ЛАСКАВО ПРОСИМО
ДО ЮПІТЕРА

_____________________________________________

Усе, що потрібно знати про історичну місію
станції Juno на найбільшу планету Сонячної системи
4 липня космічний апарат Juno прибув до Юпітера. Станція летіла до планети приблизно п'ять років. Тепер Juno буде обертатися навколо Юпітера еліптичною орбітою на відстані п'яти тисяч кілометрів від атмосфери та досліджувати хмари і полярні сяйва планети.

На першій науковій орбіті станція буде перебувати протягом 107 днів. Затим вона підійде ближче до Юпітера ще на 14 днів. А приблизно через 20 місяців вивчення Юпітера, Juno згорить в атмосфері гіганта. За два роки станція зробить 37 обертів навколо планети.

Однак це все плани Juno та NASA на майбутнє. А поки що ТСН.ua підготував спецпроект, у якому розповість усе, що потрібно знати про подорож Juno до Юпітера.

Що таке Juno і що він робитиме на орбіті Юпітера?
"Ласкаво просимо до Юпітера", - сказав один з контролерів місії, коли апарат дістався своєї мети. Тільки-но станція успішно приземлилася, у лабораторії управління NASA пролунали гучні оплески.

Juno офіційно став першим зондом, що потрапив на орбіту Юпітера з кінця місії Galileo в 2003 році. Станція робитиме зображення гігантської планети з максимально високою роздільною здатністю і, можливо, навіть виявить нові супутники, що обертаються навколо Юпітера.
Наразі камери на станції вимкнені, аби захистити чутливе обладнання Juno. Вони запрацюють через декілька днів. Однак зображення планети почнуть з'являтися лише у серпні, коли зонд підлетить ближче до гіганта.

Вважають, що Juno може знайти нові супутники Юпітера. Учені сподіваються дізнатися більше про магнітні поля планети та їхню структуру, щоб зібрати докупи історію Сонячної системи.
Імовірно, Юпітер був однією з перших планет, що утворили цю частину космосу. Тому саме цей гігант міг вплинути на орбіти інших планет, які ми сьогодні бачимо у Сонячній системі. Учені сподіваються, що Juno знайде відповіді на низку запитань науковців. Чи існує на планеті вода? Чи має Юпітер тверде ядро? Чому південні та північні сяйва Юпітера найяскравіші у Сонячній системі?

"Те, що Juno буде шукати, розташоване під поверхнею. Ми маємо спуститися донизу і подивитися, що там всередині, побачити, як він [Юпітер] побудований, дізнатися його справжні секрети", - розповів головний дослідник місії Juno Скотт Болтон.
Фотографія наближення Juno до орбіти Юпітера
перед тим, як усі камери були вимкнені для успішного приземлення апарата.
Чи не постраждав Juno під час довгого польоту до орбіти?
Апарат подолав 2,8 мільярда кілометрів, щоб досягти орбіти Юпітера. Приземлення на орбіту відбувалося дуже напружено й обережно. Спочатку Juno мав сповільнити хід, а потім вимкнути свої двигуни, щоб увійти на орбіту точно в потрібний момент.

Ракетний двигун працював протягом 35 хвилин до того, як Juno мав його повністю вимкнути. Якби двигун горів довше чи менше, зонд міг би пролетіти повз газового гіганта та не досягти потрібної орбіти.

Станція приземлилася о 03:18 за Гринвічем. Juno успішно подолав екстремальні радіаційні пояси Юпітера. Щоб захистити інструменти апарата для збирання інформації про планету від шкідливого випромінювання, NASA покрили корпус Juno титановими щитами. Однак частина інструментів усе одно постраждає ще до закінчення місії.
Хто перебуває на борту Juno?
Juno полетів на орбіту непорожнім. Усередині станції є три алюмінієві фігурки Lego. Так, NASA відправили пізнавати космос фігурку Галілео Галілея, римського бога Юпітера та його дружини Юнони.

Усередині апарата також є дощечка, присвячена Галілею, адже саме він 1610 року відкрив чотири супутники Юпітера: Іо, Європу, Каллісто та Ганімеду.
Вартість та значення місії Juno
Юпітер – найбільша планета Сонячної системи. Вона має найпотужніше магнітне поле і високий рівень радіації. Якщо середнє космічне випромінювання вимірюється в 0,39 рада, то на орбіті Juno протягом місії доведеться зіткнутися з випромінюванням 20 млн рад. Жодному космічному апарату ще не вдавалося настільки глибоко залетіти в радіаційні та магнітні пояси планети. Це досить масштабна подія в галузі вивчення космосу.

Juno буде вивчати гравітацію, магнітосферу, атмосферу і магнітні поля планети. Завдяки цьому вчені вивчать еволюцію і склад планети (наприклад, чи є у неї щільне ядро), що, своєю черою, дасть нові дані про те, як народжуються планетарні системи.

Крім того, Juno став першим апаратом, що зміг подорожувати настільки далеко, використовуючи сонячну енергію. На апараті розміщені три масштабні сонячні панелі, які роблять апарат розміром з баскетбольне поле. Місія Juno коштувала NASA близько 1,1 мільярда доларів.
"Ви найкраща команда, що коли-небудь була! Ми тільки що виконали найскладніше завдання, яке коли-небудь стояло перед NASA".
Скотт Болтон, головний дослідник проекту Juno
"Приємно знати, що сьогодні ми можемо спати спокійно, уже не турбуючись про те, що станеться завтра [зі станцією]".
Діана Браун, менеджер проекту Juno
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