу: E=mc2. Водночас Хокінг намагається відповісти на питання, що нас цікавлять: звідки взявся Всесвіт, як він виник, яким буде його кінець. Він робить це настільки захоплююче і доступно, що книга, написана ще в 1988 році, залишається бестселером до сьогодні.

Мічіо Каку

Фізика майбутнього

У книжці науковець досліджує, як три великі наукові революції - квантова механіка, біогенетика і штучний інтелект - змінять наше життя в ХХІ сторіччі. Спираючись на дослідження, які вже сьогодні проводять в наукових лабораторіях в усьому світі, Каку передбачає майбутнє, у якому ми вже не будемо пасивними спостерігачами танцю природи, а натомість перетворимося на активних хореографів матерії, життя й інтелекту. "Фізика майбутнього" - захоплива науково-популярна розповідь, що сплітає докупи найновіші досягнення провідних науковців світу.

Кіп Торн

Наука Інтерстеллара

Поки що книга доступна тільки англійською мовою, але в ній докладно описано все, про що розповідається у фільмі "Інтерстеллар". І це не переказ сюжету, а наукова праця, яка дозволила зробити стрічку саме такою. Кіп Торн допоміг режисерові "Інтерстеллара" Нолану створити модель реальної чорної діри. Примітно, що Кіп зробив кілька наукових відкриттів під час написання книги та сценарію. Також у книжці можна прочитати дослідження Торна про викривлення простору-часу, про гравітаційне спотворення світла тощо.

Айзек Азімов
Кінець вічності

Роман "Кінець Вічності" описує діяльність організації під назвою "Вічність", що існує поза часом. До її складу входять спеціально навчені і відібрані люди з різних століть, що дали обітницю безшлюбності. "Вічність" контролює подорожі у часі за допомогою так званих колодязів часу. Досягнувши певного рівня розвитку, наука вирішує завдання подорожей в часі за допомогою використання колосальної енергії вибуху наднової зірки. Головне завдання організації - коригувати долі людей.

Айзек Азімов
Академія

Дії "Академії" відбуваються в настільки далекому майбутньому, що люди забули про Землю і тепер розкидані по всій галактиці. Начебто все добре, але вчений Гаррі Селдон за допомогою створеної ним науки психоісторії пророкує, що Імперія ось-ось впаде, і людство відкотиться приблизно на 30 тисяч років назад, в нові темні часи. Він вигадує схему для збереження знань про людську расу і створює Галактичну енциклопедію, для того щоб потім можна було знову відтворити імперію.

Рей Бредбері
Марсіанські хроніки

Марсіанські хроніки – це цикл оповідань Бредбері, які прославили його на весь світ. Всі твори об'єднані темою колонізації та освоєння людьми Марсу. Перша частина "хронік" розповідає про експедиції на Марс. Друга частина вже присвячена історії грабіжницької колонізації Марсу. Люди тисячами і десятками тисяч переселялися на цю планету, знищуючи її культуру. А в третій частині розповідається про завершальну фазу занепаду і загибель людської цивілізації.

Курт Воннегут
Сирени Титану

Історія, описана в романі, відбувається в недалекому майбутньому, коли тільки-но з'явився перший приватний космічний корабель. Головний герой – власник такого шатлу. Разом зі своїм собакою він летить у космос. Однак дорогою він потрапляє в один із "хроносинкластичних інфундибулумів" – точку простору, де будь-який об'єкт деморалізується і існує лише у вигляді хвильового феномену, який пульсує за неправильною спіраллю.

Орсон Кард

Гра Ендера

Дія роману відбувається в 2135 році. Людство пережило два вторгнення інопланетної раси так званих "жукерів" і знову готується до атаки з космосу. Щоби назавжди перемогти інопланетну цивілізацію, у космосі створюють військову школу, в яку беруть найталановитіших дітей з Землі. Відтак 6-річному полководцю Ендеру Вігіну випала нелегка місія - врятувати людство.

