Десятки років комуністична, а згодом і російська пропаганда розповсюджує міфи про співпрацю бійців ОУН-УПА з нацистським режимом у роки Другої світової війни. Однак приховується факт, що до повернення комуністичної влади на Західну Україну у 1944 році повстанці два роки воювали з нацистами.
Історики не приховують, що на початку своєї збройної боротьби деякі провідники і члени націоналістичних організацій виступали за співпрацю з нацистами. Німеччину сприймали як потенційного союзника, оскільки вона руйнувала чинну на той час міжнародно-правову систему, в якій тоді не було місця для незалежної України. Це давало шанс реалізувати головне завдання повстанського руху - затвердити українську незалежну державу.
Уранці 30 червня 1941 року до Львова, який уже залишили частини Червоної армії та Внутрішніх військ НКВД, увійшла похідна група провідних діячів бандерівського крила ОУН під проводом заступника голови Ярослава Стецька. На зборах у будинку Товариства "Просвіта" було оголошено Акт відновлення Української Держави й створення тимчасового уряду - Українського державного правління, яке згодом мало передати владу легітимному урядові в Києві. Ухвалений документ не був узгоджений із окупаційною владою. Відтак, націоналісти діяли на власний розсуд. Коли нацисти зрозуміли справжній намір і небезпеку від проголошеного документу, в регіоні розв'язався кривавий терор і репресії щодо членів національно-визвольного руху.