Пітер Гамільтон

Зірка Пандори

У світі, де сотні планет пов'язані між собою червоточинами, астроном Дадлі Боус виявляє, що на відстані тисячі світлових років від Землі зникла пара зірок. Щоб зрозуміти, що відбулося, вчений починає дослідження цього феномену. Також у книзі описані "хранителі індивідуальності" - культ, що саботував місію Боуса і маніпулює сутністю під назвою Старфлайєр.

Іен Бенкс

Ексцесія

Два тисячоліття тому старша за Всесвіт чорна зірка під назвою Ексцесія раптово і таємниче з'явилася на краю космосу. Так само загадково вона зникла. Однак нині вона знову повернулася. Тепер дипломат на ім'я Бір Генар-Хофен має розкрити таємницю втраченого Сонця. І все це йому доведеться робити на тлі війни його раси з небезпечною інопланетною цивілізацією.

Дивитись

Крізь Червоточину

Науково-пізнавальний документальний серіал "Крізь Червоточину" виходить на каналі Discovery Science. У серіалі досліджують найглибші таємниці існування людства. "Крізь Червоточину" – це дослідження найвеличніших учених світу в астрофізиці, астробіології, квантовій механіці тощо. Декілька з епізодів серіалу розповідають про загадки чорних дір та викривлення канви простору-часу. В серіалі також наводяться бачення різних вчених щодо ймовірного сценарію розвитку майбутнього. Додатком до цього серіалу може стати програма "Чому? Питання світобудови", яку веде відомий фізик нашого часу Стівен Хокінг. У своїх фільмах вчений намагається відповісти на питання, чи існують паралельні всесвіти, чи готові ми до зустрічі з позаземним розумом тощо.

Місяць 2012

У фільмі розповідається історія космонавта Сема, який на самоті провів майже три роки на Місяці. Його робота полягає в обслуговуванні станції, що займається видобутком рідкого газу гелію-3. Всі ці роки його підтримували тільки робот Герті та рідкісні повідомлення з Землі від дружини та доньки. Однак за два тижні до завершення його місії, на робочій базі починають відбуватися дивні речі. У Сема з'являються галюцинації, а потім він випадково знаходить свого ледь живого клона. Вони удвох починають розплутувати загадки і навіть не здогадуються, яка страшна змова стоїть за цією місією.

Соляріс

Драматичний фільм був знятий у 1972 році Андрієм Тарковським за мотивами однойменного роману польського фантаста Станіслава Лема. Лейтмотивом фільму є погляд на етичні проблеми людства крізь призму контактів з інопланетними цивілізаціями. Дія фільму відбувається в невизначеному майбутньому. Соляристика (наука, що вивчає далеку планету Соляріс) зайшла в глухий кут. На Землі почалася дискусія, чи варто продовжувати витрачати ресурси на дослідження планети, чи ліпше закрити проект. Щоб знайти якесь рішення, на Соляріс летить вчений із Землі. Однак, коли він опинився на Солярісі, йому почало здаватися, що всі живі люди поруч з'їхали з глузду. Потім він і сам став жертвою загадкових галюцинацій. Що ж відбулося насправді?

2001 рік. Космічна Одисея

Фільм, знятий Стенлі Кубриком у 1968 році, став віхою в розвитку кінофантастики і світового кінематографу в цілому. В основі фільму - оповідання Артура Кларка "Вартовий". Саме Кларк допоміг Кубрику написати сценарій до "Космічної Одисеї". Це не просто видатний твір, але й справжній шедевр як у науково-фантастичному жанрі, так і в історії світового кіно. Досвід Кубрика унікальний тим, що він зміг в одній стрічці охопити чималу кількість ключових проблем людської цивілізації - від далекого минулого до XXI століття. Уся стрічка пронизана філософськими, метафізичними, а часом і містичними пошуками Істини, Бога, Вищого Розуму у загадковому чорному моноліті. Крім того, "Одисея" – це грандіозне видовище незабутньої космічної подорожі у просторі та часі. Цікаво, що саме з "Космічною Одисеєю" Кубрика активно порівнюють "Інтерстеллар".

Дюна

Жоден подібний список не буде повним без "Дюни", яка була занята за мотивами однойменного роману Френка Герберта. "Дюна" для наукової фантастики майже те саме, що і "Володар перснів" для фентезі. В першу чергу це історія про політику, релігію та екологічні системи феодальної міжзоряної імперії. Дія фільму, знятого, до речі, Девідом Лінчем, відбувається в далекому 10 991 році. На планеті Арракіс, більш відомій як Дюна, видобувається особлива речовина - меланжевий спайс. Тільки завдяки цій речовині можна побачити майбутнє і подорожувати крізь простір-час. Той, хто володіє спайсом – володіє усім Всесвітом. Серед династій, які населяють декілька планет, розпочинається відкрита війна за унікальне право на видобуток спайсу. Тим часом жителі Дюни чекають на Месію, який врятує їх і звільнить від експансії ворога.

Автостопом по галактиці

Фільм, знятий за книжкою Дугласа Адамса, розповідає про шалені пригоди людей у міжгалактичних просторах космосу. Все починається з того, що одного дня величезні зорельоти інопланетян нависли над Землею і оголосили людям, що їхня планета підлягає знищенню. Замість неї інопланетяни побудують собі супершвідкісне міжзоряне шосе, яким кататимуться по галактиці. Так двоє товаришів (землянин і інопланетянин) відправляються в галактичну подорож, відкриваючи для себе нові світи. Попри те, що фільм комедійний, він дозволяє зануритися в космічну безодню і відчути себе міжгалактичним мандрівником.

Star Trek

Певно, це одна з небагатьох кіноепопей, яка не потребує представлення. Star Trek - популярна медіафраншиза, що включає на сьогоднішній день шість телевізійних серіалів, 12 повнометражних фільмів, сотні книг і оповідань, а ще величезну кількість комп'ютерних ігор. "Зоряний шлях" зробив значний внесок в американську масову культуру і навіть породив оригінальну субкультуру. У 2013 році вийшов поки що останній епізод повнометражки – "Стартрек: Відплата". Тому тут тільки залишається додати: Live long and prosper (Спок).

Гравітація

Про подорож у глибокий космос, певно, мріють всі. У фільмі мрія головної героїні доктора Райан Стоун таки збувається. Вона як фахівець у галузі медичного інжинірингу відправляється у свою першу космічну місію. Разом з нею летить ветеран астронавтики. У космосі вони мали б займатися звичайною роботою і дослідженнями, однак за бортом їхнього шатлу раптово трапляється катастрофа. Тепер їхній корабель повністю знищений, і вони залишаються сам на сам з чорним простором без будь-якої надії повернутися на Землю.

Looper

Фільм ґрунтується на фантастичній теорії про те, що певний відрізок часу можна зациклити і, власне, таким чином подорожувати в часі. За сюжетом, у 2074 році, де подорожі в часі стали можливими, одна корпорація починає очищати суспільство від небажаних людей, відправляючи їх у минуле. Головне завдання того, хто стоїть з іншого боку часового колодязя – одразу ж застрелити вигнанця, таким чином стерши його з історії. І все йде добре, поки головний герой одного дня не зустрічає себе з майбутнього. У фільми досить точно описані часові парадокси та різноманітні ефекти метелика.

Початковий код

У фільмі змішалися одразу декілька жанрів – і наукова фантастика, і трилер, і екшн. Хоч його сюжет й не досить оригінальний, але він має щось своє, унікальне. У стрічці зачіпаються теми паралельних світів, квантових стрибків, рятувальних місій в часі, ефекту дежавю тощо. За сюжетом, у недалекому майбутньому військова корпорація тестувала секретний проект під назвою "Початковий код". Його суть полягала в тому, щоб помістити людину у початкову точку певної події, яку потрібно змінити. Головному герою доводиться щоразу опинятися в одному й тому ж місці, щоб виконати завдання.

Слухати

Почути, як звучить космос, знаходячись там - неможливо. Людське вухо не здатне розпізнати електромагнітні хвилі, які у відкритому просторі, наближеному до фізичного вакууму, існують в космосі. Але людина може чути музику про космос. Ми зібрали десяток кращих, на нашу думку, треків. Наш рейтинг очолює Space Oddity, написаний Девідом Боуї ще в 1969 році. Нове дихання трек отримав після того, як астронавт Кріс Хедфілд виконав його у невагомості на МКС.

Читайте також: